تاریخ: ۰۱ تير ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۵۷
کد خبر: ۲۶۳۵۰۵
‌می‌متالز - حدود ۱ میلیون بشکه از ظرفیت پالایشگاهی آمریکا طی ۳ سال گذشته به‌خاطر بسته شدن پالایشگاه‌ها کاهش یافته است.

به گزارش می‌متالز، جدیدترین اطلاعات دولتی در روز سه‌شنبه نشان دادند ظرفیت پالایش نفت آمریکا در سال گذشته میلادی برای دومین سال پیاپی کاهش‌یافته و بسته شدن پالایشگاه‌ها توانایی آمریکا برای تولید بنزین و دیزل را پایین آورده‌است.

قیمت بنزین در پمپ‌بنزین‌های سراسر آمریکا به حدود ۵ دلار در هر گالن رسیده که می‌توان دلیل آن را افزایش تقاضا برای سوخت هم‌زمان با از دست رفتن حدود ۱ میلیون بشکه از ظرفیت پالایشی این کشور طی ۳ سال گذشته به‌خاطر بسته شدن پالایشگاه‌ها دانست. سقوط تقاضا برای سوخت در اوج بحران کرونا سوددهی پالایشگاه‌ها را پایین آورد و باعث تعطیلی آن‌ها شد.

آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد ظرفیت پالایشی این کشور ۱۲۵۷۹۰ بشکه در روز در سال گذشته میلادی و ۸۰۰ هزار بشکه در روز در ۲۰۲۰ کاهش‌یافته است.

اقتصاددان‌ها عقیده دارند قیمت بالای بنزین خیلی زود تقاضا برای سوخت را در آمریکا پائین می‌آورد. متوسط قیمت بنزین معمولی بدون سرب در آمریکا در روز سه‌شنبه برابر با ۴.۹۶۸ دلار بود یعنی ۶۲ درصد بالاتر از سال گذشته میلادی.

ظرفیت پالایشگاهی آمریکا در ۲۰۱۹ به اوج ۱۸.۹۸ من میلیون بشکه در روز رسیده بود، اما حالا با ۱.۰۳ میلیون بشکه در روز معادل ۵.۴ درصد کاهش به ۱۷.۹ من میلیون بشکه در روز رسیده‌است.

حاشیه سوددهی پالایشگاه‌های آمریکا علی‌رغم قیمت بالای نفت و گاز به‌خاطر تقاضای بالا برای بنزین، دیزل و سوخت هواپیما به‌شدت افزایش‌یافته است.

اصلی‌ترین عامل کاهش ظرفیت پالایشگاهی در آمریکا را می‌توان تعطیلی پالایشگاه الاینس در لوئیزیانا با ظرفیت ۲۵۵۶۰۰ بشکه در روز به‌دنبال آسیب‌های شدید از طوفان ایدا دانست.

حدود نیمی از ظرفیت پالایشگاهی آمریکا در گالف کوست قرار دارد، یعنی جایی‌که بیشترین طوفان‌ها اتفاق می‌افتند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده