تاریخ: ۰۱ تير ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۵:۳۹
کد خبر: ۲۶۳۶۸۶
در راستای تولید محصولات دارای ارزش افزوده بالا
‌می‌متالز - تلاشگران ذوب آهن اصفهان رکورد تولید ۷۵۰ تن H ۱۸ که یک محصول دارای ارزش افزوده بالا در سبد محصولات این مجتمع عظیم صنعتی محسوب می‌شود را در یک شیفت ثبت کردند. این موفقیت پس از گذشت حدود ۷ سال از تولید این محصول با اختلاف بالای ۱۵۰ تن تولید نسبت به قبل، در تاریخ سی و یکم خردادماه به ثمر نشست و علت عمده آن اصلاحاتی در استند‌ها و تقویت تجهیزات، افزایش سرعت خطی تجهیزات، تجربه و مهارت بی نظیر پرسنل تولیدی است.

به گزارش می‌متالز، محمدامین یوسف زاده مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان با اعلام این خبر گفت: این رکورد تولید به همت تلاشگران گروه سه نورد ۶۵۰ به عنوان برگ زرین دیگری در این مجتمع عظیم صنعتی و در بخش تولید محصولات دارای ارزش افزوده بالا محسوب می‌شود و حقیقتاً تمرکز امسال ما تکمیل سبد کامل تیرآهن‌های H می‌باشد و انشاا... تا پایان سال تا سایز H ۴۰۰ را به سبد محصولات با ارزش افزوده بالا اضافه می‌کنیم و بزودی خبر تولید H‌های جدید اعلام خواهد شد. به طور نمونه در H ۲۴۰ هم طراحی و هم تراش غلتک‌ها خاتمه یافته و تا قبل از پایان تیرماه به بازار عرضه خواهد شد و به دنبال آن با یک فاصله دو الی سه هفته‌ای H ۲۶۰ را خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه این مقطع تولیدی به عنوان کاربردی‌ترین تیرآهن بال پهن، بازار بسیار خوبی دارد، افزود: بدون تردید وقتی که بازار کشور و مهندسین محاسب نظام مهندسی از تامین کافی و به موقع مقاطع H اطمینان خاطر داشته باشند، بزودی محاسبات سازه‌ها از بتن مسلح به سمت اسکلت فلزی بر مبنای H تغییر داده خواهد شد که حداقل ایمنی آن در مقابل زلزله ۳۰ درصد بالاتر است و سرعت ساخت و ساز هم چیزی حدود ۲۵ درصد سریع‌تر می‌باشد و از همه مهم‌تر عمر مفید سازه که در حال حاضر در ایران حدود ۲۵ سال است به بیش از ۱۰۰ سال خواهد رسید و در کل هزینه‌های ساخت و ساز را در، دراز مدت بسیار کاهش خواهد داد: بر اساس رده بندی فعلی بازار از لحاظ سود آوری، H‌ها در رتبه اول محصولات با ارزش بالا که در انحصار ذوب آهن می‌باشد، سپس کلاف و پس از آن‌ها I ۷ (آی هفت) قرار دارد.

مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان ثبت این رکورد بزرگ در تولید محصول H ۱۸را به تلاشگران بخش نورد و سایر همکاران ذوب آهنی تبریک گفت و از تولید پروفیل‌های جدید H در آینده نزدیک خبر داد.

مهران مقراضچی سرپرست نورد ۶۵۰ ذوب آهن اصفهان نیز در ادامه گفت: تیرآهن‌های بال پهن یا IPB به دلیل شکل ظاهری به تیرآهن H معروف هستند و تفاوت عمده تیرآهن معمولی یا IPE و تیرآهن H در شکل و اندازه سطح مقطع آن است. از آنجا که سطح مقطع تیرآهن‌های H بزرگتر است، سبب شده این پروفیل از استحکام و مقاومت بالایی نسبت به سایر تیرآهن‌ها برخوردار باشد لذا این محصول کاربرد زیادی در ساختمان سازی و ساخت پروژه‌های صنعتی مانند ساخت اسکله، کشتی سازی، سکو‌های نفتی، سوله، پل سازی و سد سازی دارد.

وی با اشاره به اینکه تیرآهن‌های بال پهن یکی از پر کاربرد‌ترین مقاطع فولادی در بازار دنیا هستند و به عنوان رکن اصلی اسکلت بندی ساختمان شناخته می‌شوند، افزود: استفاده از تیرآهن‌های بال پهن در صنعت ساختمان سازی مزایای بسیاری دارد که از جمله آن می‌توان به مقاومت بالا در برابر زلزله و رانش زمین اشاره کرد و از آنجا که ایران در منطقه زلزله خیز قرار دارد، استفاده از سازه‌های فلزی به جای سازه‌های بتنی باعث افزایش ایمنی ساختمان در برابر زلزله خواهد شد.

سرپرست نورد ۶۵۰ تصریح کرد: از سال‌های قبل برای تامین نیاز کشور به تیرآهن بال پهن، طراحی و تولید این پروفیل در دستور کار مهندسی نورد قرار گرفت و تا کنون سایز‌های ۱۴ و ۱۶ و ۱۸ و ۲۰ و ۳۰ در دو اندازه سبک و سنگین با موفقیت تولید شده و طراحی سایر سایز‌های دیگر نیز در دست اقدام است.

مهران مقراضچی اظهار داشت: تولید H ۱۸ در کارگاه نورد ۶۵۰ به سال ۱۳۹۱ بر می‌گردد که پس از تولید آزمایشی و رسیدن به نتایج مطلوب طبق استاندارد ملی ایران به سبد محصولات فولادی ذوب آهن اصفهان اضافه گردید و تا هم اکنون نیز روند تولید این پروفیل ادامه داشته است و اخیراً با توجه به تفاوت قیمت آن نسبت به تیرآهن‌های معمولی چند ماهی است که به طور مرتب در برنامه تولید کارگاه نورد ۶۵۰ گنجانده شده است.

منبع: ذوب آهن اصفهان

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده