تاریخ: ۲۸ آبان ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۰:۴۵
بازدید: ۲۰
کد خبر: ۳۲۴۲۹۱
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

درخواست استقرار دفتر نمایندگی وزارت امورخارجه در استانداری کهگیلویه و بویراحمد

‌می‌متالز - اعضای هیات‌رئیسه و هیات‌نمایندگان اتاق یاسوج در دیدار با استاندار کهگیلویه و بویراحمد، استقرار دفتر نمایندگی وزارت امورخارجه در استانداری را خواستار شدند.

به گزارش می‌متالز، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج، با اشاره به‌جایگاه اتاق‌های بازرگانی در اقتصاد ایران، گفت: اتاق‌های بازرگانی به‌منظور کمک به رشد و توسعه اقتصاد کشور، تبادل افکار و بیان آراء و عقاید مدیران صنعتی، معدنی، کشاورزی و بازرگانی تاسیس شده و وظیفه اتاق، تسهیل‌گری امور برای فعالان اقتصادی است. عبدالله قبادی در نشست هیات‌نمایندگان اتاق یاسوج با استاندار کهگیلویه و بویراحمد، افزود: ارائه نظرات مشورتی به قوای سه گانه و همکاری با دستگاه‌های اجرایی، ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع، معادن و کشاورزی، تشکیل نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و تلاش برای شناسایی بازار کالا‌های صادراتی، صدور کارت عضویت و کارت بازرگانی برای فعالان اقتصادی ساماندهی اتحادیه‌های صادراتی و وارداتی، بر گزاری دوره‌های آموزشی کاربردی و تایید اعتبار گواهی مبدأ برخی از مهم‌ترین وظایف اتاق بازرگانی است.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی در تمامی شورا‌های اقتصادی نقش‌آفرینی دارد که مهم‌ترین آن شورای گفت وگوی دولت و بخش‌خصوصی است که اهمیت و جایگاه بسیار مهمی برای فعالان اقتصادی دارد. وی ادامه داد: خوشبختانه با همکاری و نظر مساعد استاندار کهگیلویه و بویراحمد، یکی از معدود استان‌هایی هستیم که هر پانزده روز و به صورت مستمر جلسات شورای گفتگو را برگزار می‌کنیم. قبادی در ادامه اظهار کرد: اتاق یاسوج در بخش بین‌الملل و حضور در رویداد‌های جهانی همواره تلاش‌کرده است تا با اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری و اقتصادی، تولیدات استان را به بازار‌های جهانی معرفی کند و در دوره جدید نیز با تمرکز و تاکید بر کشور‌های حوزه خلیج فارس و همسایه این مهم را ادامه خواهیم داد. او افزود: در حال رایزنی برای حضور سفیر عمان در یاسوج و همچنین اعزام هیات‌های تجاری اقتصادی استان به کشور عمان هستیم که به‌زودی نهایی خواهد شد.

وی به اثرات دفتر نمایندگی وزارت امورخارجه در استان اشاره کرد و افزود: برای رایزنی با سفارت خانه‌ها و سفرای ایران در کشور‌های مختلف و تسریع در حضور رویداد‌های بین‌المللی به‌وجود یک دفتر نمایندگی از وزارت‌خارجه در استان نیاز مبرم داریم.

رئیس اتاق یاسوج با اشاره به نقش آموزش در تربیت تاجر و بازرگان در استان نیز اظهار کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به سابقه کم خود در تجارت، نیاز ویژه‌ای به آموزش‌های عمومی در بحث اقتصادی و بازرگانی دارد و در همین راستا اتاق بازرگانی در سال‌های اخیر شروع به بر گزاری دوره‌های آموزشی رایگان برای علاقه مندان، دانشجویان و فعالان اقتصادی کرده است و در ماه‌های اخیر نیز بنا به اهمیت این موضوع و نیازسنجی‌های صورت‌گرفته، تلاش کرده ایم ماهانه سه الی چهار دوره آموزشی برگزار کنیم. استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این دیدار گفت: راهکاری جامع برای مدیریت و فعالیت‌های حوزه بازرگانی استان و ورود به بازار‌های خارجی به‌خصوص کشور‌های همسایه تدوین و اجرا شود.

سیدعلی احمدزاده با اشاره به تلاش برای جبران عقب ماندگی حوزه بازرگانی استان، افزود: باید تلاش کرد تا فرصت‌های جدیدی برای ارتباط میان استان با دیگر استان‌ها و کشور‌های خارجی ایجاد شود. استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: مسوولان حوزه اقتصادی، صاحب‌نظران حوزه تولید، صنعت و دانشگاهی بر این باورند که عقب ماندگی حوزه تجارت و بازرگانی استان با استفاده از ظرفیت نخبگان، صنعتگران، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و دانش‌بنیان قابل‌جبران است. وی با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم تا عقب ماندگی حوزه بازرگانی و تجارت استان جبران شود، تاکید کرد؛ در حوزه اقتصادی باید تیم اقتصادی قوی، کارآمد و چابک داشته باشیم و از تجارب تجار استان‌های هم جوار و برخوردار نیز استفاده کنیم. استاندار با بیان اینکه، بخشی از مشکلات و کمبود‌های حوزه اقتصادی استان جنبه طبیعی، شرایط جغرافیایی و تاریخی داشته و بخشی کم توجهی بوده، تاکید کرد: ارتباطات با خارج ضروری است، اما باید هدفمند بوده و این ارتباط با کشور‌های همسایه در اولویت باشد. احمدزاده لازمه برقراری این ارتباط را استقرار دفتر نمایندگی وزارت‌خارجه در استان دانست و گفت: حوزه اقتصادی استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و اتاق بازرگانی بستر لازم برای استقرار دفتر نمایندگی امورخارجه در استان را فراهم می‌کنند. استاندار تصریح کرد: با استقرار دفتر نمایندگی وزارت‌خارجه که پیگیر آن هستم می‌توان ارتباط با سفرای کشورمان در کشور‌های خارجی را برقرار کرد و پیگیر کار‌های تجاری و سرمایه‌گذاری شد.

استاندار تاکید کرد: در حوزه اقتصادی باید هدف اصلی استان صادرات باشد و جذب سرمایه‌گذار و برای این مهم باید مطالعه‌شده، با برنامه، هوشمندانه و عاقلانه عمل کرد و محور اصلی نیز کشور‌های همسایه از جمله کشور عمان می‌تواند باشد. احمدزاده بر تدوین برنامه زمان‌بندی شده و جامع با افق میان‌مدت و درازمدت برای حوزه بازرگانی و تجارت استان تاکید و اظهار کرد: کار و فعالیت‌های بخش‌خصوصی و دولتی درهم تنیده است و باید با هماهنگی، انسجام و همکاری به این اقدامات پرداخته شود.

استاندار به کسب آموزش‌ها و مهارت‌ها در حوزه تجارت، بازرگانی و صادرات تاکید و خاطرنشان کرد: داشتن دانش، علم و تجربه در حوزه تجارت، واردات و صادرات بسیار مهم و کارساز است که نباید از آن غافل شد. وی یادآور شد: برای فرصت‌های گردشگری با تنوع اقلیمی و شرایط خوبی که استان دارد، می‌توان از این ظرفیت ارزشمند برای جذب گردشگر خارجی به خصوص کشور‌های حوزه خلیج فارس بسترسازی کرد. استاندار به پای کار بودن و فعالیت بیشتر اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان تاکید کرد و گفت: باید تیم مدیریتی و اعضای این اتاق با رویکرد نو فرصت‌های جدیدی برای ارتباط با کشور‌ها به خصوص همسایگان ایران ایجاد کنند و این مهم از رویکرد‌های اصلی ما است. در ادامه این نشست عبدالحسین تقویان، نایب رئیس اتاق یاسوج نیز با اشاره به برخی مشکلات در حوزه گمرک استان، گفت: گمرک استان کهگیلویه و بویراحمد انبار و فضایی برای انجام کار‌های واردات و صادرات ندارد و همین امر موجب‌شده‌است فعالان اقتصادی برای انجام کار‌های گمرکی خود به استان‌های مجاور بروند.

عزیزالله فتحی، عضو هیات‌نمایندگان اتاق یاسوج نیز با اشاره به برخی مشکلات بانکی پیش‌روی فعالان اقتصادی، گفت: شرایط استان کهگیلویه و بویراحمد شرایطی خاص و ویژه است و باوجوداینکه یک‌درصد مساحت کشور را دارد و در عین‌حال بیش از بیست‌درصد منابع مهم خدادادی کشور در این استان است؛ اما با این حال از کمبود‌ها و عقب ماندگی‌های فراوان رنج می‌برد که همین امر شرایط استان را خاص و ویژه کرده‌است.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده