تاریخ: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۵:۱۵
کد خبر: ۲۰۱۹۴۲
‌می‌متالز - مدیرعامل مدیریت فناوری بورس با اشاره به اثر سامانه بیدار و پیش بینی افزایش حجم معاملات در سال آینده از برنامه استفاده هوش مصنوعی برای کشف تخلفات خبر داد.

به گزارش می‌متالز، روح الله دهقان در خصوص نظارت در بازارسرمایه توسط سامانه‌های مرتبط به سنا اعلام کرد: سامانه معاملات توسط بخشی از سامانه نظارتی الحاق شده مورد رصد کامل قرار دارد. به طوری که ناظر بازار می‌تواند بطور زنده بر آمار و ارقام و اطلاعات لازم نظارت داشته باشد.

با توجه به گسترش نیازمندی‌های نظارتی که ناظر بازار طی چند ده ساله گذشته به آن نیاز داشته، بخش نظارتی بازارسرمایه همواره در حال به روز شدن و توسعه است. از سال ۷۳ که بستر الکترونیکی سامانه معاملات فراهم شد و بنابر نیاز‌هایی که ناظر بازار داشت، سامانه‌های نظارتی متعددی توسط شرکت مدیریت فناوری توسعه پیدا کرده و در اختیار قرار گرفته است.

تقریبا در ۱۰ سال گذشته عمده این امور توسط سامانه‌ای به نام بیدار انجام شده که بستر یکپارچه دسترسی به اطلاعات راهبردی است و در شرکت مدیریت فناوری بورس توسعه پیدا کرده و کاملا در اختیار متخصصان داخلی قرار دارد. این سامانه با تجمیع اطلاعات مختلف معاملات پس از معاملات و دارایی افراد در تلاش است تا تمام نیاز ناظر بازار را در قالب گزارش‌ها و هشدار‌های مورد نظر در اختیار قرار دهد.

قبل از آن سامانه ها، جزیره‌ای بودند. به طوری که هر بخش از نظارت توسط یک سامانه مخصوص انجام می‌شد، ولی از زمان ایجاد سامانه بیدار، تمامی این سامانه‌ها تجمیع شده و داخل سامانه واحد نظارتی قرار گرفتند. از آن زمان به بعد مرجع عمده نظارت‌های سازمان بورس، سامانه بیدار است که گزارش‌های متعددی را دریافت می‌کند و تمام اطلاعات مورد نیاز را تکمیل شده در اختیار ناظر قرار می‌دهد.

با توجه به افزایش معاملات و ورود مردم به بازارسرمایه در سال جاری در مواردی نظارت‌ها با کندی همراه شد، اما از نظر دسترسی به سامانه مشکلی وجود نداشت و با وجود فشار زیاد، سامانه همیشه فعال بوده و گزارش‌های مورد نیاز را در اختیار ناظر قرار داده است. پاسخگویی در این خصوص که گزارش‌های نظارتی منجر به اقدام خاصی شده باشد یا خیر، مرتبط به حوزه‌های نظارتی است، ولی از نظر سامانه‌ای با مشکل خاصی در این زمینه وجود نداشته است.

با توجه به پیش بینی افزایش حجم معاملات در سال آینده از هوش مصنوعی برای کشف تخلفات استفاده می‌شود. در این خصوص زیرساخت‌های جدیدی در حال تهیه است که بتوان پاسخگوی حجم زیاد اطلاعات در سامانه‌های مرتبط بود.

منبع: بورس امروز

عناوین برگزیده