تاریخ: ۱۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۵۶
کد خبر: ۲۱۷۵۸۸
رئیس شورای تجاری ایران و روسیه در نخستین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تهران تاکید کرد:
‌می‌متالز - رئیس شورای تجاری ایران و روسیه با تاکید بر اینکه تلاش‌ها برای توسعه تجارت آزاد با ایران ادامه دارد، گفت: ما نه تنها به دنبال ایجاد سنگ بنای تجارت آزاد با ایران هستیم بلکه ساخت خانه‌ای را برای توسعه تجارت آزاد با ایران مد نظر داریم.

به گزارش می‌متالز، ولادیمیر اوبیدنوف، در نشست تخصصی اوراسیا که در حاشیه نمایشگاه اوراسیا تهران ۱۴۰۰ برگزار شد گفت: هدف اعضای اتحادیه اوراسیا و ایران از توسعه همکاری‌های اقتصادی، بهبود شرایط زندگی وافزایش رفاه برای کشورهایمان است.
وی ضمن سپاس از میزبانی ایران و برگزاری این رویداد افزود: از اینکه شرکای ایرانی با نیات خوب و حضور فعالانه خود به این عرصه ورود کرده اند بسیار خوشحال هستیم و امیدواریم نمونه بیشتری از این اقدامات را در ایران شاهد باشیم.
اوبیدینوف اضافه کرد: هر ۵ کشور عضو اتحادیه اوراسیا برای همکاری با ایران مصمم هستند و ۲طی سال که از امضای موافقتنامه تجارت آزاد می‌گذرد علیرغم شیوع بیماری کرونا و مشکلات موجود، همراهی‌های منطقه‌ای آغاز و توانسته از راه‌های کوچک مسیر خود را برای توسعه تجارت باز کند.
وی از افزایش ۱۸ درصدی مبادلات تجاری میان ایران و روسیه خبر داد و گفت: این نتیجه نشان دهنده درک مشترک هر دو طرف برای افزایش همکاری‌های اقتصادی است.
رئیس شورای تجاری ایران و روسیه گفت: از اعضای اتحادیه و شورای اقتصادی اوراسیا می‌خواهیم مسائل باقی مانده در این حوزه را هرچه سریعتر به پایان برسانند چرا که تجار و مردم دو کشور امید زیادی به توسعه همکاری‌ها دارند و بر این باورند که این مسیر باعث رشد اقتصادی کشور‌ها می‌شود.
اوبیدینوف تصریح کرد: البته متوجه مشکلاتی که دیگر کشور باعث به وجود آمدن شده اند هستیم و همگی به عنوان مسوولین کشور‌ها می‌کوشیم تا این مشکلات را حل و با ایجاد ظرفیت‌های بیشتر برای تماس تجار از ظرفیت‌های طرف مقابل نیز استفاده کنیم.
وی با اشاره به این سیستم حمل و نقل ریلی، حمل و نقل دریایی و ظرفیت‌های بنادر شرایطی هستند که به خوبی از آن‌ها استفاده نمی‌شود، گفت: باید از همه ظرفیت‌ها برای توسعه اقتصاد استفاده و مشکلات پیش رو را حل کنیم.
رئیس شورای تجاری ایران و روسیه افزود: وجود مشکلات، موجب بازدارندگی در سرمایه گذاری‌های تجاری می‌شود. ما ظرفیت‌های بسیاری در حوزه های، چون کشاورزی، پیتروشیمی، مواد غذایی و نانوتکنولوژی و موارد دیگر داریم، اما نتوانسته ایم از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.
اوبیدینوف با اشاره به ایده‌های تازه برای افزایش همکاری‌ها گفت: تلاش می‌کنیم تا به عنوان یک کشور توسعه یافته، خانه‌های بازرگانی را فراهم و پالس‌های مثبت برای افزایش همکاری‌های اقتصادی را بدهیم.

منبع: شاتانیوز

عناوین برگزیده