تاریخ: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۹:۴۱
کد خبر: ۲۷۴۸۴۴
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد:
‌می‌متالز - نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: موافقت مجلس با لایحه دولت برای کاهش حقوق گمرکی از ۴ به یک درصد با هدف کمک به تولید کننده‌ها و کاهش هزینه‌های مردم برای کالا‌های وارداتی بود.

به گزارش می‌متالز، محسن زنگنه گفت: در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ برای شفافیت و انضباط مالی مصوب کردیم که حقوق ورودی، گمرکی و سودبازرگانی بر اساس دلار و با نرخ ETS محاسبه شود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال‌های گذشته حقوق گمرکی بر اساس نرخ ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شد افزود: امسال دولت مکلف بود که نرخ ETS را به عنوان نرخ پایه برای محاسبه حقوق گمرکی و ورودی و ... لحاظ کند.

وی یادآور شد: در همین راستا به صورت ریالی میزان حقوق گمرکی کالا‌های گمرکی افزایش پیدا کرده و دولت در همین راستا لایحه‌ای را به مجلس ارسال کرد تا با هدف برای کاهش فشار هزینه‌های تولید، حقوق گمرکی از ۴ به یک درصد کاهش پیدا کند.

زنگنه در ادامه تصریح کرد: بنابر این با توجه به اینکه این لایحه فقط برای کالا‌های واسطه‌ای، ماشین آلات، نهاده‌های تولیدو... بوده و کاهش آن به نفع تولید کننده است و هزینه‌های تولید از محل کالا‌های وارداتی را کاهش داده و از سوی دیگر این امر در حوزه تورم هم موثر بوده و هزینه مردم را کاهش می‌دهد، مجلس با آن موافقت کرد.

منبع: خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت)

عناوین برگزیده