تاریخ: ۱۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۱۷
کد خبر: ۲۱۷۵۲۴
رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران:
‌می‌متالز - باید تصمیمات جدیدی از طریق بورس انرژی و نیروگاه‌های غیردولتی که آماده هستند تا برق را به دور از مداخله دولت در بورس به فروش برسانند، اتخاذ شود تا صنایع مختلف در کشور از این برق استفاده و بخشی از مشکلات خود را برطرف کنند.

به گزارش می‌متالز، حمیدرضا صالحی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران به قطعی برق و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و گفت: بسیاری از صنایع حاضر در بورس مصرف کننده انرژی هستند و حتی برخی از صنایع مانند پتروشیمی، سیمان، فولاد که وابستگی شدیدی به برق دارند در بورس حضور دارند؛ بنابراین قطعی برق که تولید آن‌ها را مختل می‌کند به مراتب در سهام آن‌ها در بورس تاثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی‌هایی که شرکت‌های بورسی داشته اند و باید به اعداد از پیش تعیین شده در سایت کدال می‌رسیدند محقق نمی‌شود، افزود: این موضوع آسیب زیادی را به درآمد و سودآوری شرکت‌ها وارد می‌کند و حتی می‌تواند ضمن کاهش سودآوری، آن‌ها را در معرض ضرر و زیان سنگین قرار دهد؛ این موضوع از این لحاظ معاملات بورس را به شدت تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

صالحی با تاکید بر اینکه این صنایع خواهان برق مستمر برای فعالیت‌های خود هستند، گفت: باید تصمیمات جدیدی از طریق بورس انرژی و نیروگاه‌های غیردولتی که آماده هستند تا برق را به دور از مداخله دولت در بورس به فروش برسانند، اتخاذ شود تا صنایع از این برق استفاده و بخشی از مشکلات خود را برطرف کنند.

رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: به طور حتم با این اقدام، مشکل برق کشور و موضوع عرضه و تقاضا بین نیروگاه داران بخش غیر دولتی و صاحبان صنایع که به برق مطمئن نیاز دارند برطرف خواهد شد.


عدم سرمایه گذاری، اصلی‌ترین مشکل صنعت برق کشور


وی به اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در قطعی مکرر این روز‌های برق در کشور تاکید کرد و گفت: جدا از بحث افزایش مصرف برق به دلیل معاملات بیت کوین و نیز کاهش ذخایر سد‌ها تحت تاثیر افت میزان بارندگی، مهمترین و اصلی‌ترین عامل قطعی برق در کشور ناشی از عدم سرمایه گذاری در صنعت برق است که منجر به ایجاد این وضعیت و قطعی‌های ادامه دار برق در کشور شده است.

صالحی با بیان اینکه طبق برنامه ششم توسعه، با رشد ٦.٥ تا ٧ درصد مصرف برق در کشور باید سالانه پنج هزار مگاوات نیروگاه وارد مدار شود تا از پنج هزار مگاوات برق، یک هزار مگاوات مختص به نیروگاه‌های تجدیدپذیر باشد، افزود: متاسفانه دولت نه تنها این مسایل را از طریق راه‌های متعدد مانند بستر سازی برای ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری در این بخش پیگیری و برطرف نکرد بلکه اقداماتی برعکس آن را در دستور کار قرار داد و با دخالت در قیمت گذاری‌ها این بستر را از بین برد که این امر باعث شد تا آنطور که باید دیگر شاهد حضور سرمایه گذاران در این حوزه نباشیم.

رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: سرمایه گذارانی که از گذشته در این حوزه سرمایه گذاری کردند به دلیل روبرو شدن با مشکلاتی عدیده، حتی نتوانستند اقساط خود را به بانک‌ها پرداخت کنند و عملا در این سال‌ها طبق برنامه ششم توسعه شاهد ورود نیروگاه جدید به مدار نبودیم.


ضرر و زیان بخش صنعت کشور تحت تاثیر قطعی برق


وی اظهار داشت: متاسفانه طی سال‌های گذشته به دنبال تغییر و افزایش مصرف برق در سه بخش خانگی، صنعتی و تجاری، شاهد آن بودیم که بخش صنعت نخستین بخشی بود که مورد خاموشی‌های برق قرار می‌گرفت و همیشه این اقدام باعث ضرر و زیان‌های سنگین به صنایع مختلف کشور شده است.

صالحی اظهار داشت: در مرحله نخست بهتر است خاموشی‌ها با مدیریت انجام شود و اقدامی برای تنظیم شیفت کاری صورت گیرد تا فعالان صنایع بتوانند در ساعاتی مشخص بخشی از تولید را انجام دهند و کارخانه و اشتغال آن‌ها به طور کامل تعطیل نشود.


استخراج غیرقانونی رمز ارز‌ها مشکل ساز شده اند


رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران به معاملات رمز ارز‌ها اشاره کرد و کرد: رمز ارز‌ها که این روز‌ها بحث آن در کشور داغ شده است خود به عنوان یک صنعت محسوب می‌شود و می‌تواند در آینده کشور و کسب و کار‌ها نقشی را ایفا کند، اما این صنعت در ایران دارای دو بخش رسمی و غیررسمی است که بخش غیررسمی آن از تاثیرگذاری بیشتری نسبت به بخش رسمی آن در کشور برخوردار است.

وی افزود: مجموع مصرف برق در مزرعه تولید رمز ارز‌ها بیشتر از یک هزار و ٥٠٠ مگاوات نیست؛ بنابراین رمز ارز‌ها نمی‌توانند عامل اصلی قطعی این روز‌های برق و وضع موجود در کشور باشند.


صادرات برق به کشور‌های همسایه زیاد نیست


صالحی با اشاره به اعتراض برخی از افراد که معتقدند در وضعیت بی برقی کشور، صادرات برق به دیگر کشور‌ها انجام می‌شود، افزود: صادرات برق به کشور‌های همسایه چندان زیاد نیست، بیشترین میزان این صادرات به کشور عراق انجام می‌شود که رقمی حدود یک هزار و ٢٠٠ مگاوات است، اما براساس توافق‌های صورت گرفته میزان صادرات در ایامی که میزان مصرف برق در کشور رو به صعود است، کاهش پیدا می‌کند.

رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: متاسفانه ساز و کار‌های حاکم در کشور، ساز و کاری اشتباه در حوزه اقتصاد انرژی است که این امر باعث شد تا فرصت‌های ایجاد شده را در حداقل ظرفیت‌ها از دست بدهیم.

وی با بیان اینکه میزان ظرفیت کشور‌های دیگر مانند افغانستان و پاکستان که در حال دریافت برق از ایران هستند، چندان قابل توجه نیست، افزود: افغانستان حدود ٧٠ مگاوات و پاکستان ١٠٠ مگاوات از ایران برق می‌خرند که در مجموع به ٢٠٠ مگاوات هم نمی‌رسد، بنابراین بیشترین میزان تبادل و صادرات برق از ایران به کشور عراق است.

صالحی در بخش پایانی گفتگو اظهار داشت: متاسفانه طی این سال‌ها در کشور جای رگولاتوری مستقل که وظیفه آن تنظیم گری در اقتصاد برق باشد خالی بوده است، در صورت ایجاد این نهاد موثر که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد شاهد رفع بسیاری از مشکلات موجود و رونق سرمایه گذاری در صنعت برق خواهیم بود.

وی افزود: وظیفه رگولاتوری‌ها تنظیم گری در اقتصاد برق خالی است، اما در صورت ایجاد این نهاد موثر که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد قطعاً شاهد رفع بسیاری از مشکلات موجود و رونق سرمایه گذاری در صنعت برق خواهیم بود.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده