تاریخ: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۱:۰۳
کد خبر: ۲۸۱۴۴۱
‌می‌متالز - صادرات ایران به بلاروس در سه سال گذشته رشد شتابانی داشته و نسبت به سال‌های قبل از آن چند برابر شده است. در مقابل، واردات ایران از بلاروس به شدت کاهش یافته است.

به گزارش می‌متالز، برای نخستین بار «رومن گلاوچنگو» نخست وزیر بلاروس در صدر هیأتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی امروز (سه شنبه اول آذرماه) به ایران آمد.

نخست‌وزیر بلاورس به دنبال توافقات صورت گرفته در مذاکرات شانگ‌های میان جمهوری اسلامی ایران و این کشور در سمرقند به تهران آمده تا درباره گسترش روابط دو جانبه در زمینه‌های مختلف از جمله ترانزیت، صادرات و واردات، تأمین انرژی و غیره، با «محمد مخبر» معاون‌اول رئیس‌جمهور مذاکره کرده و یک نقشه راه جامع برای توسعه روابط اقتصادی تهران و مینسک ترسیم کنند.

هدف اصلی سفر نخست‌وزیر به عنوان سکاندار اقتصادی بلاروس به تهران، بررسی مفاد اسناد تفاهم‌نامه‌­ها و توافقات دو کشور و آماده‌سازی آن‌ها برای امضا توسط سران ایران و بلاروس در سفر امسال لوکاشنکو به تهران است.

نگاهی به آمار‌های تجارت خارجی دو کشور، از حجم پایین آن در سال‌های اخیر حکایت دارد که با توجه به توافقاتی که امروز در نشست مقامات دو کشور صورت گرفت، انتظار می‌رود شاهد افزایش چشمگیر تجارت خارجی دو کشور باشیم.

صادرات ایران به بلاروس در سه سال گذشته رشد شتابانی داشته و نسبت به سال‌های قبل از آن چند برابر شده است. در مقابل، واردات ایران از بلاروس به شدت کاهش یافته است.

منبع: شاتانیوز

عناوین برگزیده