تاریخ: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۰:۳۷
کد خبر: ۲۶۹۶۱۵
آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد:
‌می‌متالز - آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد در پی جهش قیمت گاز طبیعی و تحریم روسیه، مصرف زغال سنگ در سال جاری میلادی به ۸ میلیارد تن برسد.

به گزارش می‌متالز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: تقاضای جهانی زغال سنگ در سال جاری میلادی ممکن است با رشد ۰.۷ درصدی به ۸ میلیارد تن برسد که همانند سال ۲۰۱۳ بالاترین رقم در تاریخ خواهد بود و حتی سال آینده ز آن نیز فراتر خواهد رفت.

بر اساس این گزارش، تقاضای زغال سنگ با جهش قیمت گاز و تحریم روسیه افزایش یافته و بسیاری از کشور‌ها را مجبور کرده به طور فزاینده‌ای از گاز به این محصول روی بیاورند و نیروگاه‌های زغال سنگی را که قبلا بسته بودند بازگشایی کنند.

چین بیش از نیمی از مصرف جهانی زغال سنگ را دارد و با وجود کاهش ۳ درصدی تقاضا در نیمه اول سال ۲۰۲۲، محرک اصلی رشد تقاضا در نیمه دوم سال خواهد بود. همچنین انتظار می‌رود تقاضای هند به دلیل رشد اقتصادی و استفاده گسترده‌تر از برق افزایش یابد. علاوه بر این انتظار می‌رود اتحادیه اروپا به افزایش تقاضا کمک کند. چرا که به دلیل کاهش واردات گاز روسیه به طور فزاینده‌ای به زغال سنگ در تولید برق روی می‌آورد تا جایگزین گاز یا ذخیره آن برای زمستان شود.

بازار‌های زغال سنگ در سال ۲۰۲۳ به ویژه پس از اجرای تحریم این محصول از سوی اتحادیه اروپا بی ثبات خواهند ماند و احتمالا" قیمت‌ها همچنان افزایشی خواهند بود.

منبع: بورس پرس

عناوین برگزیده