تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۶:۵۹
کد خبر: ۲۰۲۵۸۶
‌می‌متالز - سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با تشریح نشست این کمیسیون با رئیس سازمان بورس، بر لزوم مجازات متخلفین بازار و مداخله‌گران در قیمت گذاری تاکید کرد.

به گزارش می‌متالز، علی خضریان با اشاره به نشست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: جلسه کمیسیون اصل ۹۰ در ادامه بررسی طرز کار، برنامه و تصمیم‌های بازار سرمایه با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و معاونان سازمان بورس و فرابورس برگزار شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس بیان کرد: در ابتدای جلسه تاکید شد که مبنای کمیسیون همکاری برای رفع مشکلات و چالش‌های بازار سهام و احقاق حقوق عامه سهامداران است؛ به همین دلیل تلاش شده در سلسله جلسات کارشناسی که در کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی در کمیسیون اصل ۹۰ برگزار می‌شود کمکی به مدیران و مسوولین این مجموعه در بررسی طرز کار‌ها و انجام پیشنهادات و موارد این چنینی باشد.

وی ادامه داد: در این جلسه همچنین بر لزوم تلاش دولت و دستگاه‌های دولتی برای کاهش کسری بودجه دولتی تاکید شد، همچنین بر عدم قیمت گذاری دستوری محصولات به خصوص محصولات و تولیدات ناشران بازار سهام و محصولات عرضه شده در بورس کالا تاکید شد.

این نماینده مردم در مجلس اظهار داشت: یکی از مواردی که در جلسه به آن اشاره شد، مالیات ستانی از عواید حاصل از فعالیت‌های غیر مولد اقتصادی و هدایت منابع به سمت بازار سرمایه بود که قرار شد جزییات احصا شود تا در مجلس بتوانیم کمک کنیم بازار سرمایه به این سمت سوق پیدا کند. همچنین نکاتی در خصوص مسائل و راهکار‌های ارتقا بازار سرمایه از جمله توجه به تامین مالی بخش غیر دولتی از حیث انتشار اوراق، توجه به شفافیت، نظارت و کارایی بازار سرمایه بود مطرح و قرار شد مسوولین سازمان بورس در این حوزه ایده و طرح‌های خود را ارائه کنند.

خضریان در ادامه توضیح داد: توسعه و افزایش تعداد صندوق‌های سرمایه گذاری بازار سهام از مواردی بود که به آن اشاره شد، همچنین کمیسیون بر لزوم ارتقای زیرساخت‌های بازار و سامانه‌های نظارتی به منظور کشف دستکاری قیمت‌ها تاکید و خواستار مجازات افراد متخلف و مداخله گران در قیمت سهام شد.

وی اظهار داشت: یکی از مورادی که به نظر می‌رسد لازمه امر بازار سرمایه با توجه به افزاش حضور مردم در این بازار است، تهیه بسته‌های آموزش برای عموم مردم با اولویت تولید محتوای مناسب برای اقشار مختلف اجتماعی در قالب‌های متنوع است مقرر شد اگر نیاز به همراهی سایر نهاد‌ها و دستگاه‌ها از جمله سازمان صدا و سیما است، کمیسین اصل ۹۰ از ظرفیت قانون خود برای برقراری ارتباطات بین مجموعه‌ها استفاده می‌کند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بیان کرد: دهقان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه اعلام کرد نقد‌ها و نظر‌هایی که در کمیسیون اصل ۹۰ پیرامون بازار سرمایه ارائه می‌شود، حرف و نظر سازمان بورس است که باید در برنامه‌های خود مدنظر قرار دهد، همچنین اعضای کمیسیون اصل ۹۰ بیان کردند که با نظارت بر اجرای برنامه‌های رئیس جدید سازمان بورس زمینه رسیدن رئیس سازمان به اهداف و برنامه هایش را فراهم می‌کنند.

منبع: بورس امروز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده