تاریخ: ۲۵ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۰۱
کد خبر: ۲۸۸۲۳۳
مدیرکل صمت استان کرمان خبر داد:
‌می‌متالز - مدیرکل صمت استان کرمان اعلام کرد که ارزش سرمایه‌گذاری اجرای طرح‌های آماده افتتاح یا کلنگ‌خورده که با رویکرد اشتغالزایی طراحی شده، در استان کرمان از ۵۰ هزارمیلیارد تومان فراتر رفته است.

به گزارش می‌متالز، «مهدی حسینی‌نژاد» مدیرکل صمت استان کرمان، ضمن بیان مطلب فوق افزود: در واقع آغاز عملیات اجرایی و افتتاح افزون بر ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح بزرگ استان کرمان طی یک سال اخیر سبب اشتغال‌زایی هزاران نفر و نرخ نزولی بیکاری در این استان شده است؛ ضمن اینکه نوید و ثمره عینی اجرای این طر‌ح‌ها کمی بیشتر زمان می‌برد تا بهتر خودش را نشان دهد.

وی، تنها ارزش طرح‌های آماده افتتاح که طی یکسال اخیر به این مرحله رسیده‌اند را بین ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که این آمار تنها در حوزه شمال استان بوده و همین حدود نیز طرح کلنگ‌زنی شده‌اند.

مدیرکل صمت استان کرمان اضافه کرد: این میزان سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی و توسعه پروژه‌های صنعتی، معدنی و زیرساختی بزرگ طی یک سال گذشته در استان کرمان درحالی صورت گرفت که در صورت تکمیل، هر کدام به‌تن‌هایی تاثیرات شگرفی در شکوفایی اقتصادی، رفاه اجتماعی و اشتغال همان منطقه محل فعالیت خواهند داشت.

وی در ادامه یادآور شد: استان کرمان به‌عنوان بهشت معادن ایران در ادامه سیاست کلان کشور برای جایگزینی معدن به جای نفت، با بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های صنایع معدنی مختلفی سعی دارد که نقش خود را در سیاست‌های اقتصادی، اشتغالزایی و رفع مشکلات معیشتی جامعه ایفا کند و در این زمینه گام‌هایی نیز برداشته شده است.

حسینی‌نژاد همچنین خاطرنشان کرد: طی یک سال گذشته در این حوزه عملیات اجرایی طرح‌های بزرگی آغاز شده که برخی از آن‌ها برای نخستین بار است که در کشور اجرایی می‌شود و آثار عملیاتی شدن این طرح‌ها زمانی بهتر نمایان خواهد شد که جدیدترین فناوری‌های داخلی در دوران شدیدترین تحریم‌های تاریخ علیه کشورمان به مرحله اجرا رسیده است.

وی با بیان اینکه در این زمینه می‌توان به آغاز عملیات اجرایی مجتمع تولید تایر‌های فوق سنگین که بیشتر در معادن به کار می‌رود با اعتبار ۱۸۰ میلیون یورو (بیش از ۶ هزار میلیارد تومان) اشاره کرد که با حضور وزیر صمت کلید خورد، اشاره کرد و افزود: این مجتمع ضمن کاهش مشکلات صنایع و معادن بزرگ، زمینه‌سازی لازم را نیز برای توسعه اشتغال و کارآفرینی از این منظر ایجاد کند.

مدیرکل صمت استان کرمان تصریح کرد: راه‌اندازی و کلنگ‌زنی مجتمع تولید پنل‌های خورشیدی با سرمایه گذاری ۲۵ هزار میلیارد تومانی از دیگر طرح‌هایی بود که طی یکی دو ماه گذشته در شهرستان کرمان شکل اجرایی به خود گرفت. این درحالی است که برنامه جذب ۵۰ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه گذاری جدید فقط در شهرستان کرمان در قالب مجتمع تولید الکترود‌های گرافیکی طی روز‌های آتی کلنگ زنی خواهد شد.

وی اضافه کرد: ده‌ها پروژه عمرانی و اقتصادی خرد و متوسط نیز در ماه‌های اخیر در جای جای استان کلنگ زنی یا افتتاح شده که اجرای برخی از آن‌ها برای نخستین بار در کشور می‌تواند بسیاری از محصولات استراتژیک و پرمصرف در خطوط تولیدی بویژه صنایع و معادن کشور را داخلی‌سازی کند.

حسینی‌نژاد همچنین گفت: با تکمیل این طرح‌ها، علاوه بر تامین نیاز داخلی و جلوگیری از واردات، می‌توانیم کالا‌های تولیدی را حتی به خارج از کشور صادر کنیم و یکی از کشور‌های صاحب تکنولوژی در این حوزه باشیم؛ ضمن آنکه اجرای این طرح‌های اشتغالزایی ارزش افزوده خوبی برای استان کرمان به‌دنبال خواهد داشت.

منبع: شاتانیوز

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین