تاریخ: ۲۸ آبان ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۰:۲۶
بازدید: ۵۲
کد خبر: ۳۲۴۳۵۷
سرویس خبر : فلزات غیرآهنی

جایگاه ایران در بازار جهانی سرب

‌می‌متالز - در حالی که ارزش بازار صادراتی سرب در سال ۲۰۲۲ بیش از هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده و کره جنوبی در صدر قرار دارد، از منظر ارزش صادرات ایران جایگاه ۶۲ دنیا را دارا است.

به گزارش می‌متالز، بر اساس داده‌های منتشر شده از سوی «World Top Exports»، صادرات سرب به تفکیک کشور‌ها در سال ۲۰۲۲، به هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید و به طور متوسط برای همه صادرکنندگان طی یک دوره پنج ساله یعنی از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ به میزان ۲.۴ درصد کاهش داشته است. بر اساس این گزارش ارزش سرب صادراتی در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال ۲۰۲۱، به میزان ۳.۳ درصد کاهش را تجربه کرده است.

در حوزه ارزش صادرات سرب، کشور‌های کره جنوبی، استرالیا، بریتانیا، هند و کانادا، پنج صادرکننده برتر محسوب می‌شوند و در مجموع بیش از یک سوم (۳۶ درصد) از فروش کلی سرب صادراتی را در سال ۲۰۲۲ رقم زده‌اند.

این در حالی است که کشور‌های بلژیک، آلمان، چین، مکزیک، لهستان، فرانسه، بلغارستان، مالزی، سوئد و ایالات متحده آمریکا نیز در رتبه‌های ششم تا پانزدهم سرب صادراتی از نظر ارزش صادرات قرار دارند. نکته قابل‌توجه اینکه در بخش صادراتی در بین ۱۵ کشور نامبرده، مالزی افزایش بیش از ۲۵ درصدی و آلمان کاهش ۳۱ درصدی در ارزش صادراتی خود را رقم زده‌اند که نسبت به دیگر کشور‌ها بیشترین میزان بوده است.

از سوی دیگر، آمار‌های منتشر شده نشان می‌دهد در حوزه ارزش صادراتی سرب، ایران جایگاه ۶۲ دنیا را در سال ۲۰۲۲ داشته است؛ در حالی که این آمارها، بیانگر کاهش ۸۶ درصدی صادرات ایران از نظر ارزش صادراتی نسبت به سال قبل از آن یعنی ۲۰۲۱ است.

جایگاه ایران در بازار جهانی سرب

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

عناوین برگزیده