تاریخ: ۲۶ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۱:۳۹
کد خبر: ۲۸۸۳۷۱
رانت ۱۱ هزار میلیاردی از بین رفت؛
‌می‌متالز - این روز‌ها عده‌ای در حالی بر طبل توقف عرضه خودرو در بورس و بازگشت قیمت‌گذاری‌ها به روال پیشین می‌کوبند که آمار‌ها از آخرین عرضه خودروسازان در طرح قرعه‌کشی، حاکی از ثبت نام حدود ۱۰ میلیون نفر است.

به گزارش می‌متالز، در ماه‌های گذشته و به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، شیوه عرضه خودرو در بورس کالا جایگزین شیوه‌های قبلی شد و تاکنون ۳۶ هزار دستگاه انواع خودرو در بورس کالا مورد معامله قرار گرفته است.

به گفته رئیس سازمان بورس، رانتی بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان از بین رفته است؛ درحالیکه این تعداد خودرو درصد بسیار کمی از کل تولید خودرو در کشور است که نسبت آن به کل تولید رانت بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را در این بازار نشان می‌دهد.

با این وجود، در روز‌های گذشته اظهارات شفاهی مسوولان سازمان بازرسی کل کشور، جلسات برگزار شده در شورای رقابت، برخی از مکاتبات انجام شده توسط نمایندگان مجلس با وزارت صنعت، معدن و تجارت و ... سبب شد تا در خصوص ادامه این روند ابهاماتی ایجاد شود.

در این میان آنچه باید توسط مخالفان شیوه عرضه در بورس مورد تحقیق قرار گیرد، عرضه خودرو به شیوه قرعه‌کشی از سوی ایران خودرو در روز‌های گذشته است.

این گروه صنعتی از هفته گذشته طرح فروش فوق‌العاده چهار محصول خود را آغاز کرد. این طرح که به دلیل کُندی سایت فروش اینترنتی محصولات این شرکت به دلیل ترافیک متقاضیان تا ساعت ۲۴ امشب (یکشنبه، ۲۵ دی ماه) تمدید شده، شاهد ثبت رکورد تازه‌ای در طرح‌های قرعه‌کشی خودرو است، به طوری‌که تا لحظه درج این گزارش و براساس آخرین آمار بیش از ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار نفر برای خرید خودرو ثبت نام کرده‌اند، درحالیکه مطابق اطلاعات واصله تنها ۲۰ هزار دستگاه خودرو از چهار محصول سورن پلاس دوگانه‌سوز، پارس سال سفارشی ELX، پارس سال سفارشی با موتور XU ۷ P و راناپلاس، قرار است به فروش برسد.

آمار یاد شده در برگیرنده مجموع کد‌های طرح‌های عادی، جوانی جمعیت و اسقاط خودرو‌های فرسوده است. به نظر می‌رسد با زمزمه حذف عرضه خودرو در بورس کالا، این مدل قرعه‌کشی دوباره قوت گرفته باشد! این درحالی است که در شیوه بورس، پول در حساب فرد متقاضی بلوکه می‌شد و تعداد شرکت کنندگان به طور طبیعی پایین می‌آید.

بر پایه این گزارش، علاوه بر ایجاد شفافیت، حذف رانت، واقعی شدن تقاضا، رشد قیمت سهام خودروسازان و تاثیر آن بر بازار سرمایه (به عنوان نمونه قیمت سهام ایران خودرو در تاریخ ۲۰ تیرماه تا تاریخ ۲۰ دی ماه با عرضه خودرو در بورس کالا از ۱۹۰ تومان به ۳۴۸ تومان رسیده که رشد حدود ۷۵ درصد را ثبت کرده است)، بازگشت اعتماد مردم به سرمایه‌گذاری، افزایش درآمد مالیاتی دولت، تزریق نقدینگی به خودروسازان جهت اجرای طرح‌های توسعه پیش‌رو، تحویل خودرو در موعد تحویل توسط خودروسازان، جذب نقدینگی از جامعه، عدم نیاز خودروسازان به دریافت وام از سیستم بانکی و به تبع آن کاهش اثر این بخش در خلق نقدینگی و ... از مواردی است که تاکنون با موفقیت مورد تجربه قرار گرفته است و نیازمند این امر است تا زمان مناسب اجرای این طرح در بورس کالا ادامه یابد و با اصلاحات لازم تعادل در این بازار متلاطم برقرار شود.

کارشناسان معتقدند خودرو در سال‌های گذشته از یک کالای مصرفی خارج شده و به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است، اما با توجه به افزایش تولید و روند منظم عرضه خودرو به بازار و همچنین عرضه خودرو‌های وارداتی، پیش‌بینی می‌شود که با ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو تا پایان سال مواجه شویم. بر این اساس خودرو نمی‌تواند کالای مناسبی برای سرمایه‌گذاری محسوب شود.

امروز عرضه خودرو در بورس کالا یک سازوکار شفاف و قانونمند است که دست رانت‌خواران را از بازار کوتاه کرده و به طور هم‌زمان از تولیدکننده و مصرف‌کننده حمایت می‌کند.

منبع: شاتانیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده