تاریخ: ۲۵ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۳:۰۳
کد خبر: ۲۸۸۴۰۸
آیا عرضه‏‏ فلزات در ۲۰۲۳ پاسخگوی تقاضا خواهد ماند؟
‌می‌متالز - کمبود عرضه و رشد تقاضا همزمان با آغاز بازگشایی‌ها در چین موجب شده است تا فلزات پایه، سال ۲۰۲۳ را با روندی صعودی آغاز کنند.

به گزارش می‌متالز، رشد بهای مس و آلومینیوم طی هفته گذشته به دلیل تحریک تقاضا ادامه دارد. از طرفی خبر‌ها حاکی از آن است که میزان عرضه در سال میلادی جاری پاسخگوی رشد تقاضا نیست. علاوه بر افزایش فعالیت کارخانه‌ها در چین به دلیل کاهش محدودیت‌های کرونا صفر، گذار صنایع مختلف دنیا از سوخت‌های فسیلی به سمت انرژی‌های پاک نیز محرک تقاضا خواهد بود؛ چرا که مس یکی از فلزات پرکاربرد در تولید با استفاده از انرژی‌ها تجدید‌پذیر است. همچنین بورس فلزات لندن به‌تازگی اعلام کرد که ذخایر فلزات انبار‌های این بستر بسیار کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۲ است؛ مساله‌ای که می‌تواند در کوتاه‌مدت تاثیر زیادی بر سطح قیمت‌ها داشته باشد.

بهای مس افزایشی شد

در حالی که فلز سرخ سال ۲۰۲۳ را با افت نرخ آغاز کرد، در ادامه با جهش قیمتی و پرش به کانال ۹‌هزار دلاری در روز‌های اخیر، ۲۰۲۳ سالی پررونق به نظر می‌رسد. جمعه گذشته بهای فلز مس در بورس فلزات لندن به بیش از ۹‌هزار و ۱۰۰ دلار به ازای هر تن رسید. این سطح قیمتی از تابستان گذشته تاکنون دیده نشده بود. مس همچنین نسبت به روز‌های آغازین سال میلادی جاری حدود ۱۰‌درصد رشد قیمت را تجربه کرد. بهبود تقاضا به جهت بازگشایی بازار‌ها در چین و افزایش نگرانی‌ها از کاهش عرضه، از عوامل این رشد قیمتی نامیده می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که تولید کل مس شیلی، بزرگ‌ترین تولید کننده مس دنیا، در سال میلادی جاری حدود ۶‌درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یابد. مس پرکاربردترین فلز در راستای گذار از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های تجدید‌پذیر در صنایع به شمار می‌رود. حال بسیاری از تحلیلگران هشدار می‌دهند که میزان عرضه فلز سرخ نمی‌تواند جوابگوی افزایش تقاضا با رشد استقبال از انرژی‌های پاک باشد. در همین راستا، برآورد‌های شرکت معدنی گلنکور نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۳ جهان با کمبود عرضه فلز مس به میزان ۵۰ میلیون تن مواجه خواهد شد.

تحریک چینی تقاضا

در سمت تقاضا، اما کشمکش‌هایی وجود دارد. کاهش محدودیت‌های سیاست کرونا صفر در چین موجب شد تا تقاضا برای فلزات صنعتی از جمله مس در دنیا بهبود یابد. با این حال، لغو این سیاست موجب شیوع گسترده بیماری در این کشور شد و پیش‌بینی می‌شود که موج جدید سویه کرونا تا حدود سه‌ماه در این کشور باقی بماند؛ مساله‌ای که عاملی برای تعطیلی کارخانه‌ها و کاهش تقاضا از سمت آن‌ها شده است. با این حال خبر‌ها حاکی از آن است که برآیند تقاضا افزایشی است. نیتش شاه، تحلیلگر شرکت ویزدوم‌تری معتقد است، بیشتر سرمایه‌گذاران انتظار افزایش تقاضای مس از چین را دارند.

وی افزود، احتمالا عرضه‌ها برای سال‌جاری کافی نبوده و بازار با کمبود مواجه خواهد شد. اما خبر خوب برای صادر‌کنندگان فلزات پایه از جمله مس این است که هنوز تا بازگشایی کامل در اقتصاد چین فاصله داریم و قیمت‌ها نیز بیش از این می‌توانند رشد کنند؛ به خصوص برای کامودیتی‌هایی از جمله مس که موجودی انبار آن‌ها کمتر از میزان تقاضا بوده و این خود فشاری به قیمت‌ها وارد می‌کند. همچنین تحلیلگران معتقدند ۲۰۲۳ برای صادرکنندگان برتر مس از جمله شیلی، پرو، کنگو و زیمباوه سال پررونقی خواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود مصرف فلز سرخ در چین طی سال میلادی جاری با افزایش حدود ۵/ ۴ درصدی به ۸/ ۱۴ میلیون تن افزایش یابد. سرمایه‌گذاران امیدوارند با تحریک بخش املاک و مستغلات در چین با پشتیبانی دولت، تقاضا برای فلزات صنعتی در سال میلادی جاری به دلیل افزایش ساخت‌وساز با رشد چشمگیری مواجه شود. کریستین فیلپات، مدیر مالی آلیانس برناستین، معتقد است، به دلیل تقاضای بالا و رشد پس انداز‌ها اقتصاد چین می‌تواند بسیار بیش از این رشد کند. با این حال ریسک بازگشت دوباره محدودیت‌ها برای تولید کنندگان همچنان وجود دارد.

رشد تقاضا برای آلومینیوم

با گذشت چند روز از آغاز سال میلادی جاری، بهای آلومینیوم نیز روند افزایشی را در پیش گرفت. تحلیلگران بازار معتقدند کاهش موجودی آلومینیوم به همراه افزایش تقاضا که از ابتدای ۲۰۲۳ بر بازار حاکم شده، آرام‌آرام تاثیرات مثبتی بر بازار گذاشته و باعث صعودی‌شدن قیمت آلومینیوم شده است. جمعه گذشته بهای آلومینیوم در بورس فلزات لندن به بیش از ۲‌هزار و ۵۰۰ دلار به ازای هر تن رسید. این سطح قیمتی نسبت به هفته اول ژانویه حدود ۱۲‌درصد رشد را تجربه کرد. از طرفی نگرانی‌ها از کاهش عرضه نیز بر رشد قیمتی فلز نقره‌ای تاثیر گذاشته است. بورس فلزات لندن نیز به‌تازگی اعلام کرد موجودی انبار‌های این فلز در این بورس بسیار کمتر از مدت مشابه سال گذشته است. همچنین کمبود گاز موجب شده است تا آلکوآ، از بزرگ‌ترین تولید کنندگان آلومینیوم برای تداوم تولید از گازوئیل به جای گاز استفاده کند. کمبود عرضه گاز همچنین موجب شده است تا این شرکت تولید خود را در پالایشگا‌های غرب استرالیا حدود ۳۰‌درصد کاهش دهد.

کاهش موجودی انبار‌های LME

موجودی انبار‌های بورس فلزات لندن در انتهای دسامبر سال میلادی گذشته به سطح ۶۵۴‌هزار و ۳۴۵ تن رسید. این میزان تقریبا نصف موجودی این انبار در انتهای سال ۲۰۲۱ و کمترین سطح موجودی در قرن اخیر و منعکس‌کننده دوسال برداشت مداوم بدون جایگزینی به میزان کافی است. این مساله فقط مربوط به بورس فلزات لندن نیست و سهام انبار بورس آتی شانگ‌های نیز سال میلادی گذشته را در پایین‌ترین سطح خود از ۲۰۱۷ تاکنون به پایان رسانده است. موجودی انبار‌های بورس از عوامل تاثیر‌گذار بر بازار است؛ به‌طوری که می‌تواند تاثیر زیادی بر قیمت‌ها به‌ویژه در کوتاه‌مدت داشته باشند. این کمبود احتمالا تا زمانی که اقدام اساسی برای پر کردن ذخایر انجام شود، ادامه خواهد یافت.

موجودی تمام فلزات پایه بورس‌ کالای لندن در سال میلادی گذشته به‌جز قلع که با افزایش ۹۵۰ تنی به حدود ۳‌هزار تن رسیده، کاهشی شده است. ذخایر مس نیز سال ۲۰۲۲ را مانند مدت مشابه سال گذشته به پایان رساند. باقی فلزات نیز سال ۲۰۲۲ را به‌سختی به پایان رساندند. ذخایر ثبت‌شده برای نیکل نسبت به ۲۰۲۱ بیش از ۴۵‌درصد کاهش داشته است. این میزان برای آلومینیوم ۵۲ درصد، برای سرب ۵۴‌درصد و برای روی ۸۵‌درصد ثبت شده است. از طرفی خبر‌ها حاکی از آن است که LME در حال رقابت با تولید کنندگان غربی برای پر کردن انبار‌های خود است.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده