تاریخ: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۵۸
کد خبر: ۲۷۴۳۵۹
‌می‌متالز - جلسه کمیته مدیریت بازار وزارت صمت روز دوشنبه ۱۴ شهریور با حضور سندیکای آلومینیوم ایران و مدیران بورس کالا و مدیرعاملان شرکت‌های تولید‌کننده شمش آلومینیوم با موضوع فرمول قیمت پایه آلومینیوم در بورس کالا برگزار شد.

به گزارش می‌متالز، اختلاف بین واحد‌های بالادستی تولیدکننده شمش آلومینیوم و واحد‌های پایین‌دستی مصرف‌کننده درحال افزایش بوده و ریشه آن به فرمول قیمت پایه بورس کالا برمی‌گردد.

طبق فرمول بورس کالا که در سال قبل به تأیید صمت رسیده، قیمت پایه شمش آلومینیوم ۱۰%+ بالاتر از قیمت بورس فلزات لندن LME تعیین شده و رقابت از این نقطه شروع می‌شود.

کمیته مدیریت بازار وزارت صمت در نشستی با حضور نمایندگان سندیکای صنایع آلومینیوم و شرکت‌های بالادستی تولیدکننده شمش، به بررسی این موضوع پرداخت.

لازم به‌ذکر است که پرمیوم آلومینیوم غرب آسیا درحال‌حاضر ۲ درصد (۴۰ دلار)، شانگ‌های ۵ درصد (۱۱۰ دلار)، ترکیه ۱۴ درصد (۳۲۵ دلار) و جنوب شرق آسیا ۲ درصد (۴۰ دلار) است و این رقم در بورس کالای ایران ۱۰ درصد (۲۳۰ دلار) است که مورد اختلاف صنایع بالادست و پایین‌دست شده است.

جلسه شرکت‌های بالادستی و صنعت پایین‌دستی با موضوع فرمول قیمت پایه شمش آلومینیوم تشکیل شد.

رقم پرمیوم ایران در بورس کالا برای قیمت پایه در حال حاضر حدود ۲۳۰$ = ۱۰% بوده که بعضا در رقابت خریداران تا ۴۰۰ الی ۵۰۰ دلار نیز افزایش می‌یابد که فاصله بسیار زیادی با کشور‌های رقیب صادرکننده آلومینیوم دارد.

تکلیف قیمت‌گذاری شمش آلومینیوم در بورس کالا چه خواهد شد؟

در پایان این جلسه ۵ تصمیم به شرح ذیل گرفته شد:

  • تعهد ارزی صادرکنندگان شمش آلومینیوم و قیمت پایه گمرک از قیمت‌های بورس کالا کمتر نباشد
  • بورس کالا نظرات ذینفعان درخصوص فرمول قیمت پایه شمش آلومینیوم را دریافت و پس از کارشناسی، قیمت پایه را محاسبه و اطلاع رسانی خواهد کرد
  • جدول اصلاح قیمت پایه متناسب با عیار و خلوص آلومینیوم عرضه شده در بورس کالا توسط وزارت صمت با مشارکت صنایع، تهیه و به بورس کالا ارسال می‌شود
  • لزوم عرضه کافی شمش آلومینیوم در بورس کالا
  • کارگروهی ویژه در وزارت صمت تشکیل می‌گردد و شرایط افزایش رقابت پذیری حوزه تولید آلومینیوم را بررسی و اجرایی خواهد کرد

در نهایت عنوان شد که فرآیند تغییر فرمول قیمت‌گذاری آلومینیوم مساله‌ای است که باید بورس کالا و شرکت‌های تولید بالادستی به توافق برسند و وزارتخانه به صورت دستوری عمل نمی‌کند.

منبع: باشگاه آلومینیوم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده