تاریخ: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۲۱
کد خبر: ۲۷۴۰۳۹
غلامرضایی در وبینار معرفی پتانسیل‌های مناطق ویژه اقتصادی ایمیدرو عنوان کرد:
‌می‌متالز - مدیر زیرساخت ایمیدرو اعلام کرد: ایمیدرو با تامین زیرساخت‌ها در مناطق ویژه اقتصادی خلیج فارس، لامرد، پارسیان و کاشان موجب کمک به اطمینان خاطر سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این مناطق خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، منیژه غلامرضایی، مدیر زیرساخت ایمیدرو امروز در بینار معرفی پتانسیل‌های مناطق ویژه اقتصادی ایمیدرو گفت: این سازمان در راستای اجرای وظایف توسعه‌ای خود و ماموریت ایجاد و توسعه زیرساخت با تامین زیرساخت‌ها در مناطق ویژه اقتصادی خلیج فارس، لامرد، پارسیان و کاشان به اطمینان خاطر سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این مناطق کمک می‌کند.

وی هدف از برگزاری رویداد را ارائه پتانسیل‌های این مناطق به سرمایه گذاران عنوان کرد و گفت: ایمیدرو در راستای تحقق برنامه توسعه‌ای بخش معدن و صنایع معدنی، جلوگیری از خام فروشی و ایجاد اشتغال نسبت به ایجاد مناطق ویژه اقتصادی با اهدافی همچون اجرای توسعه‌ای سیاست‌های منطقه ای، کاهش هزینه‌های واردات و صادرات، ایجاد بستر و زیرساخت جهت جذب سرمایه گذار و ارتقا و بهره گیری از تکنولوژی‌های برتر داخلی و خارجی اقدام کرد.

غلامرضایی خاطر نشان کرد: برنامه ریزی بلندمدت و تدوین مدل‌های تامین زیرساخت‌های آب، برق، راه (ریلی و جاده ای) و گاز، تعامل و مشارکت با دستگاه‌های متولی زیرساخت‌های کشور و بخش‌های خصوصی توانمند با هدف توسعه زیرساخت‌های معادن و صنایع معدنی از جمله ماموریت‌های مدیریت زیرساخت ایمیدرو است. به گفته وی، از دیگر ماموریت‌های این مدیریت می‌توان به توسعه مناطق ویژه اقتصادی زیرمجموعه ایمیدرو با هدف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی و نیز تسهیل گری در تامین ماشین آلات معدنی اشاره کرد.

تامین برق، آب و حمل و نقل

مدیر زیرساخت ایمیدرو بیان کرد: چشم انداز مدیریت زیرساخت ایمیدرو در ۳ بخش تامین برق، آب و حمل و نقل تعریف شده است. در بخش تامین برق، اقدام به ایجاد حداقل ۱۵۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی در مناطق ویژه لامرد، پارسیان و خلیج فارس و نیز امضای تفاهم نامه احداث ۱۰ هزار مگاوات توان نیروگاهی در بخش معدن و صنایع معدنی شده است.

وی افزود: در خصوص تامین آب نیز تامین سالانه ۴.۲۵ میلیون متر مکعب آب پایدار برای منطقه ویژه اقتصادی لامرد، و ۴.۲۵ میلیون متر مکعب نیز برای منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در چشم انداز این مناطق وجود دارد. همچنین تامین ۲۳۰ میلیون مترمکعب آب در سال برای استان‌های کرمان، خراسان جنوبی و رضوی از طریق خط ۲ انتقال آب خلیج فارس تا سال ۱۴۰۵ و نیز سالانه ۲۳۰ میلیون متر مکعب از طریق خط ۳ برای استان‌های یزد و اصفهان در دست اقدام است.

غلامرضایی تصریح کرد: در بخش حمل و نقل نیز مشارکت در توسعه حمل و نقل ریلی حداقل ۱۰۰ کیلومتردر خطوط ریلی و ۱۰۰ دستگاه لوکوموتیو تا پایان سال ۱۴۰۵ را در برنامه داریم. علاوه بر این، مشارکت در توسعه راه‌های کشور به طول ۶۵۳ کیلومتر با برآورد حدود ۱۰۵ هزار میلیارد ریال نیز در چشم انداز بخش زیرساخت ایمیدرو قرار دارد.

نیاز به سرمایه گذاری حدود ۴۳ هزار میلیارد تومانی

مدیر زیرساخت ایمیدرو ضمن ارائه اطلاعاتی در خصوص مناطق ویژه اقتصادی ایمیدرو اظهار کرد: پیش بینی نیاز سرمایه گذاری در این مناطق طی ۵ سال آینده در مجموع ۴۲ هزار و ۸۹۶ میلیارد تومان است. این میزان به منظور سرمایه گذاری ۳۵۰۰ میلیارد تومانی در زیرساخت‌های توسعه و توسعه بندر و اسکله منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، سرمایه گذاری ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان برای احداث بندر، نیروگاه و سایر زیرساخت‌ها و نیز سرمایه گذاری ۴ هزار و ۷۷۹ میلیارد تومانی در تاسیسات زیربنایی منطق ویژه اقتصادی لامرد مورد نیاز است. علاوه بر این، منطقه ویزه اقتصادی کاشان برای تاسیسات زیربنایی نیاز به سرمایه گذاری هزار و ۱۱۷ میلیارد تومانی دارد.

منبع: ایمیدرو

عناوین برگزیده