تاریخ: ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۵:۴۴
بازدید: ۱۶۶
کد خبر: ۷۱۰۲۳
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
وزیر صنعت:

استان بوشهر معین کشور در صادرات به کشور قطر می‌شود

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه استان بوشهر دارای ظرفیت‌های مهمی در عرصه تجارت دریایی و صادرات است گفت: بر اساس ظرفیت‌های موجود، استان بوشهر به عنوان معین کشور در صادرات به کشور قطر می‌شود.
استان بوشهر معین کشور در صادرات به کشور قطر می‌شود

به گزارش می متالز، رضا رحمانی شامگاه پنج‌شنبه در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای گفت‌وگو دولت با بخش خصوصی استان بوشهر با تسلیت اربعین حسینی و با تاکید بر توجه به توسعه زیرساخت صنایع در استان بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر بدون احتساب منطقه عسلویه و پارس جنوبی باید به استان‌های کمتر برخوردار در حوزه صنایع افزوده شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر را یک ظرفیت مهم و کم‌نظیر دانست و تاکید کرد: این منطقه ویژه با دارا بودن زمین مناسب، موقعیت ویژه و همجواری با خلیج فارس می‌تواند تحول مهمی در حوزه اقتصاد ایجاد کند.

وی ظرفیت معادن استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: در حوزه معادن به ویژه در حوزه معدن بوکیست استان بوشهر از ظرفیت قابل توجهی برخوردار است که خوشبختانه پروانه اکتشاف این ماده معدنی صادر شده است.

رحمانی  تسریع در ایجاد اسکله پایانه صادراتی مواد معدنی و اکتشاف معدن بوکسیت در شهرستان دشتی و تنگستان را یک ضرورت دانست و تاکید کرد:معدن بوکسیت یکی از  تامین کننده مواد اولیه آلومینیوم است که  اکتشاف معدن بوکسیت نیاز کشور است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیات اینکه اخیرا یک واحد تولید آلومینیوم در خراسان شمالی افتتاح شده گفت: واحد دیگری نیز به‌زودی در جنوب شیراز افتتاح می‌شود که ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور به 2 برابر افزایش می‌دهد و لازمه این واحدهای آلومینیوم معدن بوکسیت است که در شهرستان دشتی قرار دارد.

وی به وجود زیرساخت صادرات از استان بوشهر پرداخت و  خاطرنشان کرد:  استان بوشهر دارای ظرفیت‌های مهمی در عرصه تجارت دریایی و صادرات است که بر اساس ظرفیت‌های موجود، استان بوشهر به عنوان معین کشور در صادرات به کشور قطر می‌شود.

رحمانی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های رونق تولید امسال توسعه صادرات غیرنفتی است تصریح کرد: صادرات به کشورهای همسایه یکی از برنامه‌های امسال در راستای رونق تولید است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: استان‌های بوشهر، جنوب استان فارس و هرمزگان با کشورهای همسایه مراوده و مبادلات بازرگانی و تجارت با سابقه طولانی دارند  و وجود سرمایه‌گذاران در این عرصه یک ظرفیت مهمی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی بوشهر مسوولیت صادرات ایران به کشور قطر تعیین می‌شود افزود: اتاق بازرگانی بوشهر باید عهده‌دار میز صادراتی به کشور قطر باشد و هر گونه مسئولیتی که لازم است از طریق مرکز توسعه تجارت به اتاق بازرگانی بوشهر در این عرصه تفیض می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این  میزان صادرات در شان وضعیت فعلی استان بوشهر نیست گفت: باید راهکارهای اساسی در توسعه صادرات ارائه شود.

رحمانی  از کاهش واردات کالا و محصولات در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: سالانه به ارزش 30 میلیارد دلار کالا و اجناس گوناگون صنعتی، مواد اولیه و قطعات وارد می‌شد که اکنون 10 میلیارد دلار آن کاهش یافته و 10 میلیارد دلار دیگر هم در یک برنامه کم می‌شود.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت ته لنجی، تخفیف سود بازرگانی و دیگر قابلیت‌ها برای واردات قطعات و لوازمی که مورد نیاز کشور است افزود: استان بوشهر با داشتن ظرفیت‌های گوناگون می‌تواند به راحتی از این توانمندی در عرصه  تجارت استفاده کند و بر رونق  استان بیافزاید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید ساماندهی و ترخیص کالاهای رسوبی در گمرکات خاطرنشان کرد: کالاها و اجناسی که بر اساس رویه‌های قانونی وارد شده هیچ گونه مانعی برای ترخیص از گمرکات ندارد و عطف به ماسبق نمی‌شود.

رحمانی با بیان اینکه خودروها هم مشمول این برنامه می‌شوند گفت: نباید مانعی برای ترخیص کالاهایی که طبق قانون وارد شده و بعدا ممنوع شده ایجاد شود و در مورد خودروها هم در صورت ورود طبق قانون و طبق استانداردها و رعایت الزامات همین منوال است.

وی ظرفیت صنایع دریایی استان بوشهر را منحصر به فرد دانست و تاکید کرد: امسال برنامه طرح تحول صنایع دریایی یکی از برنامه‌های مهم و ویژه وزارت صنعت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توانمندی و تخصص مهندسان در عرصه صنایع دریایی افزود: قبلا 90 درصد تعمیرات شناورهای ایران وابسته به کشورهای دیگر بود که اکنون 80 درصد تعمیرات شناورها در داخل انجام می‌شود و  با اجرای طرح تحول نه تنها تمام شناورها در داخل کشور تعمیر و ساخته می‌شود بلکه شناور دیگر کشورها هم در داخل تعمیر می‌شود.

رحمانی با تاکید بر توجه به محصولات کشاورزی به ویژه گوجه فرنگی خارج از فصل و خرما بیان کرد: بخشی از  حل مشکلات این حوزه بر عهده مسئولان وزارت جهاد است سال گذشته هر چند منابع اجازه نمی‌داد  ولی امکان صادر و خرید تضمینی فراهم شد تا کشاورزان متضرر نشوند.

وی با تاکید بر توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی تصریح کرد: بخشی از اعتبارات تبصره 18 برای توسعه صنایع فرآوری هدایت می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه صادرات محصولات کشاورزی اکنون هیچ ممنوعیتی ندارد افزود: انتظار می‌رود مازاد محصولات صنعتی،  کشاورزی صادر شود ولی کالاهای روزمزه مردم نباید صادر شود و با تشکیل جلسات در اتاق بازرگانی به این مهم توجه شود چراکه یکی از رسالت ما این است که کالای روز مره مردم تامین شود.

رحمانی افزود: کالاهای مازاد در کشور بسیار است که تنها در بخش کاشی و سرامیک 2 برابر ظرفیت وجود دارد که با بازاریابی می‌توان نسبت به صادرات آن اقدام کرد.

وی بر حل مشکل کشتی باری و مسافری گراندفری در اسکله بوشهر تاکید کرد: باید برای فعالیت این کشتی با دید مثبت توجه شود که بر اساس تدبیر استاندار بوشهر مجوز فعالیت این کشتی صادر می‌شود.

عناوین برگزیده