تاریخ: ۲۶ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۰۵
کد خبر: ۲۸۸۲۵۵
‌می‌متالز - پیش‌بینی می‌شود متوسط قیمت نفت در ۲۰۲۳ برابر با ۸۷ دلار در هر بشکه و از ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۷ حدود ۹۰ دلار در هر بشکه باشد.

به گزارش می‌متالز، نظرسنجی از متخصصان بازار انرژی نشان می‌دهد متوسط قیمت نفت طی ۵ سال آینده حدود ۹۰ دلار در هر بشکه خواهد بود.

این پیش‌بینی ۴ تا ۱۰ دلار در هر بشکه بالاتر از نظرسنجی انجام شده در ۲۰۲۲ قبل‌از حمله روسیه به اوکراین و حدود ۲۰ دلار بالاتر ار نظرسنجی سال ۲۰۲۰ یعنی قبل‌از آغاز بحران کروناست.

پیش‌بینی می‌شود متوسط قیمت نفت در ۲۰۲۳ برابر با ۸۷ دلار در هر بشکه باشد، یعنی پایین‌تر از ۹۹ دلاری که در ۲۰۲۲ پس‌از افزایش قیمت نفت به‌دنبال حمله روسیه به اوکراین و وضع تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه این کشور اعلام‌شده بود.

پیش‌بینی‌های مختلفی برای قیمت نفت در ۲۰۲۳ وجود دارد. نیمی از متخصصانی که از آن‌ها نظرسنجی شده انتظار قیمت بین ۸۰ تا ۹۵ دلار را دارند و بیش‌از ۹۰ درصد تخمین می‌زنند قیمت نفت بین ۷۰ تا ۱۰۵ دلار در هر بشکه باشد.

انتظار می‌رود قیمت نفت از ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۷ حدود ۹۰ دلار در هر بشکه باشد.

مطمئناً اختلاف‌نظر درمورد قیمت نفت در سال‌های آینده، با توجه به بی‌ثباتی‌های فراوان در چرخه‌های تجاری و تغییرات زیرساختی که بر صنعت نفت تأثیر می‌گذارند، بیشتر است.

جنگ اوکراین، تحریم‌های روسیه، افزایش رقابت بین آمریکا و چین، ادامه مشکلات همه‌گیری کرونا و کند شدن چرخه تجارت در جهان همگی پیش‌بینی قیمت نفت در بازار را سخت می‌کند.

این نظرسنجی با فرستادن بیش‌از ۱۳ هزار پرسش‌نامه درمورد بازار انرژی به متخصصان این صنعت و دریافت بیش‌از هزار پاسخ بین دهم تا دوازدهم ژانویه صورت‌گرفته است. در بین پاسخ‌دهندگان، ۲۲ درصد از متخصصان مستقیماً در تولید نفت و گاز یعنی استخراج، حفاری، تولید، پالایش، توزیع، بازاریابی و خدمات میادین نفتی فعال هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده