تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۸:۱۸
کد خبر: ۲۰۲۷۸۲
در نامه‌ای خطاب به وزیر صمت؛
‌می‌متالز - عضو کمیسیون اصل نود مجلس در نامه‌ای خطاب به وزیر صمت خواستار پاسخ به سوالاتی پیرامون طرح شیرین کردن آب دریا و رساندن آن به استان‌های مختلف شد.

به گزارش می‌متالز، سیدمصطفی آقامیرسلیم نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار پاسخ به سوالاتی پیرامون طرح شیرین کردن آب دریا و رساندن آن به استان‌های مختلف شد. متن نامه این عضو کمیسیون اصل نود مجلس یازدهم به شرح زیر است:موضوع: سوال از وزیر محترم صمت جناب آقای علیرضا رزم حسینی وزیر محترم صمت

با سلام و با تبریک اعیاد ماه معظم شعبان

با ابراز خوشحالی از این که فرصت چند ماهه باقیمانده از عمر دولت دوازدهم را قدر شناخته اید و به چند کار بنیادی توجه نموده اید، درباره یکی از طرح‌های مهم ملی که اخیرا خبر آن را نشر داده اید، یعنی شیرین کردن آب دریا و رساندن آن به استان‌های مختلف، چند سوال از موضع نماینده مردم شریف کشورمان در مجلس شورای اسلامی، تقدیم می‌کنم به امید دریافت جواب فوری

- سامانه‌های آب شیرین کن بسیار متنوع اند، برای طرح حاضر کدام سامانه انتخاب شده و چرا؟ چه معیار‌هایی در آن انتخاب دخیل بوده اند و در مطالعات مرحله مقر آن مطرح شده اند؟ مشاور و ناظر و مجری اصلی و مجریان فرعی چگونه انتخاب شده اند؟

- انتخاب ایستگاه تاسیسات اصلی، بر مبنای چه خصوصیاتی انجام گرفته و چگونه به بهترین مکان استقرار تاسیسات رسیده اید؟

- با توجه به افزایش شوری آب‌های برگشتی، چه مطالعاتی با هماهنگی محیط زیست در باره تغییرات ریز اقلیم منطقه استقرار اصلی در کنار دریا از نظر گیا و زیا، انجام گرفته تا کمترین اثر سوء را داشته باشد؟

- عمر مفید تأسیسات چند سال پیش بینی شده و چه تمهیداتی به لحاظ مدیریتی برای بهره برداری و نگهداری و تعمیرات نوبه‌ای و اساسی در نظر گرفته شده تا بر آن عمر مفید افزوده شود؟

- چند درصد از کل تأسیسات ساخت داخلی و چند درصد خارجی است و برای بخش وابسته به خارج چه تضمینی از لحاظ خدمت رسانی و انتقال دانش فنی در قرارداد پیش بینی شده است؟ بر کیفیت کار در حین اجرا چه نظارتی اعمال شده است؟

- افرادی که باید مدیریت و بهره برداری و نگهداری و تعمیرات را انجام دهند چه آموزش‌هایی دیده اند و در گزینش آن‌ها چگونه شایستگی‌های مختلف مراعات شده است؟

- کل تأسیسات افتتاح شده چگونه تحویل گرفته شده و از درستی کار انجام شده بر مبنای قرارداد اطمینان حاصل شده است؟

- انتخاب مسیر لوله گذاری از تأسیسات لب دریا تا مقصد نهایی در استان‌های مختلف بر مبنای چه معیار‌هایی انجام گرفته است؟ مشاور و ناظر و مجری‌های مختلف این مسیر طولانی چگونه انتخاب شده اند؟

- با توجه به شوری نسبی آب منتقل شده و خورندگی آن چه تدابیری اندیشیده شده است که از دوام لوله‌ها کاسته نشود؟

- چه استفاده‌ای از تجربیات صد ساله شرکت نفت در زمینه لوله گذاری و لوله کشی صورت گرفته تا اشتباهات آن‌ها تکرار نشود؟

-حریم لوله گذاری چگونه تعریف و حدنگاری شده است؟

- با توجه به اختلاف ارتفاع متوسط بیش از هزار متر بین تاسیسات لب دریا و استان‌های بهره بردار از آب، چند تلمبه خانه میان راهی پیش بینی و در چه ایستگاه‌هایی مستقر شده و چگونه از آن‌ها نگهداری و به موقع تعمیر می‌شود. چه تمهیدات حفاظتی برای مجموعه لوله گذاری و تلمبه خانه‌ها در نظر گرفته شده است؟

- تعمیرگاه اصلی و تعمیرگاه‌های فرعی مجموعه موتور‌ها و تلمبه‌ها و سایر دستگاه‌ها و قطعات در کدام شهرستان‌ها و بر مبنای چه معیار‌هایی انتخاب و مستقر شده اند و افراد آن چه آموزش‌هایی دیده اند و چه شیوه نامه‌هایی برای تعمیر و نگهداری و بازرسی نوب‌های تدوین شده است؟

- محاسبات اقتصادی کلان طرح چگونه انجام گرفته است و قیمت آب توزیع شده در مناطق مختلف چگونه محاسبه شده است (شامل هزینه‌های زیربنایی و هزینه‌های جاری)

- تاسیسات فرعی مکان‌های توزیع برای اقدامات تکمیلی روی کیفیت آب و شبکه توزیع چگونه پیش بینی و انجام شده است تا از هرگونه اتلاف و اسراف پرهیز شود؟

امیدوارم این طرح کلان که مسئولیت آن بر دوش شما، وزیری که از مجلس انقلابی رای اعتماد گرفته اید، به گونه‌ای پیش رفته باشد که کوچکترین ایرادی نتوان از لحاظ اتقان کار و حفط منافع میانی بر آن گرفت.

منبع: خبرگزاری مجلس شرای اسلامی (خانه ملت)

عناوین برگزیده