تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۲:۰۱
کد خبر: ۲۶۳۲۵۹
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:
‌می‌متالز - کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تبعات دخالت‌های مختلف بر روی معاملات گفت: تا زمانی که اختلاف قیمت دلار در سامانه نیما با بازار آزاد در جریان باشد، روند نزولی شاخص ادامه دارد.

به گزارش می‌متالز، حسن کاظم زاده با اشاره به افت ۱۶ هزار واحدی دیروز شاخص کل بورس گفت: این افت بیشتر تحت تاثیر قیمت‌های جهانی بود. البته بطور کلی عوامل دیگری هم در ریزش‌های اخیر بازار اثرگذار هستند که از جمله می‌توان به دخالت‌های مختلف اشاره کرد. برای مثال چندین بار معاملات در بورس کالا باطل شد.

وی افزود: این دخالت‌ها باعث دلسردی سهامداران می‌شود و همانطور که از حجم معاملات مشخص است، تمایلی برای خرید سهام وجود ندارد. از طرف دیگر بازار به هر خبری که نیمه منفی باشد هم عکس العمل شدید منفی نشان می‌دهد.

کاظم زاده ادامه داد: تا زمانی که اختلاف قیمت دلار در سامانه نیما با بازار آزاد در جریان باشد این روند در بازار سرمایه ادامه پیدا خواهد کرد. برخی معتقدند دلار در سامانه نیما خریدار ندارد و نرخ دلار آزاد باید کاهش پیدا کند. اما با عدم اجازه ثبت سفارش به بسیاری از واردکننده‌ها نمی‌توان درباره نرخ دلار نیما اظهار نظر درستی کرد. تا زمانی که جلوی عوامل رشد بازار گرفته شود، وضعیت نزولی ادامه دارد.

منبع بورس پرس

عناوین برگزیده