تاریخ: ۲۸ آبان ۱۴۰۲ ، ساعت ۰۰:۱۵
بازدید: ۳۱
کد خبر: ۳۲۴۳۸۴

کمبود نیروی کار حرفه‌‌‌ای

‌می‌متالز - در حال حاضر تولیدکنندگانی قادر به ادامه فعالیت هستند که از سرمایه در گردش کافی برخوردار باشند و در مقابل واحد‌های تولیدی که نقدینگی بالایی ندارند، شرایط مناسبی نداشته و به سختی به مسیر خود ادامه می‌دهند؛ متاسفانه در این شرایط امکان اخذ وام و تسهیلات نیز برای تامین منابع مالی وجود ندارد.

به گزارش می‌متالز، از دلایلی که باعث شد تاکنون واحد‌های تولیدی به سرمایه در گردش بیشتری نیاز داشته باشند می‌توان به افزایش قیمت مواد اولیه، خرید شمش آلومینیوم به صورت نقدی و فروش محصولات به صورت اعتباری در بازار مصرف اشاره کرد؛ ضمن اینکه در این شرایط حقوق کارکنان نیز باید در موعد مقرر پرداخت شود.

گفتنی است که این مشکل مختص به صنعت آلومینیوم نبوده و اکثر تولیدکنندگان به دلیل عدم‌تمایل مشتریان به خرید نقدی، ناچار به فروش محصولات به صورت مدت دار هستند؛ این در حالی است که تولیدکنندگان مواد اولیه، محصولات خود را فقط به صورت نقدی به تولیدکنندگان صنایع پایین دستی عرضه می‌کنند.

علاوه بر این مشکلات، میزان تقاضا برای پروفیل آلومینیومی کاهش یافته و بازار مصرف دچار رکود شده است، اما برخی از شرکت‌های بزرگ که برند مشهوری دارند، از وضعیت بهتری برخوردار هستند. در این شرایط میزان تولید و فروش واحد‌های تولیدی کوچک مقیاس بسیار پایین است و دولت نیز هیچ حمایتی از کسب و کار‌های زودبازده به عمل نمی‌آورد و در مقابل تمرکز خود را روی شرکت‌های بزرگ قرار داده است؛ در صورتی که در گذشته واحد‌های کوچک مقیاس از حمایت‌های لازم برخوردار بودند. در حال حاضر به سبب تعیین شرایط دشوار برای ارائه تسهیلات از سوی بانک‌ها مانند ارائه وثیقه‌های ملکی معتبر و معدل حساب بالا، تولیدکنندگان امکان اخذ وام را ندارند؛ صنعتگران برای اخذ وام، باید مبلغ مشخصی را در بانک سپرده گذاری کنند و این در حالی است که بعد از سپری کردن مراحل دشوار و طولانی نیز ممکن است موفق به دریافت تسهیلات نشوند. تمام این موانع و شرایط باعث می‌شوند تا تولیدکنندگان منصرف شده و برای اینکه با مشکلات بیشتری مواجه نشوند، به دنبال اخذ وام نباشند.

کمبود نیروی کار، گره کور ریسمان صنعت

در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی دیگر ما و اکثر تولیدکنندگان در کشور، کمبود نیروی کار ماهر است. متاسفانه این مشکل به حدی حاد است که برخی از سازمان‌های دولتی که در گذشته پس از برگزاری آزمون های ورودی و ارزیابی دقیق داوطلبان، نیروی انسانی را استخدام می‌کردند، اکنون برای جذب نیرو در سطح شهر اقدام به نصب تابلو‌های تبلیغاتی کرده اند. باید گفت اکنون افراد در مشاغلی که حقوق ماهانه هفت یا هشت میلیون تومانی دارند، مشغول به کار نمی‌شوند، زیرا هزینه‌های زندگی و هزینه‌های تامین مایحتاج اولیه بسیار افزایش یافته است. گفتنی است که این مشکل نشات گرفته از تصمیمات غیرکارشناسی مسوولان است؛ زیرا میزان حقوق پایه تعیین شده جوابگوی نیاز نیروی کار نیست و از سوی دیگر پرداخت حتی این مبلغ کم برای تولیدکنندگان صنایع پایین دستی که امکان افزایش قیمت محصول و در پی آن افزایش درآمد را ندارند، ممکن نیست؛ در صورتی که شرکت‌های بزرگ و تولیدکنندگان مواد اولیه به راحتی امکان پرداخت حقوق‌های بالاتر به کارکنان خود را دارند. ضمنا قیمت محصولات نسبت به سال گذشته افزایش نیافته و در مقابل دولت به طور کامل ۹‌درصد ارزش افزوده را از تولیدکنندگان مطالبه می‌کند؛ اگر تولیدکنندگان امکان افزایش قیمت محصول نهایی را داشتند، به راحتی قادر به پرداخت حقوق و کسب رضایت بیشتر کارکنان بودند.

افرادی که در خطوط تولید پروفیل به کار گرفته می‌شوند، باید از مهارت کافی برخوردار باشند که متاسفانه همان طور که ذکر شد تولیدکنندگان با چالش کمبود نیروی متخصص مواجه هستند؛ البته افراد تازه کار هم می‌توانند پس از کسب مهارت‌های لازم در کارگاه مشغول به فعالیت شوند، اما چالش بعدی اینجاست که اکثر افراد به رغم زمان و هزینه‌ای که صرف آموزش آن‌ها شده، تمایلی به ادامه کار در مجموعه نداشته و منصرف می‌شوند. عدم‌تمایل نیروی کار ایرانی به فعالیت در واحد‌های صنعتی باعث شده تا کارفرمایان برای رفع نیاز خود، از نیروی کار خارجی استفاده کنند.

علاوه بر چالش کمبود نیروی کار، محدودیت‌های انرژی نیز یکی از مشکلات مشترک صنعتگران در کشور است؛ اکثر واحد‌های صنعتی در فصل تابستان با قطعی برق و در فصل زمستان با قطعی گاز مواجه هستند. به عنوان مثال ما در تابستان با دو روز قطعی برق در هفته و در زمستان سال گذشته حدود ۱۰ روز با قطعی گاز روبه رو شدیم. در این شرایط تولیدکنندگان برای جبران عقب ماندگی ها، پرداخت حقوق کارکنان و تحویل به موقع محصولات به مشتریان، به دنبال فعالیت در روز‌های تعطیل هستند، اما به دلیل عدم‌تمایل کارکنان، موفق به اجرای این کار نمی‌شوند؛ که با توجه به قیمت مولد‌های برق و قیمت گازوئیل، خرید مولد برای ما مقرون به صرفه نبود و به همین دلیل در زمان محدودیت‌های انرژی، ناچار به تعطیل کردن مجموعه شدیم.

تولید یا مونتاژ!

همچنین در کلام پایانی باید بگویم ماشین آلاتی که در داخل ساخته می‌شوند، در نهایت محصول مونتاژ قطعات خارجی و تعداد محدودی از قطعات داخلی هستند؛ به همین دلیل باید گفت که ماشین آلات ایرانی به طور کامل در داخل بومی سازی نشده و تنها برخی از پمپ‌ها توسط صنعتگران داخلی تولید شده اند. گفتنی است که قطعات پرس اکستروژنی که ما در خط تولید از آن بهره می‌بریم چینی، اوکراینی و ترک بوده که خوشبختانه در بازار وجود دارند و ما مشکلی برای تامین قطعات یدکی نداریم.

سعید ابراهیمی علویجه/ تولیدکننده پروفیل آلومینیومی

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده