تاریخ: ۲۰ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۰۴
کد خبر: ۲۱۷۷۲۹
رییس کنفدراسیون صادرات ایران:
‌می‌متالز - توافقات به نتیجه برسد، دولت آتی می‌تواند با بازنگری در سیاست‌های سختگیرانه، موضوع تسهیل صادرات را مدنظر قرار دهد و شرایط را در حوزه صادرات بهبود ببخشد تا ضمن کاهش ریسک صادرات، بتوان از نرخ ارز که اکنون یک نرخ مناسب برای صادرات است استفاده کرد.

به گزارش می‌متالز، "محمد لاهوتی"، رییس کنفدراسیون صادرات ایران به اقداماتی که باید برای بهبود وضعیت صادرات ایران در دستور کار دولت سیزدهم قرار بگیرد اشاره کرد و گفت: دولت بعدی بنا بر شرایط سیاسی کشور و موضوع برجام می‌تواند تغییرات مهمی را در عرصه صادرات کشور ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه قوانین کنونی حاکم بر صادرات کشور متناسب با شرایط تحریمی است، افزود: در بخش صنایع بزرگ مانند پتروشیمی‌ها و میعانات گازی مشکلات کمتری وجود دارد، اما صنایع کوچک و متوسط که بیشترین حجم از اشتغال را شامل می‌شوند و میزان بیشتری از کارت بازرگانی را در اختیار دارند، مسایلی مانند موضوع رفع تعهد ارزی، مالیات بر ارزش افزوده، موضوع تامین مواد اولیه و حذف موضوع واردات بدون انتقال ارز به عنوان معضل جدی هستند که عملاً فعالیت‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده است.


ریسک کمتر سهام صادرات محور برای سرمایه گذاری


رییس کنفدراسیون صادرات ایران به تاثیر صادرات محصولات و تاثیر آن‌ها بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: کالا‌هایی که برای خرید از خارج درخواست دارند، به عنوان کالای صادراتی محسوب می‌شوند و در سبد بورسی قرار دارند، جزو شرکت‌هایی هستند که سهام آن‌ها مورد استقبال سرمایه گذاران است و در کنار آن از ریسک کمتری برای سرمایه گذاری برخوردارند.

وی اظهار داشت: سهام این شرکت‌ها همیشه برای صادرات با تقاضا همراه است و بازار مصرف برای آن‌ها وجود دارد که این امر موجب می‌شود تا افزایش نرخ ارز در رشد آن‌ها تاثیرگذار باشد.

لاهوتی خاطرنشان کرد: با توجه به تورم موجود در کشور در صورت رونق صادرات، سوددهی شرکت‌های صادرات محور که در بورس حضور دارند می‌تواند تضمیمن شده باشد و متناسب با تورم، سرمایه سرمایه گذاران حفظ شود؛ بنابراین تاثیر صادرات در بورس در این قسمت به خوبی مشاهده می‌شود.


وجود استانداری خاص در بورس دنیا


رییس کنفدراسیون صادرات ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بهبود روند صادرات محصولات تا چه میزان می‌تواند در وضعیت سهام شرکت‌های بورسی تاثیرگذار باشد، گفت: بورس در دنیا دارای استانداردی خاص و تعاریف مشخصی است، نباید از این بازار برای رفع مشکلات داخلی و پوشش بر عدم مدیریت صحیح استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه بورس مکانی است که نمی‌توان آن را با دستور و تحکم مدیریت کرد، اظهار داشت: همیشه شاهد بودیم که با ورود دولت و دخالت‌های صورت گرفته در معاملات بورس، زمینه ایجاد نوسان‌ها در بازار افزایش و کاهش قیمت‌ها رقم خورده است.

لاهوتی اظهار داشت: کالا‌هایی باید در بورس عرضه شوند که ذاتاً جزو کالا‌های بورسی هستند، باید به طور حتم بدون دخالت دولت و فقط در مقام ناظر سازمان بورس این عرضه و تقاضا اتفاق بیوفتد و کشف قیمت صورت بگیرد.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: اعتقاد ما این است که هر کالایی نمی‌تواند بورسی شود و با دستور و تحکم هم نمی‌توان کالا‌ها را وارد بورس کرد. قطعاً بازار سرمایه برای کالا‌هایی که ذاتا و ماهیتا بورسی هستند و در دنیا هم از تعاریف خاص خود برخوردارند، بهترین بازار برای کشف قیمت آن‌ها خواهد بود.


کاهش اظهارنظر و دخالت‌های دولت در بورس


لاهوتی تاکید کرد: هر چه اظهارنظر و دخالت‌های خارج از بورس مانند اظهار نظر دولتی‌ها و مجلسی‌ها نسبت به معاملات بورس کمتر شود بازار سریعتر به شرایط عادی خود بازمی گردد و شاهد افزایش حضور شرکت‌ها در بورس خواهیم بود.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه شفافیت در بورس باید همیشه ملاک عمل باشد و تا زمانی که شرکتی از شفافیت واقعی در بورس برخوردار نباشد نباید زمینه ورود آن به بورس فراهم شود، گفت: سرمایه گذاران باید این اعتماد را همیشه به ساز و کار بورس داشته باشند، شرکتی که وارد بازار سهام می‌شود حساب‌های مالی آن به صورت شفاف در بورس مشخص و دارایی آن‌ها مورد تایید است.

وی معتقد است که سازمان بورس باید به عنوان مقام ناظر دقت لازم را داشته باشد تا شرکت‌های معتبر وارد این بازار شوند. لاهوتی ادامه داد: ورود بیشتر شرکت‌ها به بورس و فعالیت شفاف آن‌ها نشان دهنده این است که فضای کسب و کار بهتری را در بازار شاهد خواهیم بود.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده