تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۴:۴۳
کد خبر: ۲۹۲۴۹۰
‌می‌متالز - وزیر امور اجتماعی اسپانیا از دولت این کشور خواسته است تا با اعمال تخفیف، قیمت محصولات اساسی را کاهش دهد چرا که هزینه مواد غذایی در این کشور همچنان شاهد افزایش دو رقمی بوده است.

به گزارش می‌متالز، یون بلارا، وزیر امور اجتماعی اسپانیا از دولت این کشور خواسته است تا با اعمال تخفیف، قیمت محصولات اساسی را کاهش دهد چرا که هزینه مواد غذایی در این کشور همچنان شاهد افزایش دو رقمی بوده است.

بلارا روز پنجشنبه در توییتر نوشت، کاهش مالیات بر ارزش افزوده (VAT، که در اسپانیا با نام IVA شناخته می‌شود) کافی نیست، زیرا قیمت اقلام ضروری همچنان در "بالاترین" سطح خود هستند.

وی از حزب حاکم کارگران سوسیالیست اسپانیا (PSOE) درخواست کرد که یک یارانه ۱۴ درصدی را به سبد مصرفی اصلی اختصاص دهد.

این وزیر همچنین پیشنهاد کرد که قیمت‌ها به سطوحی که قبل از جنگ اوکراین دیده می‌شد، کاهش یابد و افزود که "خانواده‌های اسپانیایی دیگر نمی‌توانند صبر کنند. "

وی در ادامه توضیح داد که این یارانه پیشنهادی به کاهش تاثیر تورم فزاینده بر مصرف‌کنندگان کمک می‌کند. این مقام اسپانیایی حتی پیشنهاد مداخله قیمتی را نیز ارائه کرد.

نرخ تورم مواد غذایی در اسپانیا با وجود کاهش مالیات بر ارزش افزوده در برخی از محصولات اساسی، بیش از ۱۵ درصد باقی مانده است.

موسسه ملی آمار اسپانیا (INE) روز چهارشنبه گزارش داد که در ژانویه، تورم نسبت به رقم ۱۵.۷ درصد که در ماه دسامبر ثبت شده بود کاهش نشان می‌دهد، اما همچنان با نرخ ۱۵.۴ درصد برای مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی این تورم ادامه داشته است.

خانواده‌های کم درآمد در اسپانیا از افزایش قیمت گوشت، ماهی، ماست، کره، غلات، قهوه، چای و غذای کودک آسیب شدیدی را متحمل شده‌اند، چرا که این اقلام به عنوان مواد اولیه طبقه‌بندی نشده‌اند و کاهش مالیات دریافت نکرده‌اند.

رقم کلی تورم این کشور در ماه ژانویه بالاتر از انتظار این مؤسسه بود و با افزایش ۰.۶ درصدی نسبت به دسامبر به ۵.۹ درصد رسید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده