تاریخ: ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۸:۰۰
کد خبر: ۲۶۹۴۵۰
‌می‌متالز - سرپرست اداره کل گمرک دوغارون اظهارداشت تا کنون بخشنامه‌ای درخصوص طرح آزادسازی ترانزیت دیزل به افغانستان دریافت نکرده‌ایم.

به گزارش می‌متالز، درحالی که قرار بود از امروز، شنبه (۸ مرداد) طرح «آزاد سازی یک ماهه ترانزیت دیزل از خاک ایران به افغانستان» اجرایی شود؛ امّا سرپرست اداره کل گمرگ دوغارون می‌گوید که بخشنامه‌ای در خصوص طرح مذکور برای آن‌ها ارسال نشده است.

«محمدمهدی جوانمرد قصاب» مشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس‌جمهور ایران در امور افغانستان هفته گذشته گفته بود بنا به درخواست مکرر مقامات دولت موقت طالبان ترانزیت دیزل از خاک ایران به مدت یکماه به افغانستان آزاد می‌شود.

وی گفته بود از هشتم مرداد تا هفتم شهریور مال سال جاری ترانزیت دیزل از هر کشوری از خاک ایران به مقصد افغانستان با رعایت شرایط قبلی از جمله عدم ترانشیت در داخل خاک ایران آزاد است.

این در حالی است که «سید حسن رحیمی» سرپرست اداره کل گمرک دوغارون در ارتباط با گفته‌های جوانمرد قصاب در گفتگو با «آوا» اظهارداشت هنوز دستوری در خصوص طرح مذکور دریافت نکرده است.

وی افزود: احتمالا طی دو سه روز آینده، سرنوشت طرح آزادسازی یک ماهه ترانزیت دیزل از خاک ایران به افغانستان مشخص خواهد شد و در صورت اجرای این طرح، قطعاً از گمرکات مبدأ یعنی شهید رجایی، بازرگان و سایر گمرکات آغاز خواهد شد.

گفتنی است که سالانه ۱.۵۴ میلیارد دلار صادرات، سه میلیارد دلار ترانزیت خروجی و ۲۰ میلیون دلار واردات از طریق مرز دوغارون بین ایران و افغانستان انجام می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده