تاریخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۲۵
کد خبر: ۲۰۹۰۶۱
‌می‌متالز - روز جمعه قیمت طلا نزدیک به بالاترین سطح دو ماه و نیمه رسید و در بهترین هفته طی پنج ماه اخیر قرار گرفت.

یه گزارش می‌متالز، این امر با دلار ضعیف‌تر و بازگشت سود خزانه داری فراهم شد در حالی که سرمایه گذاران در انتظار اعلام گزارش حقوق و دستمزد ایالات متحده هستند.

هر اونس طلای اسپات پس از صعود به بالاترین قیمت از ۱۶ فوریه با ۱۸۱۷.۹۰ دلار، با ۱۸۱۵.۸۸ دلار در هر اونس ثابت بود. شمش در این هفته تاکنون بیش از ۲.۵ درصد افزایش یافته است. معاملات آتی طلای ایالات متحده با ۱۸۱۶.۴۰ دلار تغییر چندانی نداشت. یک متخصص گفت: دلار ضعیف‌تر و سود خزانه داری ایالات متحده که به زیر ۱.۶ درصد افت کرده موجب شده که قیمت طلا به بالاتر از ۱۸۰۰ دلار برسد.

اطلاعات مربوط به مشاغل ایالات متحده نکته بسیار مهمی است، با ارائه خوب اطلاعات، آینده مثبتی در اقتصاد می‌بینیم و این ممکن است منجر به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو زودتر از حد انتظار شود، که بر قیمت طلا تأثیر می‌گذارد.

شاخص دلار در برابر همتای خود به پایین‌ترین حد یک هفته سقوط کرد و باعث شد طلا برای دارندگان ارز‌های دیگر ارزان شود، در حالی که سود اوراق ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا نزدیک به پایین‌ترین سطح دو هفته‌ای خود قرار گرفت. به طور کلی سود کمتر اوراق قرضه هزینه نگه داری طلای بدون بهره را کاهش می‌دهد.

فعالان بازار منتظر گزارش ماهانه مشاغل ایالات متحده هستند تا استراتژی بانک فدرال در مورد حمایت پولی را ارزیابی کنند. براساس نظرسنجی رویترز، اقتصاددانان انتظار ۹۷۸ هزار شغل جدید برای ایالات متحده در آوریل داشتند.

اطلاعات روز پنج شنبه نشان داد که ادعا‌های بیکاری هفتگی ایالات متحده به کمترین میزان در ۱۳ ماه گذشته کاهش یافته است. لورتا مستر، رئیس بانک فدرال کلیولند گفت: چشم انداز اقتصادی روشنی پیش رو است، اما قبل از شروع کاهش حمایت پولی فدرال رزرو، پیشرفت‌های بیشتری نیاز است.

پالادیوم پس از رسیدن به بالاترین رکورد ۳۰۱۷.۱۸ دلار در اوایل هفته، ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۲۹۶۰.۰۶ دلار رسید. نقره با ۰.۳ درصد افزایش به ۲۷.۲۶ دلار در هر اونس رسید و در این هفته بیش از ۵ درصد رشد داشت. پلاتین در قیمت ۱۲۵۲.۲۴ دلار ثابت بود.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده