تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۱:۳۶
بازدید: ۱۰۵
کد خبر: ۲۹۲۲۴۹
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

اقتصاددان: نرخ تورم در آمریکا یک دهه بالا می‌ماند

‌می‌متالز - مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در مؤسسه مدیریت سرمایه اسمید طی اظهاراتی پیش بینی کرد که نرخ بالای تورم در ایالات متحده احتمالاً "بسیار چسبنده‌تر" و طولانی‌تر از آن چیزی خواهد بود که بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند.

به گزارش می‌متالز، بیل اسمید، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در مؤسسه مدیریت سرمایه اسمید روز سه‌شنبه در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی پیش بینی کرد که نرخ بالای تورم در ایالات متحده احتمالاً "بسیار چسبنده‌تر" و طولانی‌تر از آن چیزی خواهد بود که بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند.

این اظهارات پیش از گزارش وزارت کار ایالات متحده که رشد نرخ تورم ۶.۴ درصدی را نسبت به سال گذشته اعلام کرد، بیان شد.

وی گفت: معتقدیم که تورم بسیار چسبنده‌تر و طولانی‌تر خواهد بود – در واقع یک دهه طول خواهد کشید چرا که در ایالات متحده، ما جمعیت‌شناسی فوق‌العاده مطلوبی داریم.

در اوایل ماه جاری میلادی، بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره معیار خود را یک چهارم درصد افزایش داد.

میشل بومن، رئیس فدرال رزرو هشدار داده است که باید به افزایش نرخ بهره بانکی ادامه دهد تا تورم را به هدف ۲ درصدی این سازمان نظارتی بازگرداند.

به گفته اسمید، با وجود افزایش اخیر نرخ بهره، مهار تورم برای فدرال رزرو دشوار خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: ما ۹۲ میلیون نفر در محدوده سنی ۲۲ تا ۴۲ سال داریم و همه آن‌ها تا ۱۰ سال آینده پول خود را صرف خرید نیاز‌های ضروری خود می‌کنند، چه بازار‌های سهام خوب باشند یا بد.

این اقتصاددان در ادامه گفت: آن‌ها فقط به زندگی خود ادامه خواهند داد. اقتصاد باید خیلی خوب باشد و فدرال رزرو برای کنترل تورم کار سختی خواهد داشت.

وزارت کار آمریکا روز سه‌شنبه در گزارش خود اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که هزینه ده‌ها کالا و خدمات در اقتصاد را اندازه‌گیری می‌کند و یک شاخص برای تورم محسوب می‌شود و به طور گسترده‌ای ردیابی می‌شود، در ماه ژانویه ۰.۵ درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که شاخص تورم هسته که قیمت غذا و انرژی را در محاسبات خود نمی‌گنجاند، ۰.۴ درصد افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده