تاریخ: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۸:۰۱
کد خبر: ۲۶۹۷۴۲
‌می‌متالز - دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران گفت: دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت، صنعت آلومینیوم را به حال خود رها کرده‌اند و مشکلات این صنعت رسیدگی نمی‌کنند.

به گزارش می‌متالز، دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران تاکید کرد: عمده دلیل افزایش قیمت آلومینیوم در بازار کم کردن عرضه تولیدکنندگان مواد اولیه است. درست است که صنایع مادر بایستی مورد حمایت قرار گیرند، اما صادرات مواد اولیه مصداق بارز خام‌فروشی و برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

آریا صادق‌نیت حقیقی در رابطه با افزایش قیمت ایجاد شده در بازار صنعت آلومینیوم، ضمن اشاره به مشکل فرمول قیمت‌گذاری آلومینیوم که تاکنون بازنگری نیز نشده است، یادآور شد: زمانی که دلار نرخ دولتی (۴۲۰۰تومان) داشت، برای آنکه رانت حاصل از فاصله قیمت ارز ترجیحی و ارز بازار آزاد کم شود، ضریب ۱۰درصد به عنوان پریمیوم در فرمول در نظر گرفته شد، اما پس از آنکه دلار ۴۲۰۰تومانی جای خود را به دلار نیمایی داد، بر این اساس این ۱۰درصد تبدیل به پنج درصد شد.

صادق‌نیت حقیقی ادامه داد: با این وجود، پریمیوم دو برابر پریمیوم صادراتی بود. به عبارتی آلومینیوم خالصی که صادر می‌شود، به مراتب ارزان‌تر (حدودا کمتر از نصف) از آلومینیوم خالصی است که در اختیار صنایع داخلی قرار می‌گیرد.

به‌جای آنکه این موضوع حل شود، شرکت‌های اصلی تولیدکننده آلومینیوم (چهار شرکت اصلی که شرکت‌های مادر هستند) به شدت عرضه را کاهش دادند.

کم کردن عرضه سبب شد بازار با کمبود مواجه شود و در بورس، رقابت تشدید و قیمت آلومینیوم به‌ازای هر کیلو ۱۰هزار تومان افزایش پیدا کند.

صادر کردن مواد اولیه، عین خام‌فروشی است

دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران تاکید کرد: همین موضوع تبدیل به بهانه‌ای شد تا خواستار افزایش قیمت شوند؛ لذا به دنبال این هستند که پریمیوم را از پنج درصد به همان ۱۰درصد برگردانند.

در حقیقت به این ترتیب قیمت پریمیوم برای صنایع داخلی پنج برابر گران‌تر از رقبای خارجی خواهد شد. صنایع مادر از این جهت که تامین‌کننده مواد اولیه صنعت هستند، بایستی حمایت شوند، اما این را نیز باید در نظر گرفت که صادر کردن مواد اولیه، عین خام‌فروشی است و برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

آریا صادق‌نیت حقیقی خاطرنشان کرد: اشتغال در صنایع بالادست حدود ۱۲هزار نفر، اما در صنایع پایین‌دست بیش از ۳۰۰هزار نفر است و ارزش افزوده، اشتغال و ارزآوری در صنایع پایین‌دست ایجاد می‌شود؛ اما در حال حاضر با این اقدام صنایع پایین‌دست را نابود می‌کنند که منجر به توقف فعالیت صنعت خواهد شد.

وزارت صمت هیچ متولی برای صنعت آلومینیوم ندارد

صادق‌نیت حقیقی تصریح کرد: مشکل بزرگ صنعت آلومینیوم این است که وزارت صمت هیچ متولی برای صنایع آلومینیوم ندارد و این صنعت را به حال خود رها کرده است.

وزارت صمت به موضوع‌ها و مشکلات این صنعت رسیدگی نمی‌کند و دیدن مسئولان به امری بسیار دشوار تبدیل شده است. حتی اگر دیداری و نامه‌نگاری‌ها صورت گیرد، پاسخ درستی دریافت نمی‌شود.

اخیرا با مدیرکل صنایع فلزی دیداری داشتیم و مقرر شد صادرات کم شود تا توزیع داخل به حد کفایت و نظم برسد و رقابت کاذب حذف شود؛ اما از آن زمان عرضه کمتر و شرایط بدتر هم شد.

بورس کالا تبدیل به محلی برای قیمت‌سازی و بازارسازی شده است

دبیر سندیکای صنعت آلومینیوم ایران در رابطه با وضعیت فعلی بازار، اظهار کرد: بورس کالا که بایستی محلی برای عرضه و تقاضا، کشف قیمت و تنظیم بازار باشد به محلی برای قیمت‌سازی و بازارسازی تبدیل شده است.

بورس کالا خودسرانه و بدون رعایت قوانین اعمال قانون می‌کند و در آن عرضه به‌صورت نامناسب انجام می‌شود. ضمن اینکه فرمول را دستکاری کرده و قیمت پایه را خودسرانه افزایش می‌دهد.

همچنین با نامه‌ای که اخیرا (مبنی بر افزایش قیمت پایه در بورس) منتشر کرده است، بازار آلومینیوم را دچار التهاب شدید کرده که زمینه نگرانی و سرگردانی صنعت‌گران آلومینیوم را فراهم کرده است.

صادق‌نیت حقیقی افزود: در حال حاضر قیمت آلومینیوم در بازار وضعیتی نامشخص دارد. قیمت‌ها تا پیش از این بسیار بالاتر از قیمت‌های صادراتی بود و با خبر افزایش قیمت در بورس بیش از پیش بازار را برهم‌ریخته است.

شایان ذکر است، براساس ابلاغیه بورس کالای ایران، از سه‌شنبه هفته آینده (۱۸ مرداد) مبنای محاسبه قیمت شمش آلومینیوم براساس فرمولی جدید مشخص خواهد شد.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده