تاریخ: ۱۵ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۸:۱۳
کد خبر: ۲۱۷۱۴۱
‌می‌متالز - به گفته رئیس سازمان مالیاتی کشور، اخد مالیات از خودرو‌های لوکس طبق قانون تا بهمن اجرایی می‌شود و مالیات اصناف امسال بسیار کمتر از تورم و تنها چهار درصد افزایش یافته است.

به گزارش می‌متالز، امید علی پارسا در پاسخ به دلیل عدم اجرا شدن پایانه‌های فروشگاهی گفت: این قانون، گذر از یک نسل مالیات‌ستانی به نسلی دیگر است. یعنی یک سامانه مالیاتی ساده مانند سایر سامانه‌ها نیست و قرار است که کلیه کسب و کار‌های کشور اعم از بزرگ، کوچک و شهر و روستا را به سازمان امور مالیاتی وصل کند. بسیار کار بزرگی است و بحث‌های فنی و سنگین در خصوص طراحی و تامین زیرساخت دارد. مهم‌تر از تمام این موارد همراهی و همگامی مردم و ایجاد فضای فرهنگی، اجتماعی مناسب برای اجرای این کار است.

او در ادامه بیان کرد: بنابراین طراحی و اجرای این کار به شکل تدریجی و امسال در حال انجام است که تا پایان سال به نتیجه مطلوب می‌رسد.

پایانه‌های فروشگاهی با کمترین مشکل برای مردم اجرا می‌شود
این مقام مسئول در پاسخ به تغییر کارتخوان‌های موجود بیان کرد: اصل اول ما ایجاد حداقل زحمت و دردسر برای مردم است؛ بنابراین مشاغلی که تک کالایی و تک خدمتی هستند، همین پوز موجود آن‌ها به پایانه فروشگاهی آن‌ها تبدیل می‌شود. ۷۰ درصد از کل کسب و کار‌هایی که صورت می‌گیرد، تک کالایی و پوز فعلی آن‌ها قابل تبدیل به پایانه فروشگاهی است.

پارسا در ادامه تصریح کرد: هوشمند سازی دو پایه دارد؛ یکی پایانه‌های فروشگاهی است و با اطلاعاتی که از این طرح بدست می‌آید، فرار مالیاتی حداقلی می‌شود.

۶۰ درصد اظهارنامه‌ها بدون رسیدگی پذیرفته شده است
او در پاسخ به طرح جامع مالیاتی بیان کرد: کار بسیار مهمی را در سال ۹۹ انجام دادیم که خروجی و هدف طرح جامع مالیاتی بود؛ مبنی بر اینکه با اطلاعاتی که در سازمان مالیاتی داریم، رسیدگی و حسابرسی را از قسمت اعظم مودیان حذف کنیم. یعنی سال گذشته با اجرای ماده ۹۷ چیزی حدود ۶۰ درصد خود اظهاری‌های مردم را پذیرفته‌ایم. این دستاورد بسیار بزرگی است که ۶۰ درصد اظهارنامه‌ها بدون رسیدگی پذیرفته شد.

پارسا ادامه داد: حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار خود اظهاری مودیان را پارسال و امسال پذیرفتیم و امروز روز آخر آن است. طبق این دو مورد، جمعا حدود ۸۰ درصد اظهار نامه‌های مردم را در سال ۹۹ همانطور که خودشان بیان کردند، پذیرفتیم؛ بنابراین تمرکز سازمان مالیاتی روی ۲۰ درصد پرونده‌های با اهمیت قرار می‌گیرد.

او ادامه داد: در قانون بودجه امسال قانونی مبنی بر اخذ مالیات از خودرو‌های لوکس داریم. دیروز در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد و بعد از ابلاغ دولت، تصویب می‌شود و اجرا می‌شود. برای وصول آن، طبق قانون تا دی یا بهمن امسال فرصت داریم، اما با آیین‌نامه‌ای که ابلاغ شود و اطلاعاتی که داریم، مالیات مشمول را به افراد مشمول اعلام می‌کنیم.

اظهارنامه ۹۸.۵ درصد از مودیان تسلیم شده است
پارسا در پاسخ به اینکه مالیات اصناف بابت تعطیلی‌های کرونا اخذ شده در صورتی که نباید اخذ می‌شده، گفت: این مالیات مربوط به سال ۹۹ است و مربوط به دو هفته اخیر نیست. مدت زمان تسلیم اظهارنامه‌ها به پیشنهاد اتاق اصناف ایران در ستاد کرونا به جای ۳۰خرداد تا ۱۵ تیر تمدید شد و امروز روز آخر است که تا صبح امروز حدود ۹۸.۵ درصد از افراد مشمول اظهارنامه‌های خود را تسلیم کرده‌اند.

او ادامه داد:، اما طبق توافق ما با اصناف در سال گذشته و توافقی که امسال صورت گرفته، مسئولان اصناف با لب خندان و رضایت از سازمان مالیاتی خارج شدند. برای سال ۱۴۰۰ مقرر کردیم کسانی که زیر سه میلیون تومان مالیات داده‌اند، همان را پرداخت کنند. بین سه تا چهار میلیون، چهار درصد پرداخت و از ۶ تا ۱۲ میلیون، هشت درصد و از ۱۲ میلیون تومان به بالا، ۱۲ درصد؛ بنابراین میانگین اعدادی که توضیح دادم با توجه به تراکم مودیان چیزی حدود چهار درصد می‌شود. یعنی در سالی که تورم ۴۰ بود، حدود چهار درصد فقط مالیات اصناف بالا رفته است.

او در پاسخ به استقبال از درگاه ملی مالیات بیان کرد: فعلا در حال تشکیل زیرساخت‌ها هستیم. تحت عنوان پنجره واحد خدمات را یکی کرده‌ایم که استقبال خوبی از آن شده است. ۱۰۰ درصد مودیان مالیاتی گفتند که مالیات را به طور الکترونیکی به ما اعلام کنید. از این تعداد حدود ۳۰ درصد آن کسانی هستند که به صورت الکترونیکی نیز به آن‌ها اعلام شده است و امید داریم تا پایان سال به حدود ۱۰۰ درصد برسد.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده