تاریخ: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۱۷
کد خبر: ۲۰۹۰۸۸
مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه مطرح کرد:
‌می‌متالز - مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه گفت: فلسفه وجودی شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولادمبارکه که یک شرکت تازه تاسیس بوده و با تصمیم مدیرعامل شرکت فولادمبارکه ایجاد شده، حرکت به سمت کسب دانش فنی و تکنولوژی‌های صنعت فولاد است.

به گزارش می‌متالز، امیر رحیمی با بیان این مطلب در ادامه افزود: حدود ۳ دهه است که شرکت فولادمبارکه در بخش تولید فولاد در کشور سرآمد بوده و هم اکنون نیز که با زحمات و تلاش‌های صورت گرفته از سوی مدیریت مجموعه و کارکنان آن، فرآیند بهبود مستمر را طی کرده و کمیت و کیفیت تولید را به حداکثر رسانده است، زمان آن فرا رسیده تا در مسیر تصاحب تکنولوژی در عرصه فولاد قدم بردارد، بنابراین با همین نیت شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولادمبارکه تاسیس شده است.

به گفته وی، پایه فعالیت این شرکت بر ۲ محور عمده استوار است؛ نخست کسب دانش فنی مربوط به تکنولوژی‌های خطوط تولید فعلی در گروه فولادمبارکه و کل کشور و بعد از آن دستیابی به آخرین نوآوری‌ها و تکنولوژی‌های صنعت فولاد جهان با هدف بومی سازی آنهاست.

رحیمی ادامه داد: در مسیر دستیابی به تکنولوژی‌های جدید یا ارتقای تکنولوژی‌های موجود، یکی از برنامه‌های شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه، بهره مندی از توان متخصصین خبره، شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های فنی مهندسی فعال در عرصه صنعت فولاد است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه افزود: برای محقق شدن این امر ۲ روش تعریف شده است. حالت نخست، فراخوان عمومی است که در آن محور‌های تخصصی صنعت فولاد از سنگ تا رنگ که در فولادمبارکه وجود دارد را اعلام کرده ایم. محور بعدی، محور‌های عمومی بوده و ممکن است شامل تکنولوژی‌هایی باشد که به لحاظ کاربردی در صنعت فولاد نیز کاربرد دارند.

وی ادامه داد: درواقع فناوری‌های عمومی همچون اتوماسیون، ابزار دقیق و کنترل که در صنعت فولاد نیز کاربرد دارند را محور قرار داده‌ایم تا شرکت‌های دانش بنیان و افراد متخصص ایده‌ها و طرح‌های خود را اعلام کنند و ما بعد از ارزیابی فنی و اقتصادی آنها، موارد مورد تایید را به حوزه سرمایه‌گذاری شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولادمبارکه معرفی کرده تا روی این ایده‌ها و طرح‌ها سرمایه‌گذاری لازم به روش‌های متنوع صورت گیرد.

به گفته رحیمی، مزیت سرمایه‌گذاری شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه این است که به نوعی یک سرمایه‌گذاری ریسک پذیر را در این زمینه انجام می‌دهد و عمکلرد آن در این محور از فعالیت خود مشابه با صندوق V.C است.

به گفته مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه، فراخوان ایده/طرح بخشی از فعالیت‌های این شرکت است که در حوزه فناوری‌های نوآورانه صورت می‌گیرد.

وی درباره اینکه میزان استقبال از فراخوان داده شده از سوی شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولادمبارکه تا چه حد می‌تواند باشد نیز افزود: معمولا این نوع فراخوان‌ها اقبال عمومی خوبی دارند، البته اگر تنها به صنعت فولاد محدود شود ممکن است تعداد طرح‌ها آنچنان زیاد نباشد، اما تعدادی که به تایید می‌رسند از حمایت ۱۰۰ درصدی شرکت برخوردار خواهند شد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه افزود: نوع دیگر سرمایه‌گذاری شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه مبتنی بر برگزاری استارت آپ استودیو است. در این حالت ما نیاز‌های فناورانه و نوآورانه خود را که منجر به ارتقای تکنولوژی یا توسعه تکنولوژی جدید می‌شود بر اساس تجارب موجود در شرکت فولاد مبارکه و شرکت‌های تولید گروه احصا کرده و عینا آن‌ها را در قالب یک برنامه استارت آپ استودیو فراخوان می‌کنیم تا در این زمینه توان شرکت‌های دانش بنیان و فنی مهندسی کشور را جهت رفع این نیاز‌ها به کمک بگیریم.

به گفته رحیمی، جدا از محور فراخوان‌ها و برگزاری استارت آپ استودیوها، مجموعه فعالیت‌های این شرکت ایجاد یک اکوسیستم فنی-دانشی برای پوشش و توسعه تکنولوژی صنعت فولاد در کشور است. این اکوسیستم در آینده نزدیک شامل شرکت‌های فنی مهندسی تخصصی، شرکت‌های دانش بنیان و متخصصین خبره است که تحت مدیریت کلان این شرکت اهداف مورد نظر را تعقیب می‌کند؛ بنابراین فعالیت شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه، یک فعالیت صرفا مدیریتی در حوزه تصاحب تکنولوژی است. مجموعه فعالیت‌های این شرکت در محور توسعه محصولات جدید با فناوری‌های نوین، فناوری‌های مربوط به اقتصاد چرخشی و کاهش مصرف انرژی و مواد اولیه نیز تسری می‌یابد.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

عناوین برگزیده