تاریخ: ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۵:۲۴
بازدید: ۲۶
کد خبر: ۳۱۷۲۶۴

درخواست مجوز تاسیس نهاد‌های مالی از طریق درگاه ملی مجوز‌های کشور

‌می‌متالز - مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:علاقه‌مندان می‌توانند کاربرگ‌های مربوط به صدور مجوز تأسیس و فعالیت مربوط به همه نهاد‌های مالی را از سازمان بورس دریافت کنند. شرایط و الزامات هر کدام از مجوز‌ها شفاف و مشخص در این کاربرگ‌ها وجود دارد.

به گزارش می‌متالز، منوچهر میرزایی مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه دورهمی فردای اقتصاد با موضوع "ماجرای انحصار مجوز‌های بورسی؛ شایعه یا واقعیت؟ " با بیان اینکه امیدوارم صندوق‌های سرمایه‌گذاری در کشور به جایگاهی که مدل‌های بین المللی نشان می‌دهد برسند، گفت: واقعیت این است که سازمان بورس در کنار نقش قانونی که از باب توسعه برای آن پیش بینی شده، یک نقش نظارتی هم قانونگذار پیش‌بینی کرده است.

وی افزود: توسعه نهاد‌های مالی و ابزار‌های مالی نیز از جمله وظایف تعریف شده سازمان بورس است.

میرزایی در پاسخ به این پرسش که چرا مجوز‌ها شفاف نیست، عنوان کرد: سازمان بورس هم متولی توسعه و هم نظارت است. اگر از تک تک همکاران شاغل در سازمان که درگیر در حوزه صدور مجوز‌ها هستند بپرسید، قطعا به شما خواهند گفت که اگر وظیفه نظارتی را قانونگذار برای سازمان بورس تعریف نکرده بود با فراق بال و آسودگی خاطر بیشتری می‌شد به بحث‌های توسعه‌ای و صدور مجوز‌ها فکر کرد؛ اما وقتی قانون بازار را مطالعه می‌کنیم در کنار نقش توسعه‌ای که برای سازمان قانونگذار تجویز کرده نقش نظارتی را هم دیده است.

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس ادامه داد: در ماده ۲۹ قانون بازار این اختیار از سمت قانونگذار داده شده که سازمان بورس می‌تواند برای اشخاص تحت نظارت خود از جمله نهاد‌های مالی شرط حداقل سرمایه بگذارد.

به گفته میرزایی؛ طبیعتا هر گاه ما به بحث‌های الزامات و شروط صدور مجوز بپردازیم، طبیعی است که به مذاق متقاضی بالقوه صدور مجوز شیرین و خوش نیست. اما واقعیت این است که پس از لازم‌الاجرا شدن قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار و شکل‌گیری مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود فضای کسب و کار، قانونگذار اختیارات قابل توجه و مهمی برای هیات مقررات‌زدا در نظر گرفته است، با پیگیری‌هایی که این مرکز داشت همه فرایند‌ها شرایط و الزامات مربوط به صدور مجوز همه نهاد‌های مالی چه شرکت‌های کارگزاری و نهاد‌های مالی غیر کارگزار به صورت شفاف تعیین تکلیف شده و دستورالعمل‌های مربوطه در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه در دسترس عموم مردم و فعالان بازار قرار دارد و هر متقاضی می‌تواند با مراجعه به این دستورالعمل‌ها و مطالعه، ارزیابی شخصی خود را داشته باشد.

وی اظهار کرد: متقاضیان می‌توانند براساس ارزیابی خود، درخواست مجوز را برای سازمان بورس ارسال کنند. علاوه بر دستورالعمل‌ها که در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه در دسترس عموم قرار دارد، با توجه به الزام قانونی که از حیث تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار تعریف شده، علاقه‌مندان می‌توانند کاربرگ‌های مربوط به صدور مجوز تأسیس و فعالیت مربوط به همه نهاد‌های مالی را از سازمان بورس دریافت کنند. شرایط و الزامات هر کدام از مجوز‌ها شفاف و مشخص در این کاربرگ‌ها وجود دارد.

میرزایی ادامه داد: زمان استاندارد پیش‌بینی شده برای صدور هر مجوز و هزینه‌های احتمالی برای صدور هر مجوز در این کاربرگ‌ها پیش‌بینی شده و الان در درگاه ملی مجوز‌ها در دسترس متقاضیان بالقوه قرار دارد؛ بنابراین هم از حیث درج دستورالعمل‌ها در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه و هم از حیث درج الزامات و شرایط مربوط به صدور مجوز‌ها در درگاه ملی مجوزها، همه فرآیند‌ها به صورت شفاف و کمی و دقیق در دسترس همه متقاضیان قرار دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به لازم‌الاجرا شدن قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار و تکلیف قانونگذار مبنی بر اینکه الزاما همه مجوز‌های کسب و کار باید از طریق درگاه صادر شود، بنابراین متقاضیان نخست درخواست خود را از طریق این درگاه به همه دستگاه‌های متولی صدور مجوز از جمله سازمان بورس ارسال کرده و از طریق درگاه می‌توانند مشاهده کنند که مجوز‌های درخواستی آن‌ها در چه مرحله‌ای است و ارزیابی از پروسه بررسی مجوز درخواستی داشته باشند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین