تاریخ: ۲۸ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۱:۱۲
بازدید: ۱۱۰
کد خبر: ۲۸۸۶۶۰
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

اقدام دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی عجولانه و غیرقانونی بود!

‌می‌متالز - عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: دولت طبق قانون عمل نکرد و عجولانه نسبت به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام کرد و بسیار مانور داد!

به گزارش می‌متالز، جبار کوچکی‌نژاد درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به ایلنا گفت: اشتباه اول دولت سیزدهم این بود که در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی عجله کرد و بسیار نسبت به آن مانور داد، اما باید پس از فراهم آوردن زیرساخت‌ها و راه‌اندازی کالابرگ آن را حذف می‌کرد. همان زمان نیز به این اقدام و به اصطلاح شهامت اعتراض شد. زیرا شهامت در اقتصاد چارچوبی می‌خواهد البته دولت تبعات این شهامت را دید و به شدت عملکرد آن زیر سوال رفت.

وی افزود: دولت باید طبق قانون عمل و آن را رعایت می‌کرد. در قانون نباید پول نقد به عنوان یارانه به مردم داده شود بلکه یارانه کالای اساسی از طریق کالا برگ توزیع و از این طریق حداقل‌های سفره مردم تامین می‌شد و قیمت‌ها همچنان مانند شهریور ۱۴۰۰ بود.

این نماینده ادامه داد: دولت سیزدهم نیز با همان چارچوب دلار ۲۸.۵ هزار تومان را در سامانه نیما لحاظ کرد که با نرخ بازار آزاد فاصله وحشتناکی دارد و باید بسیار دقت کند. زیرا سوداگران بسیار زیاد متنفذ در بانک مرکزی و بازار و... به دنبال واردات و فروش کالا با دلار ۲۸.۵ و ۴۰ هزار تومانی هستند.

کوچکی‌نژاد افزود: اعلام شده دولت از دلار ۲۸.۵ هزار تومان برای کوتاه مدت استفاده خواهد کرد، اما قانون صراحتا اعلام کرده ارز شناور کنترل شده باشد و مجلس هر نوع ارز دو نرخی را ممنوع کرد؛ بنابراین مجلس اجازه این روند در بلند مدت را نمی‌دهد.

منبع: بورس پرس

عناوین برگزیده