تاریخ: ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۳:۳۷
بازدید: ۱۴۸
کد خبر: ۳۳۲۰۹۰
سرویس خبر : فلزات غیرآهنی
بر اساس آمار ۱۰ ماهه منتشر شده «فملی» رقم خورد:

رشد ۲۶ درصدی کل استخراج در شرکت ملی صنایع مس ایران

‌می‌متالز - شرکت ملی مس در مسیر تحقق شعار سال‌ جاری با عنوان «مهار تورم، رشد تولید» قادر به استخراج کلی ۲۳۳ میلیون و ۵۵۲ هزار تن مواد معدنی شده که این میزان تولید در مقایسه با ۱۰ ماه سال گذشته که ۱۸۵ میلیون و ۷۸۲ هزار تن بوده، با رشد ۲۶ درصدی همراه شده است.

به گزارش می‌متالز به نقل از مس پرس، رکورد کل استخراج معدن مس سرچشمه ۱۱۳ میلیون تن اعلام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد ۳۷ درصدی برخوردار است. همچنین در مجتمع مس سونگون طی ۱۰ ماه گذشته استخراج ۴۵ میلیون و ۵۶۵ هزار تن ماده معدنی و باطله به ثبت رسیده که در مقایسه با رکورد قبلی ثبت شده با بیش از ۲ درصد رشد مواجه است.

در ۱۰ ماه سال‌ جاری، استخراج سنگ سولفور شرکت ملی مس به میزان ۴۶ میلیون و ۸۵۸ هزار تن به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشدی ۲ درصدی خبر می‌دهد.

همچنین مجتمع مس سرچشمه، در زمینه استخراج سنگ سولفور در بازه ۱۰ ماهه میزان ۲۵ میلیون و ۹۱۶ هزار تن را به ثبت رسانده است. استخراج این محصول در معدن مس میدوک ۷ میلیون و ۶۲۷ هزار تن اعلام شده که نسبت به رکورد قبلی ثبت شده با بیش از ۸ درصد رشد مواجه است.

تولید کنسانتره مس شرکت ملی مس در این بازه زمانی یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن اعلام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حاکی از رشد ۶.۵ درصدی می‌باشد. این رقم در سال ۱۴۰۱ یک میلیون و ۳۲ هزار و ۷۳۷ تن گزارش شده بود.

میزان تولید کنسانتره واحد تلغیظ سرچشمه طی ۱۰ ماه نخست سال‌ جاری ۶۲۱ هزار و ۲۸۹ تن بوده که با توجه به رکورد قبلی ثبت شده در سال ۱۴۰۰ رشد ۱.۶ درصدی را نمایش می‌دهد. همچنین کنسانتره مس میدوک در این مدت به تولید ۱۴۱ هزار و ۴۷۳ تن رسیده که نسبت به رکورد قبلی، حاکی از رشد بیش از ۸ درصدی است.

شرکت ملی صنایع مس ایران، در زمینه تولید کنسانتره مولیبدن در این بازه زمانی ۱۰ هزار و ۸۲۴ تن بوده که این میزان تولید در مدت مشابه سال گذشته ۷ هزار و ۱۰۵ تن ثبت شده است و از رشد ۵۲ درصدی برخوردار می‌باشد. تولید کنسانتره مولیبدن واحد تلغیظ سرچشمه نیز در این مدت ۸ هزار و ۲۱۵ تن اعلام شده که نسبت به آخرین رکورد ثبت شده، ۵۲ درصد رشد داشته است.

واحد تلغیظ مجتمع سونگون نیز با تولید این محصول توانست رکورد ۲ هزار و ۶۰۹ تنی با رشد بیش از ۲۸ درصدی را به ثبت برساند.

میزان تولید آند ذوب سرچشمه در این مدت ۲۰۳ هزار و ۱۶۷ تن بوده که نسبت به رکورد قبلی با رشد ۲.۵ درصدی همراه بوده است و همچنین میزان تولید کاتد پالایشگاه سرچشمه ۱۶۲ هزار و ۶۳۰ تن به ثبت رسیده که در مقایسه با رکورد قبلی نشان از رشد ۶.۶ درصدی دارد.

لازم به ذکر است، کل استخراج شرکت ملی صنایع مس ایران در دی‌ماه ۱۴۰۲، ۲۵ میلیون و ۶۰۳ هزار تن ثبت شده که این مقدار بیشترین میزان استخراج طی یک ماه از ابتدای راه‌اندازی شرکت بوده است.

منبع: مس پرس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده