تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۳:۱۸
کد خبر: ۲۶۳۱۵۶
‌می‌متالز - تجلی به زودی قرار است از سرمایه گذاری‌های خود در یکسری از معادن خاص رونمایی کند تا اطمینان خاطری برای سهامدارانی باشد که به این شرکت پروژه محور اعتماد کرده اند؛ همان چشم انداز رو به رشدی که بر مبنای آن تجلی توانست در مجمع خود سهامداران را قانع کند که با نگاه رو به رشد او در اجرای طرح‌های توسعه‌ای سودآور سهیم شوند.

به گزارش می‌متالز، بازار سرمایه ایران روز‌های متفاوتی را می‌گذراند و اگرچه هنوز هم راه زیادی برای رسیدن به سطح بورس‌های بزرگ دنیا دارد، اما گام به گام در دوران بلوغ خود به سمت استفاده از ابزار‌های نوینی در حوزه سرمایه گذاری پیش می‌رود.

حالا دیگر بورس در ایران یک مفهوم ناشناخته برای عامه مردم نیست؛ بلکه با ابزار‌هایی که در بازار سرمایه ظرف سنوات گذشته رایج شده و جذابیتی که در واپسین سال‌های دهه ۹۰ برای عامه مردم در ورود سرمایه‌های خرد خود به بورس ایجاد گردیده، اکنون حداقل نیمی از مردم ایران به صورت مستقیم و غیرمستقیم سهامدار این بازار بزرگ سرمایه‌ای در کشور هستند.

بر این اساس طی سنوات گذشته بروز و ظهور شرکت‌های پروژه محور و ورود آن‌ها به ادبیات بازار سرمایه توانسته نوع جدیدی از مشارکت سرمایه گذاران خرد و کلان را در این بازار رقم زند تا بلکه، روشی برای تامین مالی از طریق جذب مشارکت عموم مردم باشد و به نوعی بتواند سرمایه گذاری مستقیم مردم در پروژه‌های منتخب را تسهیل نماید.

در واقع، در شرکت‌هایی که با رویکرد پروژه محوری در بازار سرمایه شکل می‌گیرند، عملکرد‌ها با میزان پیشرفت پروژه‌ها سنجیده شده و با افزایش پیشرفت آنها، ارزش سهام شرکت در بورس بالا و بالاتر خواهد رفت.

به عبارت دیگر، سود یا بازدهی در این شرکت‌ها به نوعی از طریق سود سرمایه‌ای حاصل شده و به جای سبد سهام، سبد پروژه در آن‌ها مدیریت می‌شود که به مرور زمان با بهره برداری از پروژه ها، پروژه دیگری جایگزین خواهد شد و به این ترتیب، زایش و رویش در این شرکت‌ها همواره ادامه خواهد یافت.

اوایل تیرماه سال ۱۴۰۰ بود که اولین شرکت پروژه محور وارد بازار سرمایه شد و با ورودش، ابعاد جدیدی از ابزار‌های کارآمد بورسی را در این بازار نمایان ساخت؛ در واقع، با عرضه سهام این شرکت در فرابورس، زمینه مشارکت سهامداران خرد در اجرای پروژه‌های کلان اقتصادی فراهم شد تا علاوه بر انتفاع سرمایه گذاران از این سرمایه گذاری، سودآوری آتی نیز برای آن‌ها تضمین شده و هدایت سرمایه‌های کوچک به بخش مولد اقتصادی کشور نیز به خوبی صورت گیرد.

تجلی به عنوان نمادی نام آشنا در بازار سرمایه ایران، توانست اولین شرکتی باشد که در این عرصه وارد شده و با مشارکت شرکت صنعتی و معدنی گل گهر و شرکت صنعتی و معدنی چادرملو به عنوان غول‌های معدنی ایران، اجرا و تامین مالی پروژه‌های کلان در حوزه صنایع معدنی و فلزی، استخراج و اکتشاف را به عهده گیرد.

حالا شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در ادامه مسیر رشد و بلوغ خود، پروژه‌هایی را تعریف کرده که به گواه مقامات ارشد فرابورس، رکورد دار بالاترین میزان ثبت افزایش سرمایه در بورس کشور شده و از محل آورده مطالبات نقدی توانسته افزایش سرمایه ۶۲۰ هزار درصدی را رقم زند.

در واقع، بر اساس آمار‌های منتشر شده، این شرکت ۵.۷ هزارمیلیارد تومان سرمایه گذاری را تعریف کرده و به نوعی توانسته سرمایه گذاری حداقل ۵۸ درصد شرکت‌های بورسی را به خود جلب کند.

حالا تجلی، پروژه‌های دقیقی را طراحی کرده که اگرچه در مرحله اولیه اجرا به سر می‌برند، اما ۶۰۰۰ میلیارد تومان به ارزش دفتری سرمایه گذاری غیربورسی آن افزوده شده و ارزش سرمایه گذاری شرکت‌های غیربورسی در این شرکت را به ۸۳۰۰ میلیارد تومان رسانده است.

در این میان علاوه بر پروژه‌ها و چشم انداز مثبتی که می‌توان بر این شرکت متصور بود، انتظار می‌رود که این شرکت در آینده از محل سود تقسیمی، درآمد خوبی را شناسایی کرده و تا پایان سال جاری، سود نقدی قابل توجهی را به ثبت برساند.

آنگونه که مقامات ارشد تجلی می‌گویند، این شرکت دو پروژه مطالعاتی مهم را در دستور کار دارد که تولید الکترود گرافیتی به عنوان یکی از پروژه‌های راهبردی برای بخش معدن کشور یکی از آن‌ها است؛ ضمن اینکه تولید تیرآهن بال پهن نیز در دستورکار این شرکت قرار گرفته که در نوع خود، پروژه‌ای مهم به شمار می‌رود.

حالا آینده‌ای که تجلی برای خود متصور شده، ورود به ساخت ماشین آلات و تجهیزات و تداوم و توسعه همکاری‌ها با ۱۵ شرکت معدنی است که قرار است طرح‌های مرتبط با آن‌ها به سرانجام برسد که قطعا رصد دقیق اطلاعات مرتبط با آن‌ها می‌تواند نقشه راه مناسبی برای سهامداران و البته ورود سرمایه گذاران جدید باشد.

در این میان با تصمیماتی که در مجمع این شرکت که اخیرا برگزار شد، سهامداران تجلی باید منتظر باشند تا با مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای که در قالب این مجمع داشتند، ظرف سنوات آتی، سود‌های خوبی را از سرمایه گذاری در سهام این شرکت به دست آورند؛ به خصوص اینکه یکی از پروژه‌هایی که تجلی به تازگی به آن ورود پیدا کرده و در آن مزیت نسبی دارد، پروژه‌ای مشترک با چادرملو به ظرفیت تولید ۴ میلیون تن ورق گرم است؛ ضمن اینکه این شرکت، در حال سرمایه‌گذاری در یک سری معادن جدید است که در آینده به طور قطع سرعت بیشتری در توسعه خواهند گرفت.

آنگونه که در مجمع این شرکت مطرح شد، شرکت اکتشاف تجلی نیز می‌تواند بسیار فعالانه در بخش معدن جانجا عمل کند؛ به خصوص اینکه بعد از ملی مس بزرگترین معدن کشور معدن جانجا خواهد بود و اتفاقات خوبی در دو معدن خراسان جنوبی رخ داده و حدود یک میلیون تن طلا اکتشاف شده که البته احتمالا در آینده نیز اکتشاف بیشتری صورت خواهد گرفت.

بر اساس آمار‌ها همچنین، تولید کنسانتره سنگ آهن در فاز اول به ظرفیت ۲.۵ میلیون تن انجام شده و احداث گندله سازی به میزان ۹۲۰ هزار تن در دستور کار قرار گرفته است، ضمن اینکه احداث کارخانه تولید ورق فولادی با ظرفیت یک‌میلیون تن در سال تا ۱۴۰۴ پایان خواهد یافت.

به هر حال تجلی در حال حرکت به سمت اجرای پروژه‌های جدید و سودآوری است که به طور قطع منافع آن نه تنها برای سهامداران خواهد بود، بلکه گامی حائز اهمیت در راستای تامین منافع ملی به شمار می‌رود.

منبع: تیتر ۲۰

عناوین برگزیده