تاریخ: ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۰۰:۲۶
کد خبر: ۲۰۱۶۲۷
‌می‌متالز - شرکت ماینکس (Minexx) با پردازش ۲۵۰ هزار دلار از اعتبارات تاییدشده توسط بلاک چین، کالا‌های معدنی را با شفافیت مالی کامل از جمهوری دموکراتیک کنگو صادر کرده است که این نوع روش دادوستد مالی برای اولین بار در این صنعت صورت پذیرفت.

به گزارش می‌متالز، این اتفاق یک نقطه عطف برای این صنعت است، زیرا امنیت زنجیره تامین را از لحظه استخراج یک ماده معدنی از زمین تا نقطه تبدیل آن به محصولات نهایی مانند تلفن‌های هوشمند یا اتومبیل‌های الکتریکی تضمین می‌کند. درحالی‌که تقاضا برای کبالت، مس، قلع و تنگستن در جهان افزایش پیدا کرده است، اما این محصولات معدنی غالبا به‌صورت دستی توسط معدنچیان استخراج می‌شوند. آمار و ارقام غیررسمی حاکی از آن است که زندگی ۲۵۰ میلیون معدنچی در جهان وابسته به این صنعت است که بسیاری از آن‌ها در آفریقای سیاه زندگی می‌کنند.

مدیرعامل شرکت ماینکس می‌گوید این بازاری است که بیش از یکصد میلیارد دلار در جهان ارزش دارد و دارای پیچیدگی‌ها و ابهامات بسیاری است، اما پیشرفت‌های کنونی مانند بلاک چین و پرداخت‌های دیجیتالی این فرصت را به ما می‌دهد که به شرایط آن کمی سروسامان بدهیم و از لحظه‌ای که یک ماده معدنی از زمین استخراج شده و به کالای مصرفی تبدیل می‌شود، بتوانیم آن را رصد کنیم. بلاک چین یک دفتر کل دیجیتال تغییرناپذیر است که نقش مهمی در بهبود طرح‌های با قابلیت ردیابی بازی می‌کند. این پدیده در ترکیب با پرداخت‌های دیجیتالی، زنجیره عرضه را به داخل سیستم مالی وارد می‌کند. پلت‌فرم بلاک‌چین ماینکس دارای یک اپلیکیشن بین‌المللی است که تجارت و انطباق‌پذیری را میسر می‌سازد.

در قالب این پروژه در سایت‌های معدن در South Kivu، DRC، چگونگی پذیرش معدنچیان از طریق بستر ماینکس را برای پرداخت دیجیتال آزمایش کردند. معدنچیان می‌توانند مبادله سنگ معدن را در ازای حقوق خود از طریق برنامه‌های پرداخت موبایل تایید کنند و این سیستم می‌تواند تضمین کند که معدنکاران حقوق منصفانه و به‌موقع دریافت می‌کنند.

از ابتدای ماه ژانویه اتحادیه اروپا مقررات جدیدی را وضع کرد که مطمئن شود شرکت‌های واردکننده قلع، تنگستن، تیتانیوم و طلا استاندارد‌های جهانی مسوولیت‌پذیری واردات تعیین‌شده توسط OECD را رعایت کرده‌اند. این مقررات این اطمینان را می‌دهد که شرکت‌ها از این تاریخ در اجرای این آیین‌نامه اهتمام لازم را به عمل آورند. علاوه بر این هدف مقررات اتحادیه اروپا این است که واحد‌های ذوب و تصفیه این مواد را با مسوولیت‌پذیری تامین می‌کنند.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده