تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۵۳
کد خبر: ۲۶۹۸۰۳
‌می‌متالز - مدیر کل گمرکات استان گلستان با بیان اینکه درآمد‌های وصولی گمرکات استان به ۳۳ میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۱ درصد رشد داشته است، گفت: مرز اینچه برون از طرف ترکمنستان همچنان به صورت کامل بازگشایی نشده است.

به گزارش می‌متالز، سید ابراهیم حسینی مدیر کل گمرکات استان گلستان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص عملکرد گمرکات گلستان در چهار ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ گفت: در چهار ماهه امسال در مجموع ۱۲۰ هزار تن کالا از گمرکات استان گلستان صادر شده است که ارزش آن بالغ بر ۶۷ میلیون و ۷۸۵ دلار بوده است.

وی با اشاره به اینکه، در مرز اینچه برون خط ریلی نیز وجود دارد که از این طریق هم کالا‌های صادراتی از کشور خارج می‌شوند، ادامه داد: حجم صادرات انجام شده نسبت به مدت مشابه قبل ۲۵ درصد کاهش یافته، اما در مقابل ارزش دلاری صادرات انجام شده ۴۷ درصد افزایش داشته است.

حسینی با اشاره به اینکه، مرز اینچه برون از طرف ترکمنستان همچنان به صورت کامل بازگشایی نشده است، گفت: هم اکنون راننده‌های ایرانی نمی‌توانند کالا‌های خود را به مقاصد داخل خاک ترکمنستان برسانند و یا ترانزیت به کشور‌های همسایه دیگر که از طریق عبور از خاک ترکمنستان انجام می‌شود فعلا انجام نمی‌شود. در حال حاضر همچنان برای راننده‌های ایرانی ویزا صادر نمی‌شود.

وی در خصوص آمار‌های مربوط به واردات نیز گفت: وزرن کالا‌های وارد شده از گمرکات استان در چهار ماهه امسال برابر با چهار میلیون و ۸۶۱ هزار تن بوده و ارزش آن نیز برابر ۹ میلیون و ۹۰۵ دلار بوده است. واردات گمرکات استان گلستان در این بازه زمانی از نظر وزنی ۲۳ درصد رشد داشته است و ارزش دلار آن ۲۹ درصد کاهش یافته است.

مدیر کل گمرکات استان گلستان با بیان اینکه درآمد‌های وصولی گمرکات استان در چهار ماهه سال ۱۴۰۰ برابر ۱۷ میلیارد تومان بوده است گفت: در چهار ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱ این رقم برابر با ۳۳ میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۱ درصد رشد داشته است.

جدول آمار مقایسه‌ای چهار ماهه سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

عدم بازگشایی کامل مرز اینچه برون از سوی ترکمنستان/ درآمد گمرکات گلستان ۹۱ درصد افزایش یافت
وی در خصوص مهم‌ترین کالا‌های صادراتی از مبدا گمرکات استان گلستان گفت: پلی استایرن، پنیر، لوله هاوپروفیل جوش داده شده، ید، خرما تخته چوبی و خوراک آماده آبزیان از جمله مهم‌ترین اقلام صادراتی در چهار ماهه سال ۱۴۰۱ بوده است.

جدول ۱۰ قلم کالایا اول صادراتی از نظر ارزش به شرح زیر است:

عدم بازگشایی کامل مرز اینچه برون از سوی ترکمنستان/ درآمد گمرکات گلستان ۹۱ درصد افزایش یافت

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده