تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۲:۵۲
کد خبر: ۲۰۲۳۳۱
خطوط تحول
‌می‌متالز - ۲۴ اسفند روزماندگاری در تاریخ کشور رقم زد. روز یکشنبه حیات تازه‌ای به استان‌های کم آب کشور بخشیده و سرآغازی برای توسعه اجتماعی، صنعتی و معدنی هفت استان کشور شد. اکنون ۴ خط، انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های شرقی و مرکزی ایران را برعهده دارند.

به گزارش می‌متالز، استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد دیروز شاهد فاز جدیدی از به ثمر نشستن تلاش مجموعه‌ای شامل دولت، وزارت صنعت معدن و تجارت، ایمیدرو، استانداری‌ها و شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی برای انتقال آب از خلیج فارس بودند. آبان ماه امسال نخستین قطعه از خط انتقال آب خلیج فارس از استان هرمزگان، وارد سیرجان در استان کرمان شد و روز ۲۴ اسفند، ابتدا سرچشمه (در استان کرمان) و بلافاصله اردکان (استان یزد)، با فرمان دکتر روحانی رئیس جمهور، پذیرای ورود آب از آن نقطه جنوبی کشور شدند.

سرمایه گذاری بزرگان معدن و صنایع معدنی

روز گذشته پروژه خط یک انتقال آب – به طول ۸۲۰ کیلومتر- به اتمام رسید که سرمایه گذاری ان برعهده شرکت‌های گل گهر، ملی صنایع مس و چادرملو بودند. همزمان برنامه عملیات اجرایی خطوط ۲، ۳ و چهار نیز آغاز شد که در این خطوط نیز بزرگان معدن و صنایع معدنی حضور دارند. خط دوم قرار است استان‌های خراسان جنوبی و رضوی را بهره‌مند از آب شیرین شده خلیج فارس کند و خط سوم با هدف انتقال آب به استان اصفهان طراحی شده است. خط چهارم، اما از مسیر چابهار (دریای عمان) قرار است آب را وارد استان کم آب سیستان و بلوچستان و شهر‌های زاهدان و زابل کند و نوید بخش حیاتی دوباره برای این نقطه از ایران باشد.


۴۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی

علی رضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت، ۲۴ اسفند را – در شرایط فشار تحریم‌های ظالمانه- روزی تاریخی و ماندگار برای توسعه جمهوری اسلامی خواند که به یادگار خواهد ماند. وی با بیان اینکه سهم ایران از برداشت آب خلیج فارس به ۶۰۰ هزار متر مکعب افزایش یافت، یادآور شد: رئیس‌جمهور در سال ۹۶ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، ۴۰۰ میلیون دلار بودجه برای آغاز اجرای پروژه اختصاص داد که تاکنون ۲۸۰ میلیون دلار آن هزینه شده است.

خط ۱۵۵۰ کیلومتری خط دوم

اکنون پروژه خط دوم انتقال آب به طول ۱۵۵۰ کیلومتر آغاز شده که بخشی از نوار شرقی کشور شامل استان‌های خراسان جنوبی و خراسان را دربرمی گیرد. بخشی از زیرساخت‌های این خط، از خط نخست بهره مند می‌شود از همین رو اکنون خط دوم از ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

خط ۹۲۰ کیلومتری سوم

خط سوم، آب شیرین سازی شده خلیج فارس را از مسیر استان هرمزگان وارد استان اصفهان خواهد کرد که طول آن به طول ۹۲۰ کیلومتر خواهد رسید. سرمایه گذاران این پروژه صنایع استان اصفهان هستند.

خط ۸۲۰ کیلومتری چهارم از دریای عمان

خط چهارم این بار انتقال آب را از مسیر دریای عمان انجام می‌دهد به طوری که قرار است از چابهار (استان سیستان و بلوچستان) وارد زاهدان و زابل شود. طول این خط در نوار شرقی، ۸۲۰ کیلومتر خواهد بود که توسط شرکت‌های بزرگ صنایع معدنی و پتروشیمی انجام می‌شود.

انقلاب آبادانی

چهار خط انتقال آب در حال رقم زدن انقلابی در ایجاد و توسعه زیرساخت‌های کشور برای آبادانی هستند. آب، الفبای آبادانی است و مزایای این خطوط تنها به انتقال مایه حیات منتهی نمی‌شود که سرآغازی برای توسعه، جلوگیری از مهاجرت، توسعه اجتماعی و ایجاد اشتغال به ویژه نوار شرقی کشورمان هستند. در این باره وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: تأمین آب پایدار و جدید، تحول اقتصادی با توجه به فعالیت شرکت‌های بزرگ معدنی و پتروشیمی در مسیر انتقال، محرومیت زدایی و توسعه متوازن، تثبیت جمعیت در شرق کشور و جلوگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی، اشتغال پایدار و استفاده شهرک‌ها و نواحی صنعتی در طول مسیر از آب پایدار، دستاورد‌های این ابر پروژه ملی است.

آبادانی سواحل مکران با اجرای خط ۴ انتقال آب

رزم حسینی همچنین با اشاره به توجهات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری در خصوص توسعه سواحل مکران تصریح کرد: خط چهارم این پروژه مهم سبب آبادانی هرچه بهتر سواحل مکران و استفاده پروژه‌های مهم مستقر در این منطقه ژئوپلتیکی می‌شود.

ضرورت افزایش سهم کشورمان از آب خلیج فارس

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به الزامات اجرای این پروژه، گفت: کشور‌های حاشیه خلیج فارس روزانه ۲۶ میلیون متر مکعب از آب شیرین دریا استفاده می‌کنند در حالی که سهم ما با اجرای این پروژه مهم ۶۰۰ هزار متر مکعب در روز خواهد بود که فاصله زیادی با رقم استفاده کشور‌های حاشیه خلیج فارس داریم.
وی ادامه داد: بنابر این افزایش سهم کشورمان از آب خلیج فارس جزو الزامات محسوب می‌شود.

منبع: ایمیدرو