تاریخ: ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۲:۰۱
کد خبر: ۲۶۹۱۶۷
‌می‌متالز - با راه‌اندازی واحد تولید ورق کاتد مس در بردسکن برای نخستین بار، از خام‌فروشی کنسانتره مس جلوگیری شد.

به گزارش می‌متالز، مدیرعامل شرکت گنجینه مس پارت شرق که در حوزه ماده معدنی مس در منطقه دهان قلعه بردسکن فعالیت دارد در این باره گفت: با افتتاح این کارخانه همچنین از تعطیلی واحد‌های معدنی در مقیاس کوچک هم جلوگیری به عمل آمد. امیرعباس کساییان، سرمایه‌گذاری انجام‌شده را ۱۱۰ میلیارد تومان با اشتغال‌زایی برای ۱۵۰ نفر اعلام کرد و گفت: این واحد معدنی به دنبال احداث یک نیروگاه ۶ مگاواتی برق است که با اعتبار ۹۵ میلیارد تومان طی دو ماه آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی ذخیره معدن را در حال حاضر ۳ میلیون تن اعلام کرد و افزود: با توجه به اینکه ذخیره اولیه با پروانه یک میلیون تن بوده است، می‌طلبد سازمان صمت نسبت به افزایش میزان ذخیره در پروانه اقدام کند.

در ادامه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی به همراه فرماندار شهرستان بردسکن و تعدادی از مدیران، از معدن مس شرکت کومه معدن پارس و گنجینه مس پارت شرق در بخش انابد شهرستان بردسکن بازدید کرد و از نزدیک در جریان نحوه تولید ورق مس به روش کاتد در مجموعه گنجینه کانی مس پارت شرق قرار گرفت. رجبی اقدامات انجام شده در معادن مس منطقه را مهم توصیف کرد و گفت: در معدن مس کومه معدن پارس و گنجینه مس پارت شرق، گام‌های خوبی در بحث توسعه و فرآوری مس برداشته شده است. وی در ادامه با بیان اینکه در خراسان رضوی بیش از ۱۳۰۰ واحد معدنی دارای پروانه بهره‌برداری وجود دارد که ۲۰۰ معدن آن در فهرست مزایده قرار دارند، افزود: خراسان رضوی به لحاظ تعداد معادن رتبه اول کشور و در بحث کیفیت مواد معدنی در جایگاه‌های سوم و چهارم کشور قرار دارد. رجبی افزود: خوشبختانه بردسکن در حوزه معادن، دومین قطب معدنی در استان است و به لحاظ کمیت ماده معدنی جایگاه خوبی دارد. وی ذخیره اکتشافی واحد‌های معدنی استان را ۲ میلیارد تن اعلام کرد و گفت: در طول امسال مزایده ۴ معدن را برگزار خواهیم کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده