تاریخ: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۵۰
کد خبر: ۲۰۹۱۳۰
‌می‌متالز - در دیدار مدیرعامل بانک مسکن با رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از اقدامات خوب بانک مسکن در اجرای پروژه‌های تولید مسکن و حمایت در ساخت و ساز کشور تقدیر شد.

به گزارش می‌متالز، عزت الله اکبری رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی طی جلسه‌ای با مدیر عامل بانک مسکن از اقدامات خوب بانک مسکن در اجرای پروژه‌های تولید مسکن و حمایت در ساخت و ساز کشور که منجر به رونق اقتصادی در بخش‌های مختلف می‌شود تقدیر نمود و گفت: تلاش مجموعه مدیریتی و کارکنان در وصول مطالبات و کاهش NPL و رشد پرداخت تسهیلات در بخش خرید و ساخت مسکن ستودنی است و اظهار امیدواری کرد این برنامه ریزی برای سال جاری نیز ادامه یابد و رشد اقتصادی کشور از این مسیر فراهم گردد؛ بنابراین گزارش، «دکتر محمود شایان» مدیر عامل بانک مسکن در این دیدار با اشاره به اینکه بخش مسکن نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد و به عنوان موتور محرکه اقتصادی می‌تواند نقش بسزایی در رونق اقتصادی کشور داشته باشد اظهار داشت: اقدام مناسب مجلس شورای اسلامی با تصویب بند الف تبصره ۱۸ در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در کنار شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» جای تقدیر و تشکر دارد و قطعا می‌تواند منجر به رونق بخش مسکن شود.

مدیر عامل بانک مسکن با تاکید بر اینکه سهمیه بانک مسکن و سایر بانک‌های عامل برای اعطای تسهیلات ساخت در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ تعیین و از سوی بانک مرکزی به سیستم بانکی ابلاغ شد گفت: تمام بانک‌ها موظف شده اند نسبت به پرداخت تسهیلات ساخت مسکن معادل ۲۰ درصد تسهیلات نظام بانکی برای ساخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن شهری و روستایی اقدام کنند.

دکتر شایان با اشاره به مشارکت بانک مسکن در بزرگترین پروژه شهرک سازی در کشور ادامه داد: این پروژه که ۱۰هزار واحد مسکونی بوده و در زمینی به مساحت ۳۵۰ هکتار ساخته می‌شود بانک مسکن برای هر واحد مسکونی مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌کند که در مجموع برای این پروژه ۱۰هزار واحدی، سه هزار میلیارد تومان اختصاص خواهد یافت. این اقدام نشان می‌دهد که بانک مسکن به طور جدی پیگیر حمایت از بخش مسکن، پشتیبانی و مانع زدایی‌ها است.

مدیر عامل بانک مسکن در این دیدار به اقدامات مناسب مجلس و کمیسیون‌های مختلف اشاره کرده و گفت: مجلس شورای اسلامی در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مصوب کرده است در بند (الف) ۱۰ تبصره ۱۸ قانون بودجه، ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش احداث و نوسازی واحد‌های مسکونی اختصاص پیدا کند. بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی نیز سهمیه بانک مسکن تعیین و تمام بانک‌ها موظف شده اند نسبت به پرداخت تسهیلات ساخت مسکن معادل ۲۰ درصد تسهیلات نظام بانکی برای ساخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن شهری و روستایی اقدام کنند.

وی اضافه کرد: در قالب این طرح برای ساخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی که سالیانه باید این تعداد مسکن در کشور ساخته شود، ۸۰۰ هزار واحد در شهر‌ها و ۴۰۰ هزار واحد در روستا‌ها ساخته خواهد شد که سهم بانک مسکن در بخش روستایی

۶۰ هزار واحد مسکونی و در بخش شهری ۱۵۰ هزار واحد مسکونی است که این آمار نشان می‌دهد که سهم بانک مسکن در بخش شهری در میان سایر بانک‌ها و بانک‌های عامل رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

دکتر شایان خاطر نشان کرد: سهمیه هر بانک توسط بانک مرکزی تعیین شده است و مجموع دوران مشارکت ساخت و فروش اقساطی این تسهیلات ۲۰ سال است و پس از دوره مشارکت به فروش اقساطی تبدیل و تعهدات آن به متقاضی واجد شرایط

منتقل می‌شود. البته باید تاکید کرد که نرخ سود تسهیلات یاد شده مصوب شورای پول و اعتبار خواهد بود و به افراد واجد شرایط معرفی شده توسط وزارت راه و شهرسازی پرداخت خواهد شد.

مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه با توجه به نامگذاری سال ۱۴۰۰ به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» توسط مقام معظم رهبری و برنامه ریزی‌ها و مصوبات و تاکیدات مربوط به بخش مسکن و با توجه به ارتباط پسین و پیشین که بخش مسکن با سایر بخش‌ها دارد امسال شاهد رونق اقتصادی در کشور بیش از پیش باشیم.

منبع: تجارت گردان

عناوین برگزیده