تاریخ: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۲۶
کد خبر: ۲۷۳۹۳۵
‌می‌متالز - محققان موسسه اقتصاد جهانی کیل با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی هشدار دادند که اقتصاد آلمان در سال آینده میلادی به سمت کاهش شدید پیش می‌رود.

به گزارش می‌متالز، محققان موسسه اقتصاد جهانی کیل با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی هشدار دادند که اقتصاد آلمان در سال آینده میلادی به سمت کاهش شدید پیش می‌رود.

در این بیانیه آمده است: اقتصاد آلمان در یک مارپیچ نزولی قرار دارد. جهش اخیر قیمت برق و گاز قدرت خرید خانوار‌ها را کاهش می‌دهد و منجر به کاهش هزینه‌های مصرف کننده و بخش خصوصی می‌شود.

این مؤسسه افزود: علاوه بر این، کندی اقتصاد جهان نه تنها صادرات، بلکه فعالیت سرمایه گذاری را نیز کاهش خواهد داد. در نتیجه، اقتصاد آلمان در زمانی که تازه از بحران مربوط به بیماری همه گیر (کووید) بهبود یافته بود، یک بار دیگر به سمت رکود خواهد رفت.

این تحلیلگران در ادامه توضیح دادند که اگرچه در پیش‌بینی خود در تابستان فرض کرده بودند که "به‌رغم فشارها، بهبودی غالب خواهد شد" و افزایش شدید تولید ناخالص داخلی رخ خواهد داد، نگرانی‌های پایدار در مورد حوزه انرژی آن‌ها را مجبور کرد تا انتظارات خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

آن‌ها گفتند: اکنون ما انتظار داریم که تولید ناخالص داخلی در سال جاری تنها ۱.۴ درصد افزایش یابد. در سال ۲۰۲۳، انتظار می‌رود (این شاخص) ۰.۷ درصد کاهش یابد. این در حالی است که قبلاً این موسسه رشد ۳.۳ درصدی را برای اقتصاد آلمان در سال آینده میلادی پیش‌بینی کرده بود.

این محققان همچنین انتظار دارند تورم امسال در آلمان به ۸ درصد و در سال ۲۰۲۳ بازهم افزایش یافته و به ۸.۷ درصد برسد.

پیش بینی می‌شود هزینه واردات انرژی آلمان در سال جاری میلادی به میزان ۱۲۳ میلیارد یورو افزایش یابد و در سال آینده ۱۳۶ میلیارد یوروی دیگر به آن افزوده شود.

بر اساس این گزارش، در نتیجه، تولید صنعتی این کشور احتمالاً کاهش خواهد یافت. همچنین پیش‌بینی می‌شود قدرت خرید خانوار‌ها ۴.۱ درصد کاهش یابد که شدیدترین کاهش ثبت شده از زمان اتحاد مجدد آلمان در سال ۱۹۹۰ محسوب می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده