تاریخ: ۱۸ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۳۵
کد خبر: ۲۱۷۴۷۸
‌می‌متالز - افزایش سرمایه شستا که از آن به عنوان بزرگترین افزایش سرمایه تاریخ بورس ایران یاد می‌شود به تصویب مجمع این ابرهلدینگ کشور رسیده، اما این افزایش چه زمانی تبدیل به سهام قابل فروش خواهد شد؟

به گزارش می‌متالز، شستا سال ۹۹ بورسی شد و در اوج رونق بورس – خرداد و تیرماه ۱۳۹۹ – سود شیرینی به خریداران عرضه اولیه سهام این شرکت هدیه کرد، اما بعد این شرکت وارد مرحله توقف نماد شد و بلافاصله نیز رکود فرساینده و شدید بورس اتفاق افتاد تا سهامداران شستا روز‌های تلخی را تجربه کنند.

این روز‌ها شستا دوباره به اهرمی برای تحرک و رونق بورس تبدیل شده و افزایش سرمایه این هلدینگ هم موجب افزایش تمایل سهامداران به خرید سهم شستا شده است.

روزنامه هفت صبح در بخشی از گزارش بورسی خود درباره شستا نوشته است؛ خبر‌های مربوط به افزایش سرمایه شستا تمامی ندارند. سه روز پیش هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی پیشنهاد افزایش سرمایه تاریخی هزار و ۱۷۳ درصدی را تصویب کرد تا نقل قول‌های مدیرعامل این شرکت رسمی شود و سهامداران شستا یک گام دیگر به افزایش سرمایه تاریخی نزدیک شوند.

طولانی بودن فرآیند تبدیل افزایش سرمایه به سهام


اتفاقی که شستا را به بزرگترین شرکت بورسی و با اختلاف زیاد نسبت به رتبه دوم یعنی فارس تبدیل خواهد کرد. ولی این چند روز خبر دیگری هم از شستا رسید که نشان می‌داد افزایش سرمایه قبلی این شرکت تازه ثبت شده است.

در اطلاعیه کدال آمده، تصمیمات مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در تاریخ ۲۶ اسفند ۹۹ برای افزایش ۷۷ درصدی سرمایه شستا از محل اندوخته در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۴۰۰ ثبت شده است. نکته جالب اینجاست که بعد از برگزاری مجمع عمومی قیمت سهام تعدیل می‌شود و با کاهش قیمت بازار، تعدادی سهام جایزه به سهامداران تعلق می‌گیرد. کسانی که اسفندماه شستا داشتند، تازه این هفته به سهام جایزه خود رسیده اند.

موضوعی که نشان می‌دهد تقریبا نصف سرمایه سهامداران شستا در این مدت قابل معامله نبوده و بعد از سه ماه حالا آن‌ها می‌توانند سهام جایزه خود را بفروشند. این مورد جزو فرآیند افزایش سرمایه است و برای همین می‌گوییم چنین فرآیندی چند ماه سهامداران را معطل می‌کند.

منبع: نبض بورس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده