تاریخ: ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۸:۴۹
کد خبر: ۲۷۴۸۱۷
‌می‌متالز - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس توضیحاتی درباره سرفصل‌های طرح دیپلماسی اقتصادی ارائه کرد.

به گزارش می‌متالز، عزت‌الله اکبری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، درباره طرح ۲ فوریتی دیپلماسی اقتصادی، گفت: بنده درباره این طرح و اخذ نظرات کارشناسی با کارشناسان مرکز پژوهش‌ها، اتاق ایران و بخش خصوصی جلساتی را برگزار کرده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است همین هفته درباره این طرح با مسئولان سازمان توسعه و تجارت، سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و وزیر اقتصاد جلساتی را برگزار کنم.

وی افزود: این طرح ۲ فوریتی است و احتمالا روز چهارشنبه همین هفته در جلسه علنی رسیدگی به ۲ فوریت آن به رأی نمایندگان گذاشته خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره سر فصل‌های طرح دیپلماسی اقتصادی، اظهار کرد: حذف قوانین دست و پاگیر و روان کردن فعالیت بخش خصوصی، صادرات مجدد، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و همچنین توجه به تولید و کشت فراسرزمینی از جمله مهمترین سرفصل‌های طرح دیپلماسی اقتصادی است.

اکبری در همین راستا ادامه داد: با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران، فرصتی بی‌نظیر برای ایران بوجود آمده تا خود را به عنوان چهار راه اقتصادی در منطقه مطرح کند، اما با این حال واقعیت انکارناپذیری که وجود دارد این است که کشور ما در شرایط فعلی از منظر لجستیکی و زیرساختی آمادگی بالفعل کردن ظرفیت‌های اقتصادی بی‌نظیر خود را ندارد.

نماینده تهران اضافه کرد: به همین دلیل باید علاوه بر گسترش بیش از پیش زیرساخت‌های لازم برای توسعه تبادلات اقتصادی، بدنبال این باشیم که با تدوین و نگارش قانون، بخش خصوصی را بیش از پیش برای نقش‌آفرینی در این حوزه ترغیب کنیم. از طرف دیگر باید زمینه ایجاد تحول در سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی را ایجاد کنیم تا سفارتخانه‌های ما به مرکز برنامه‌ریزی و فرماندهی اقتصادی در کشور‌های مختلف تبدیل شوند و برای کالا‌های تولیدی در داخل بازاریابی کرده و در یک کلام مراودات اقتصادی ایران با دیگر کشور‌ها را هموار کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده