تاریخ: ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۲۰
بازدید: ۱۰۴
کد خبر: ۲۷۴۴۲۰

ارائه سند توسعه تعاون به دولت/ سند تعاون به صورت لایحه به مجلس می‌رود

‌می‌متالز - مطابق اظهارات معاون تعاون وزارت کار در راستای دستور رئیس جمهور سند بخش تعاون تا ۱ ماه آینده به دولت ارسال می‌شود.

به گزارش می‌متالز، اوایل شهریور ماه بود که سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور کشورمان در روز ملی " تعاون" با تعاونگران دیدار کرد و دستور مهمی را به دستگاه‌های اجرایی حوزه تعاون داد. اکنون حدود ۱۵ روز از فرصت رئیس جمهور می‌گذرد.

رئیسی خطاب به دستگاه‌های اجرایی گفت: آنجا که سند ملی تعاون با قوانین موضوعه تعارض دارد، در وهله اول تقدم با قانون است، اما آنجا که تقدم بخشیدن به قانون باعث معطلی و عدم اجرای سند می‌شود، باید نسبت به اصلاح سند و در صورت لزوم اصلاح قانون اقدام مقتضی به عمل آید. در نتیجه بررسی‌هایی که معاونت تعاون وزارت کار و دستگاه‌های دارای مسئولیت در یک ماه آینده انجام خواهند داد، سند ملی تعاون باید یک سند کاملاً دارای قابلیت اجرایی باشد.

پس از آن نیز مهدی مسکنی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبرداد که سند توسعه تعاون تا دو ماه آینده به هیات دولت تقدیم می‌شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:بر اساس دستور رئیس جمهور مکلف هستیم سند نهایی توسعه تعاون را طی دو ماه به دولت ببریم تا به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.

مسکنی گفت:ما در بخش تعاون به دنبال این موضوع هستیم که ذهنیت‌ها تغییر یابد. ما در بخش تعاون آماده ایم آنچه را که به مردم تعلق دارد را به مردم منتقل کنیم.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اقتصاد سه بخش دولتی، تعاون و خصوصی است، گفت: قانون تعاون چهار دوره مورد اصلاح و بازنگری قرار گرفته و اکنون ۹۷ هزار تعاونی در کشور وجود دارد که سهم پنج درصدی در اقتصاد دارند.

وی با بیان اینکه بررسی‌های آماری نخستین دوره پایش سند توسعه بخش تعاون تا پایان سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد تنها ۲۱ درصد از اهداف سند مزبور محقق شده است گفت:مسئولان و مدیران امروز باید یک تعارف را در نظام اقتصادی کشور کنار بگذارند و آن هم اینکه به تعاون اعتقاد دارند یا ندارد و همینطور بخش تعاونی را جزو سه رکن نظام اقتصادی ایران می‌دانند یا نمی‌دانند؟!

وی با بیان اینکه توسعه بخش تعاون جزو محور‌های اصلی شعار‌های رئیس جمهور است، اظهارداشت: توسعه بخش تعاون با تعارف هیچ وقت تحقق پیدا نمی‌کند بلکه تحقق این مهم نیاز به باور و فرهنگ‌سازی عمومی و تلاش همه جانبه است.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تاسیس اندیشکده تعاون با همکاری جهاد دانشگاهی طی سال ۱۳۹۹ در کشور خبرداد و گفت: بخش تعاون نیاز به نگاه اندیشه‌ای و راهبردی دارد. حدود ۱۰۱ تعاونی دانش بنیان در ایران فعالیت دارند. تعاونی امروز در کشور وجود دارد که پهباد تولید می‌کند. نخستین پلتفرم داخلی خودرو به همت دانشجویان و نخبگان دانشگاه شریف در یک تعاونی مستقر در زنجان طراحی شده است. جدا از این در حال حاضر ۴۴ درصد خوراک دام کشور در بخش تعاون تولید می‌شود که جای بسی خوشحالی دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین