تاریخ: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۱۴
کد خبر: ۲۰۸۴۶۳
‌می‌متالز - روند معاملات بازار سهام درحالی امروز هم به مدار نزولی ادامه داد که متغیر‌های زیادی در ریزش ماه‌های اخیر اثرگذار بودند و تعدادی از سهامداران به جبران زیان‌های وارده در تلاش ورود به بازار دیگری هستند.

به گزارش می‌متالز، شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو) با بررسی روند معاملات سومین روز کاری این هفته بازار سهام اعلام کرد: در جریان معاملات امروز، شاخص کل با کاهش ۱.۱۵ درصدی به سطح یک میلیون و ۱۶۷ هزار واحد و شاخص هم وزن با کاهش ۰.۳۵ درصدی به سطح ۴۲۳ هزار واحد رسید.

با وجود مخابره اخبار مثبت به بازار، سرخ‌پوشی نمادها، حرکت بر مدار نزولی آن هم به شکلی فرسایشی و نقد شوندگی پایین بسیاری از نماد‌ها همچنان ادامه دارد. متغیر‌های زیادی در ریزش بورس تهران طی ماه‌های اخیر تاثیرگذار بودند تا حرکت دماسنج بازار بر مدار منفی ادامه داشته باشد. کمبود نقدینگی، عقب‌نشینی قیمت دلار، نامشخص بودن کاندیدا‌ها و برنامه‌های اقتصادی آن‌ها در انتخابات ریاست جمهوری، پرونده نیمه‌کاره برجام و در نهایت تصمیمات مربوط به دامنه نوسان نامتقارن که همگی اثرات روانی منفی قابل‌توجهی بر تالار معاملات بورسی گذاشته و در نتیجه تعداد زیادی از سهامداران در تلاش هستند سرمایه را از بازار خارج کرده و به امید جبران زیان‌های وارده به بازار دیگری وارد کنند.

نگاهی به صحبت‌های محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس مبنی بر خروج ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط حقوقی‌ها با فروش سهام در اوج قیمت‌ها و خرید ارز دیجیتال می‌تواند شرایط چندین ماهه بورس و عملکرد نادرست حقوقی‌ها را توضیح دهد. حال باید منتظر نتایج جلسه سران قوا با موضوع بازار سرمایه و واکنش بازار به تصمیمات این جلسه را در روز‌های کاری آینده شاهد بود.

در پایان معاملات امروز نماد‌های " فارس، فولاد و فملی " بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. ارزش معاملات بورس و فرابورس ۱.۹ و ۱۰ هزار میلیارد تومان بود که بالا بودن ارزش معاملات فرابورس مربوط به معاملات اوراق است. بیشترین ارزش معاملات امروز متعلق به معامله " فولاد، وبملت" با مبلغ ۱۱۲ و ۱۱۰ میلیارد تومان بود.

در گروه بانکی نماد‌های " وبصادر، وبملت و وتجارت " به ترتیب با قیمت‌های منفی ۲.۳۵، مثبت ۰.۷۴ و منفی ۲.۸۱ درصد به کار پایان دادند. در گروه فلزات اساسی معاملات " فولاد و فملی" با قیمت‌های منفی ۲.۹ و ۲.۹ درصد به پایان رسید. معاملات نماد‌های گروه پالایشی همچون" شتران، شپنا و شبندر " با فشار عرضه و صف فروش همراه بود. در گروه خودرویی نیز معاملات "خودرو و خساپا" با فشار فروش همراه بودند.

وضعیت بازار‌های جهانی و رقیب:

امروز در بازار‌های جهانی، معاملات مس، روی و سایر فلزات اساسی به دلیل تعطیلات bank holiday در بریتانیا صورت نگرفت، اما هر انس طلا به ۱۷۷۹ دلار رسید. هر بشکه نفت برنت در محدوده ۶۶.۶۵ دلار معامله می‌شود و قیمت نفت خام WTI نیز به ۶۳.۵ دلار در هر بشکه رسیده است.

بررسی بازار‌های رقیب نیز نشان می ­دهد نرخ هر دلار آمریکا در محدوده ۲۲ هزار و ۱۸۰ تومان معامله می‌شود. صرافی ملی نرخ دلار را ۲۱ هزار و ۸۰۲ تومان اعلام کرد. قیمت سکه نیز حدود ۹ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان گزارش شده است.

بررسی چند رویداد:

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس با اعلام برگزاری جلسه امروز سران قوا با محوریت وضعیت بحرانی بورس گفت: نمایندگان ۲۱ پیشنهاد به قالیباف دادند تا در جلسه شورای اقتصادی سران سه قوه بررسی شود.

مشاور رییس سازمان بورس از اعطای مجوز اقامت ۵ ساله به اعضای خانواده ۵ نفره سپرده گذاران خارجی مشروط به حداقل سرمایه گذاری ۲۵۰ هزار دلاری یا معادل آن به ارز‌های دیگر در بازار سرمایه خبر داد.

قیمت پایه محصولات پتروشیمی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با کاهش ۲۶۰۷ ریالی به دلار ۲۲۸۷۱۸.۵ ریالی اعلام شد.

محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس از خروج ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط حقوقی‌های بی اخلاق با فروش سهام در اوج قیمت‌ها و خرید ارز دیجیتال خبر داد.

شبکه المیادین به نقل از مقام‌های مسئول ایرانی، مدعی شد آمریکا ۷ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران را در جریان مذاکرات وین آزاد خواهد کرد.

محمود علیزاده معاون سازمان مالیاتی اعلام کرد: سود علی الحساب پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز به سپرده‌ها اگر بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار باشد، هزینه قابل قبول مالیاتی نخواهد بود.

وجیه اله جعفری معاون وزیر صنعت گفت: نیاز ۴.۴ میلیارد یورویی برای تحقق برنامه تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد تا افق ۱۴۰۴ وجود دارد.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده