تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۶:۱۵
کد خبر: ۲۹۲۴۹۷
‌می‌متالز - با توجه به احتمال افزایش عرضه از سوی اوپک پلاس بعید است قیمت نفت برنت امسال از سطح ۱۰۰ دلار در هر بشکه عبور کند.

به گزارش می‌متالز، تحلیلگران بانک جی‌پی‌مورگان امروز در یادداشتی پیش بینی کردند، با توجه به احتمال افزایش عرضه از سوی اوپک پلاس و بهبود روند تولید نفت روسیه در بازار تا نیمه سال ۲۰۲۳ و به استثنای بروز هرگونه عامل قابل توجه ژئوپلتیکی، بعید است قیمت نفت برنت امسال از سطح ۱۰۰ دلار در هر بشکه عبور کند.

در این یادداشت آمده است، اوپک پلاس بعید است که از کَف قیمتی ۸۰ دلار دفاع کند و از اینرو نیازی به سهمیه کاهش تولید در سال جاری نخواهد داشت.

این تحلیلگران مدعی هستند، گروه اوپک پلاس در عوض ۴۰۰ هزار بشکه در روز بر عرضه خود می‌افزایند.

اما عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان روز پنج شنبه گفته است، توافق کنونی اوپک پلاس برای کاهش تولید ۲ میلیون بشکه‌ای تا پایان سال تغییر نخواهد کرد.

به گفته تحلیلگران جی پی مورگان، با توجه به اینکه انتظار می‌رود، تولید نفت روسیه تا ماه ژوئن بهبود کامل یابد و قیمت‌های بالاتر نفت، مانع از خرید نفت از سوی آمریکا برای پر کردن دوباره ذخایر راهبری اش شود، احتمالا توازن عرضه- تقاضا کمتر خواهد شد.

این بانک همچنین برآورد خود از رشد تقاضا برای نفت از سوی چین به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده در جهان را همان ۷۷۰ هزار بشکه در روز حفظ کرد.

به گفته تحلیلگران این بانک، انتظار می‌رود، چین به علت برداشتن محدودیت‌های کرونا و افزایش حجم سفر‌ها و به دنبال آن بالا رفتن تقاضا برای سوخت، در سال ۲۰۲۳ رقم بی سابقه‌ای نفت خام وارد کند.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده