تاریخ: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۲۶
کد خبر: ۲۷۴۰۴۱
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی کاشان اعلام کرد:
‌می‌متالز - مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی کاشان از نیاز به ۱۱.۸ هزار میلیارد ریال سرمایه برای توسعه فاز نخست و اشتغالزایی ۱۹۵۰۰ نفری در این منطقه خبر داد.

به گزارش می‌متالز، بهزاد کاظمیان، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی کاشان در وبینار معرفی پتانسیل‌های مناطق ویژه اقتصادی ایمیدرو، گفت: پیش بینی می‌شود فاز نخست توسعه این منطقه حداقل نیاز به جذب ۱۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال دارد که منجر به ایجاد اشتغال برای ۱۹ هزارو ۵۰۰ نفر خواهد شد.

وی افزود: مجموع سرمایه گذاری جذب شده تاکنون در طرح‌های سرمایه گذاری این منطقه ۸۵۰ میلیارد ریال و مجموع مساحت اراضی واگذار شده نیز ۵ هکتار است که اشتغال مستقیم ۱۴۵ نفر را به دنبال داشت.

تسهیلات ویژه سرمایه گذاران

کاظمیان تصریح کرد: تسهیلاتی برای سرمایه گذاری در این منطقه در نظر گرفته شده است که می‌توان به مواردی همچون معافیت مالیاتی، معافیت گمرکی، سیستم یکپارچه و متمرکز مشاوره سرمایه گذاری و صدور مجوز فعالیت، و نیز همراهی و مشاوره جهت اخذ مجوز‌های لازم از جمله سازمان محیط زیست اشاره کرد.

وی یادآور شد: نزدیکی به شهر‌های صنعتی و فرودگاه بین المللی امام خمینی، دسترسی به ریل و آزادراه و امکان استقرارصنایع شیمیایی و معدنی تخصصی در پهنه‌ای به مساحت ۲۳ هکتار برخی از مزایای موقعیت استراتژیک منطقه ویژه اقتصادی کاشان است. همچنین ازجمله مواد معدنی مهم دریاچه نمک آران و بیدگل در نزدیکی این منطقه می‌توان به یون منیزیم اشاره کرد. وی ادامه داد: ۱۰ تا ۱۲ نوع کانی در شورابه‌های دریاچه که در صنایع کود شیمیایی، کاغذ، عایق کاری لوله، ضدیخ، مواد آرایشی، پزشکی و شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد، وجود دارد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی کاشان تشریح کرد: از مزیت‌های این منطقه می‌توان به امکان شکل گیری و تکمیل زنجیره‌های ارزش صادرات محور در پیوند با صنایع معدنی، تولید ماشین آلات و تجهیزات در منطقه (اصفهان، تهران و قم) و دسترسی به بازار‌های مواد اولیه و سهولت در تامین ماشین آلات و تجهیزات از طریق ریل و شبکه بزرگراهی متصل به پایانه‌های ترانزیتی بین المللی اشاره کرد. همچنین تسهیل ساز و کار قانونی، اجرایی و تامین امکانات زیربنایی، سهولت در استقرار واحد‌های صنعتی، موقعیت برجسته استراتژیک و وجود پهنه‌های ویژه انبار‌های روباز و سرپوشیده از دیگر مزیت‌های این منطقه به شمار می‌روند.

فرصت‌های توسعه صنایع معدنی

کاظمیان اظهار کرد: فرصت‌های بسیاری در توسعه صنایع معدنی در این منطقه وجود دارد که می‌توان به معادن فلزی (آهن، مس، سرب، روی و منگنز)، معادن غیر فلزی (از جمله آهک صنعتی، باریت، تالک، خاک صنعتی، خاک نسور و دولومیت)، معادن مصالح ساختمانی (آهک لاشه، آهک و مارن، سنگ گچ و گچ خاکی) و نیز معادن انواع سنگ‌های تزیینی (شامل چینی، مرمریت، گرانیت، تراورتن و مرمر) اشاره کرد.

وی ادامه داد: ساخت ماشین آلات و لوازم یدکی صنایع معدن، استخراج و ساختمان، تعمیرات ماشین آلات استخراج، انتقال و فرآوری برخی از فرصت‌های سرمایه گذاری توسعه صنایع معدنی در این منطقه هستند. همچنین فرآوری، سورتینگ، دپو و صادرات فرآورده‌ها از طریق بندرخشک و جاده‌ای و نیز شرکت‌های تحقیق و توسعه و خدمات پشتیبانی از دیگر فرصت‌های توسعه صنایع معدنی به شمار می‌رود.

منبع: ایمیدرو

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده