تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۱۷
کد خبر: ۲۹۲۳۰۸
‌می‌متالز - سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران گفت: امروز این مرکز با بهره گیری از نیرو‌های متخصص در مقاطع دکترا این ماموریت را دارد تا با معادن بزرگ و هلدینگ‌ها وارد مذاکره شود و بستر همکاری را تعریف و به شکل جدی آن را پیاده سازی و اجرا کند.

به گزارش می‌متالز، مرتضی هاشم پور در نشستی با مدیران عامل هلدینگ زرین، بزرگترین شرکت خصوصی تولید و صادر کننده سرب و روی در کشور متشکل از شرکت‌های ایرما، ماین تک و آنسو، زمینه‌های متعدد همکاری را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران دارای جایگاهی کم نظیر در کشور و منطقه است و معرفی قابلیت‌ها و توانمندی‌های آن در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی می‌تواند منجر به ایجاد پیوند مستحکمی بین فعالان این حوزه شده و توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور را بدنبال خواهد داشت.

براساس این گزارش در نشست سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با مدیران عامل هلدینگ زرین دو طرف توافق کردند تا از مجموعه‌های یکدیگر بازدید تخصصی داشته و با تنظیم تفاهم نامه‌های لازم، برای همکاری برنامه ریزی نمایند.

تنظیم تفاهم نامه‌هایی حول محور‌های هوشمند سازی، عارضه یابی کارخانه‌های موجود و عناصر استراتژیک که شکل اجرایی بخود گیرد و دو طرف از آن بهره‌مند شوند.

پیش از این رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفته بود، کشور ایران با وجود داشتن ذخایر و منابع طبیعی غنی، چنانچه مجبور به رقابت با شرکت‌های خارجی و بین‌المللی باشد، سریع‌تر به سمت هوشمند سازی قدم بر می‌دارد.

هاشم پور پیش از این اعلام کرد: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با بخش خصوصی رقابت نمی‌کند، بلکه حوزه‌هایی که بخش خصوصی نمی‌تواند انجام دهد، این مرکز به مورد اجرا می‌گذارد.

همچنین اجرای طرح عارضه یابی، استاندارد سازی و بهینه سازی خطوط فرآوری و تاثیر آن بر بازیابی کارخانه‌های فرآوری از ضرورت‌های بخش معدن و صنایع معدنی محسوب می‌شود.

پیش از این یک پژوهشگر و مدرس دانشگاه یزد گفته بود، بسیاری از عناصر معدنی با ارزش مانند عناصر نادر خاکی یا از مسیر فرآوری جدا نشده و در باطله کارخانه‌های فرآوری مدفون می‌شود یا به همراه ماده معدنی بدون توجه به ارزش آن‌ها صادر می‌شود.

طرح عناصر نادر خاکی از سال ۹۴ در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) شروع شد و با استفاده از متخصصان مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران و مشاوران متخصص، پایلوت استحصال عناصر نادر خاکی و استراتژیک به ظرفیت دو تن در این مرکز راه اندازی شد.

منبع: دنیای معدن

عناوین برگزیده