تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۰:۲۰
کد خبر: ۲۰۱۸۴۶
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی:
‌می‌متالز - عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب خلیج فارس به اصفهان می‌تواند علاوه بر تقویت آبخوان‌ها به پایداری زاینده رود منجر شود.

به گزارش می‌متالز، حسینعلی حاجی دلیگانی با اشاره به شروع عملیات اجرایی طرح انتقال آب خلیج فارس به اصفهان اظهار داشت: لازم بود برای تامین آب در مناطق مرکزی کشور به ویژه اصفهان تدابیری اندیشیده شود که یکی از این تدابیر انتقال آب خلیج فارس به اصفهان است.

وی افزود: طرح انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی ایران سالهاست مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است و جای خرسندی دارد که به مرحله عملیاتی نزدیک شده است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: اگرچه هزینه آب در طرح مذکور نسبتا بالاست، اما صنایع بزرگی مثل فولاد مبارکه، ذوب آهن و پالایشگاه اصفهان می‌توانند هزینه آن را تامین کنند تا به پایداری زاینده رود کمک شود.

وی اضافه کرد: مهم این است که طرح انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی شروع می‌شود و اینکه در چه مدت زمانی به بهره برداری برسد در درجات بعدی قرار دارد چراکه با پیگیری‌ها این طرح زود به بهره برداری می‌رسد.

حاجی دلیگانی به پدیده فرونشست زمین به ویژه در دشت برخوار به علت تخلیه آبخوان‌ها هم اشاره کرد و گفت: اهمیت موضوع انتقال آب خلیج فارس می‌تواند به کاهش فرونشست زمین بیانجامد و به تقویت آبخوان‌ها منجر شود.

شایان ذکر است با راهبری وزارت صمت و سرمایه گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی از جمله فولاد مبارکه یکشنبه این هفته عملیات اجرایی آیین بهره برداری و شروع عمیات اجرایی طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به استان‌های شرقی و مرکزی کشور توسط رییس جمهور آغاز خواهد شد.

این ابَرپروژه، با بهره مندی از توان متخصصان داخلی و همچنین ظرفیت‌های بخش خصوصی توانمند، در زمان تحریم به اجرا خواهد درآمد و این موضوع باعث شده تا از آن به عنوان یکی بزرگترین پروژه‌های بعد از انقلاب اسلامی نام برده شود.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده