تاریخ: ۲۲ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۵۱
کد خبر: ۲۴۴۷۲۰
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه خبر داد
‌می‌متالز - رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه از افزایش ۹۰ درصدی صادرات کالا از ایران به سوریه طی ۹ ماه امسال خبر داده است.

به گزارش می‌متالز، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه از افزایش ۹۰ درصدی صادرات کالا از ایران به سوریه طی ۹ ماه امسال خبر داده است.

کیوان کاشفی با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال ۱۶۰ میلیون دلار کالا از ایران به سوریه صادر شده، افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۸۴ میلیون دلار صادرات به سوریه داشتیم تقریبا رشد ۹۰ درصدی داشته است.

به گفته کاشفی، بیشترین کالا‌های صادر شده مربوط به صنایع مهندسی (قطعات و اجزای توربین‌های بخار)، مواد غذایی و صنایع دارویی بوده است.

او با بیان اینکه ایران در ۹ ماهه امسال در مجموع ۳۵ میلیارد دلار صادرات به کشور‌های مختلف جهان داشته، عنوان کرد: در این دوره، سوریه در جایگاه ۲۱ کشور‌های هدف صادرات ایران قرار داشته است.

کاشفی میزان واردات انجام شده از سوریه به ایران در ۹ ماهه امسال را ۲۲.۹ میلیون دلار اعلام کرد. گفت: در این بخش نیز نسبت به واردات حدود ۱۵ میلیون دلاری سال گذشته ۵۳ درصد افزایش داشته‌ایم.

او اضافه کرد: فسفات بیشترین کالای وارداتی از سوریه به ایران در این مدت بوده است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه یادآور شد: با توجه به واردات ۳۶.۹ میلیارد دلاری ایران در ۹ ماهه امسال، سوریه در میان کشور‌های مبدا واردات، در ردیف ۴۹ قرار داشته است.

کاشفی ضمن اشاره به پتانسیل‌های تجارت بین دو کشور گفت: اکنون با برقراری امنیت در سوریه و آغاز بازسازی این کشور، امکان افزایش صادرات ایران به سوریه وجود دارد.

کاشفی همچنین با اشاره به راه‌اندازی مرکز تجارت ایرانیان در دمشق از سوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، این مرکز را عاملی برای تسهیل تجارت میان دو کشور دانست.

منبع: اخبار اتاق ایران

عناوین برگزیده