تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۰۵
کد خبر: ۲۸۱۲۸۲
‌می‌متالز - مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت افزایش ۳۵ درصدی قیمت کل سیمان تولیدی را کذب خواند و گفت: در موضوع سیمان، تلاش وزارت صمت این است که هم تولیدکننده و هم مصرف کننده دچار مشکل نشود.

به گزارش می‌متالز، سیف الله امیری، اظهار کرد: افزایش قیمت پایه سیمان به دلیل جلوگیری از ارزان‌فروشی شرکت‌هایی مصوب شد که به واسطه نبود تقاضا، اقدام به فروش سیمان با نرخ‌های پایین‌تر از کف قیمتی در بازار می‌کردند که با افزایش قیمت پایه از ایجاد رقابت منفی در میان شرکت‌ها برای ارزان فروشی و به‌هم خوردگی تعادل بازار، جلوگیری شد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزایش ۳۵ درصدی قیمت کل سیمان تولیدی را کذب خواند و افزود: وزارت صمت در پی نامه انجمن سیمان مبنی بر درخواست افزایش نرخ پایه سیمان طی جلسه‌ای چند ساعته با همکاران بورس و تشکیل کارگروه، این موضوع را بررسی کرد تا تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دچار مشکل نشده و متضرر نشوند.

وی افزود: تلاش وزارت صمت این است که هم تولیدکننده و هم مصرف کننده دچار مشکل نشود.

امیری اظهار کرد: عرضه‌ها و روند معاملات روز گذشته نشان می‌دهد در مقایسه با هفته قبل افزایش قیمتی اتفاق نیفتاده است و معاملات مطابق هفته‌های قبل و بدون تغییر در حال انجام است.

به گفته مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیشترین سیمانی که در بازار رصد می‌شود و همینطور بیشترین سیمانی که در کشور مورد مصرف قرار می‌گیرد از نوع تیپ ۲ (چه کیسه‌ای و چه فله) است.

وی در مورد افزایش قیمتی که برای شرکت‌های سیمانی مطرح و در نظر گرفته شده است، گفت‌: یکسری از شرکت‌هایی که در مناطقی به واسطه نبود تقاضا، موفق به فروش سیمان در بورس کالا نمی‌شدند، لذا با هدف کسب نقدینگی، سیمان تولیدی را در بازار پایین‌تر از قیمت پایه تعیین شده به فروش می‌رساندند که این اتفاق سبب ایجاد رقابت منفی و متضرر شدن سایر تولیدکنندگان سیمان می‌شد.

منبع: صدای بورس

عناوین برگزیده