تاریخ: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۰۱
کد خبر: ۲۰۹۸۰۹
‌می‌متالز - پیش‌بینی می‌شود در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکا، تولید نفت ایران تا ۲۰۲۲ به سطح قبل از بحران کرونا یعنی حدود ۳.۹ میلیون بشکه در روز و صادرات نفت خام و میعانات گازی این کشور به ۱.۵ میلیون بشکه در روز برسد.

به گزارش می‌متالز، به دنبال مذاکرات وین، آمریکا تا انتهای ماه جاری میلادی قراردادی با ایران امضا می‌کند که باعث برداشته شدن تحریم‌های نفتی این کشور می‌شود.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکا، تولید نفت ایران تا ۲۰۲۲ به سطح قبل از بحران کرونا یعنی حدود ۳.۹ میلیون بشکه در روز برسد. ایران در ماه مارس حدود ۲.۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که بالاترین رقم از ماه مه ۲۰۱۹ بود. این افزایش تولید نشان می‌دهد صادرات نفت ایران همین حالا هم علیرغم تحریم‌های آمریکا بهبود یافته است.

مذاکرات غیر رسمی بین ایران و آمریکا بیش از یک ماه است در وین و با حضور دیپلمات‌هایی از اروپا، روسیه و چین انجام می‌شود و انتظار می‌رود طی هفته‌های آینده به نوعی قرارداد بین این دو کشور بینجامد.

انتظار می‌رود برداشته شدن تحریم‌های آمریکا از ایران به صورت تدریجی انجام شود و تا اوایل سپتامبر (شهریور ۱۴۰۰) کل تحریم‌ها برداشته شوند. به این ترتیب ایران می‌تواند صادرات نفت خام و میعانات گازی خود را از ابتدای سال میلادی آینده به ۱.۵ میلیون بشکه در روز برساند.

طبق قرارداد اتمی برجام، آمریکا متعهد شده بود در صورتی که ایران برنامه اتمی خود را محدود کند، هیچ تحریمی علیه صادرات نفت این کشور وضع نکند، ولی دونالد ترامپ در ۲۰۱۸ از این قرارداد خارج شد و ایران را تحریم کرد.

دولت بایدن تحریم‌هایی را که بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ علیه ایران وضع شده مانع به سرانجام رسیدن قرارداد بین ایران و آمریکا می‌داند و قصد برداشتن آن‌ها را دارد.

در این بین، تولید نفت خام اوپک ۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به بالاترین رقم طی سه ماه گذشته یعنی ۲۴.۹۶ میلیون بشکه در روز رسیده است که بیشتر آن نتیجه افزایش تولید ایران است. ایران در حال حاضر چهارمین تولید کننده بزرگ نفت اوپک به شمار می‌رود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده